Test střeliva 40 SW

Test střeliva 40 SW
Drazí kolegové, kamarádi, nadšenci.
Mnou provedený test střeliva. Test střeliva .40 SW, tolik kontroverzně některými vychvalovaného a jinými zatracovaného.

Zde je realita testu střeliva .40 SW:

Datum: 26.11.2011
Místo: Policejní střelnice "Boří les"
Teplota: 3 st. C
Vzdálenost hradla od ústí zbraně: 3 m
Pistole: GLOCK 23 compact, ráže .40 SW


Střelivo 1: Přebíjené střelivo, magnum zápalka, celoplášťová střela hmotnost 180 grainů. Navážka max. doporučená, prach vectan 2.
Střelivo 2: Nejvýkonnější běžně dostupné střelivo BLACK MAMBA, celoplášťová střela hmotnost 135 grainů. Výrobce Fiocchi Itálie.

Z pistole jsem nejprve střílel prvním typem munice. Průměrná rychlost ve stopách činila 1007 fps. Rozdíl mezi nejrychlejší a nejpomalejší střelou činil 19 fps.

Náboje BLACK MAMBA měli průměrnou rychlost 1240 fps, a rozdíl mezi jednotlivými testovanými náboji činil 53 fps (podle mě to je už hodně).

Nicméně mi po přepočtu podle vzorečku vychází, že i z opravdu krátké hlavně pistole GLOCK 23 je tato pistole schopná poslat proti cíli střelu o energii převyšující 500 Joule!!

Konkrétně první typ munice 550 J, druhý typ potom až 624 Joule.

Pokud Vám tato čísla nic neříkají, standardní střela o hmotnosti 115 grainů vypálená z pistole CZ 75 činí 338 Joule.

Je tedy nabíledni, že v praxi, při použití pistole ráže .40 v sebeobraně, je tato daleko výkonnější. Rozdíl cca 200 J je opravdu obrovský. Nemluvě o tom, že větší a těžší střela je v agresorovi schopna vytvořit daleko větší střelný kanál a lépe předávat energii do cíle, zastavení případného útočníka je tedy daleko pravděpodobnější, rychlejší a efektivnější.

Je zde ovšem i druhá stránka věci. Náboj ráže .40 je velmi drahý a pro naprostou většinu smrtelníků nepoužitelný k běžnému tréninku na střelnici. Náboj BLACK MAMBA se dnes pohybuje již na hranici 13 Kč, což je již opravdu velmi mnoho.

Děkuji tímto mému kolegovi ze střeleckého klubu MUDr. Wondrovi, se kterým jsem test dnes prováděl. Jsem velmi rád, že jsem zjistil, jakou energii má tento náboj přímo z mojí pistole. Je to úplně něco jiného než když si člověk čte články a testy této munice v časopisech či jiné literatuře neboť většinou lidé, kteří tyto testy provádějí, používají jiný typ munice než já, nemluvě o jiných zbraních, a tak tedy výsledky jsou pro mě značně zkreslené. Je zcela pochopitelné, že z pistole GLOCK 22, která má standartní velikost a delší hlaveň, než můj GLOCK 23, budou výsledky zcela odlišné. Odhaduji, že z pistole GLOCK 22 by střela náboje BLACK MAMBA byla schopná dostahovat energii až 700 J. To mluví o obrovském potenciálu této munice.

Nejsem zastáncem značky Glock, jsem odkojený na CZ, i z estetického hlediska mám tuto pistoli raději, nemluvě o pro mě jediném dobrém spoušťovém ústrojí SA/DA, ale pravdu nevím, jaká pistole při stejné velikosti a hmotnosti jakou má moje třiadvacítka dokáže hovořit v takových faktech, jako je 10 mm argumentů a 620 J.. :-)   

Best regards/ Zdravím

Autor: Bc. Radovan Kaděra
Editor: Karel Černoch

Akce
17.05.2023 prodejna uzavřena

Z technických důvodů zavřeno

více 16.-17.03.2023 prodejna uzavřena

Máme volno!

více PF 2023

Veselé Vánoce a vše dobré do nového roku 2023!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více