Průbojnost Tactical 58

Test průbojnosti Tactical 58
Test jsem provedl dne 22.10.2011 na venkovní střelnici za teploty 10 stupňů.
Vzdálenost ocelového plátu byla od ústí 8 metrů. Na test použitý ocelový  plát o tolušťce 8.5 mm.

Vystřeleno 4 ks STANDARTNÍ vojenské munice. Ve všech případech došlo k  úplnému prostřelení, s následným pokračováním střely (jádra) dp dřevěného trámu,  kde byla střela schopná projít ještě cca 10 cm dřeva. Nejednalo (!!) se tedy o munici  průbojnou s tvrzeným jádrem určenou pro prostřelování překážek. Její účinek  by byl samozřejmě ještě daleko přesvědčivější.

Na jedné z fotek dole pod spodním vstřelem z tacticalu osmapadesátky  patrný dole otisk střely r. .357 magnum s klasickou  poloplášťovou bezjádrovou střelou. Byla vypálena jedna rána pro porovnání.
Energie prakticky 1000j, jak je však vidět bezjádrová střela není schopna  do tak tvrdého materiálu vytvořit ani zástřel.
Test prubojnosti mTest prubojnosti1m
Vyvstává otázka, zda je schopný standartní 6mm plát do neprůstřelné vesty zachytit střelu vystřelenou na kontaktní vzdálenost, byť zde je použita pancéřová ocel. Dle mého názoru při použití speciálního průbojného náboje na tuto vzdálenost nemá šanci, ani ve spojení s několika vrstvami kevlaru. Zřejmě by bylo nutno použít nadstandartní 10mm verzi, která by asi odolala ale která se standartně nepoužívá.

 

Test prubojnosti2mTest prubojnosti3m
P.S. Pro Jirku Dunaje -  Je to dostatečný důkaz pro pochybovače o účinnosti naší standardní vojenské munice? :-) Naši američtí kamarádi musí používat speciální munici s tvrzeným jádrem, neboť náboj 223 rem (náboj NATO) není schopen se standardní municí tohle provádět, spíš bych řekl že bude mít na materiál této síly docela problémeček a bude to tak maximum jeho účinnosti. Je to dáno konstrukcí a energií munice, kde náš náboj (Ruský)  7.62 x 39 vz.43 má cca o 25% více energie. Náboj 223 rem. je výborný, vysoce přesný a rychlejší, ale energeticky podstatně zaostává. Proto je s ním ale na druhou stranu příjemnější střelba.

Zdraví Vás Radovan Kaděra

Reakce:

Zdravím Vás pane Kaděra.

Děkuji Vám za zajímavé informace.

Střela náboje 7,62x39 vz. 43 s měkkým ocelovým jádrem (konstrukčně technologická věc - těžiště + úspora olova) má velmi slušnou průbojnost právě díky své vysoké energii, zvláště té počáteční. Balistický plát kombinace keramiky + ocel nebo titan však neprostřelí (např. od Petris - používá PČR, URNA apod) . Doporučuji také nepodceňovat  průbojnost 223 Rem ze správné délky hlavně - US armáda má nyní problém především kvůli tomu, že v drtivé většině dnes mají jen 14,5" pušky typu M4, ale pokud vystřelíte 223 Rem ze 20"
hlavně (např. puška M16 nebo AUG), i obyčejný náboj Barnaul FMJ prostřelí na 25 m např. 6 mm plech ze zušlechtěné oceli atd...
To jen jako malinký komentář... Vše je jen o zásahu a jak každý vojak dokáže svou zbraň ovládat, oba náboje excelují při jiných situacích a oba jsou zdařilé.

Mějte se.

Jaroslav Pekařík

 

Zdravím pane Pekaříku,

 

ano, dnešní moderní vesty které kombinují ocel a keramiku dokáží zachytit i  střelku z UK vz.59, tedy střelu klasické ruské puškové ráže 7.62 x 54 R. Nicméně  jak jsem psal, měl jsem na mysli vestu tzv "lehkou". Co jsem však chtěl  zdůraznit bylo to, že střela náboje vz. 43 má i z relativně krátké hlavně ÚP (SA) vz. 58 velmi vysokou průbojnost - byť je zcela standardní. Na druhou stranu musím dementovat všeobecně vžitý názor který jsem slyšel z mnoha stran - s to, že lze padesátosmičkou prostřelit kolejnici. Obyčejná standartní střela do takto kvalitní  a tvrdé oceli není schopna pořádně vytvořit ani zástřel - a pochybuji že by to s průbojným nábojem bylo nějak zásadně rozdílné. Prostřelovat kolejnice tato středně výkonná pušková munice opravdu neumí zvládnout. Náboj 5.56 x 45  NATO - Těží zejména ze své vysoké rychlosti. Tou dohání i svůj  handicap lehčí střely, neboť ta je při rychlejším pohybu samozřejmě průbojnější. Nicméně souhlasím s Vámi že oba náboje jsou velmi dobré. V neprospěch náboje vz.43 dnes z taktického hlediska hovoří jeho velká hmotnost při přenášení  vojákem. U náboje NATO je to potom menší energie střely.

Velmi děkuji za Vaši přínosnou poznámku a reakci na můj článek. Do budoucna bych  rád provedl testy s nábojem originál průbojným armádním, pokud půjde test provést oficiálně a bez porušení jakýchkoliv zákonů či nařízení. Pokud se to bude dát legálně provést, rád bych o tom informoval.

 

Autor: Radovan Kaděra
Editor: Karel Černoch

Akce
DOVOLENÁ 2022

Vážení zákazníci, prázdniny už jsou za dveřmi a my v ALFAPROJ se pomalu balíme na dovolenou. Počítejte prosím s tím, že naše prodejna zbraní bude v termínu …

více Provozní doba prodejny zbraní o jarních prázdninách

9. - 11.3.2022 prodejna uzavřena!

více Přeceňování střeliva S&B

Momentálně nepřijímáme objednávky!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více