Měření výkonu náboje

Měření výkonu náboje .357 MAGNUM
Vážení přátelé, kolegové a kamarádi.

Neustále se snažím rozšířit si obzory v oblasti zbraní, zejména zbraní jednotlivce, tedy krátkých i dlouhých kulových či brokových. Zejména však mě zajímají krátké kulové zbraně, pistole a revolvery a jejich reálné použití. Samozřejmě že výpočet energie střely není hlavním a jediným ukazatelem efektivnosti té které zbraně potažmo náboje, ale je jediným opravdu měřitelným jevem. Vše ostatní - rozpoležení osoby protivníka či zvířete, okolní teplota, oblečení protivníka (tričko kontra zimní oblečení, jarní srtst kontra zimní srst zalepená blátem u zvěře), použití stimulačních drog a jiné různorodé jevy nejsou dost dobře porovnatelné a nelze proto usoudit, kde kdy a jak bude ta která munice působit na co nejrychlejší eliminaci útočníka. Ano, vím že pouhé změření energie střely je velmi neúplné pro účinek střely v cíli, leč jediné objektivní. Bohužel nejsem myslivec a střelba do zvířat se mi příčí, tekže jsem ochuzen o bohaté zkušenosti z reálného působení střel. Nicméně i v tomto případě se zde jedná jedná především o dlouhé zbraně (lov krátkou zbraní je u nás zakázán) , a při sebeobraně či použití krátké zbraně v jiném případě nemaji dostatečnou srovnávací hodnotu.

Přinejmenším Vám tento článeček naznačí, že údaje uváděné výrobci střeliva jsou značně zavádějící, je prakticky nemožné dosáhnout jimi udávaného výkonu z běžného revolveru či pistole.

Pro měření výkonu jsem použil tři laborace náboje .357 magnum a dvě mé vlastní zbraně - konkrétně revolver Colt Python s hlavní 4" a pistoli Desert Eagle s hlavní 6".

Mereni_naboje_revolver_pistole_m
Munici jsem použil následující:

1) Náboj Magtech 357 Magnum označený jako nejvýkonnější z produkce Magtech, mělo by jít o nejrychlejší a nejsilnější munici od tohoto výrobce která je běžně k sehnání.

2) Dnes již nevyráběný originální náboj 357 Magnum od firmy Sellier Bellot, který firma před pěti lety nahradila naprosto shodným nábojem, nicméně vyráběným v o 20% nižší prachové navážce, tedy dnes již nesehnatelný. Dle vyjádření muničky prachovou náplň snížili na přání střelců, kteří si stěžovali že jsou náboje příliš silné (osobně se mi těžko chápe proč si někdo pořizuje magnum když si pak stěžuje že je to moc silné a proč si nepořídí něco slabšího). Je ale možné, že munička tyto náboje přestala dělat i z ekonomického hlediska, neboť současná produkce munice je naprosto ve stejné cenové relaci, a úspora prachu je zcela nabíledni.   

3) Třetí munici jsem použil svou dlouho vylaďovanou přebíjenou munici 357 magnum. Na této laboraci jsem dlouhá léta spolupraoval s panem Jaroslavem Krejčím, než jsme ji vyladili na požadovaný maximální výkon ze čtyřpalcové hlavně běžného revolveru aby měla i požadovanou přesnost. Po dočtení článku sami zhodnotíte jak tento náboj obstál v konkurenci ostatních silných laborací. Kdyby někoho zajímalo jaký prach a kolik jsem použil, může si napsat. Pro naprostou transparentnost uvádím, že v náboji bylo 98% tabulkového Maxima pro prach Vectan SP 2. Jednalo se tedy o 12,8 grainu tohoto prachu.

Všechna munice byla pro lepší objektivnost osazena poloplášťovou střelou o hmotnost 158 grainu, tedy 10,25 gramu.

Střílelo se na otevřené venkovní střelnici dne 17.12.2011, teplota byla 4 stupně celsia a téměř bezvětří. Střely se měřili ve vzdálenosti 3 metry od ústí hlavně. Střílelo se vždy 5 ran, z nichž se vypočetla průměrná rychlost střely té dané laborace. Za pomoc při měření děkuji MUDr. Wondrovi.

Rychlosti střel se měřili ve fps (feet per second) tedy ve stopách za vteřinu. Následně jsem podle vzorečku přepočetl rychlosti a váhy střel na energii - tedy na Jouly.


Revolver Colt Python, 4" hlaveň
........................................

energie


   Munice 1 - 1027 stop/vteřina- 502 J

   Munice 2 - 1213 stop/vteřina -700 J

   Munice 3 - 1279 stop/vteřina -778 J
Pistole Desert Eagle 6" hlaveň
........................................


   Munice 1 - 1122 stop/vteřina -599 J

   Munice 2 - 1247 stop/vteřina - 740 J

   Munice 3 - 1376 stop/vteřina - 901 J


Pro porovnání, klasická 8gramová střela 9 mm Luger tuzemské produkce má při vystřelení ze standartní pistole  energii 350-400 J, opět podle délky hlavně a typu munice. Z výsledků je tedy patrné, že munice Magtech, prodávaná jako výkonná munice 357 magnum ve skutečnosti není nikterak výkonná. To stará produkce naší muničky je na tom daleko lépe, navíc byl velmi malý rozdíl v rychlostech střel této munice což svědčí o kvalitě tohoto našeho náboje. Ale tu už nekoupíte, dnešní ochuzená munice Českého bude možná ještě slabší než tyhle slaboučké Magtechy rádoby "magnum" ( Naštěstí mám této staré kvalitní munice SB dostatečnou zásobu) Nicméně ja jasné, že vítězem co do energie je domácí laborace, kde se opravdu dá hovořit o velmi pěkném výkonu. A pozor, nebylo překročeno tabulkové maximum a náboj je bezpečný při střelbě ze zbraně v dobrém technickém stavu. Vezmeme-li v potaz, že ze čtyřpalcového Pythonu má střela 778 J a z Desert Eagla dokonce 901 J, je to opravdu velmi nadupaná laborace. Při nedávném měření ze své pistole Glock 23v ráži .40 SW jsem naměřil s nejvýkonnější municí Black Mamba energii 620 J. Tento náboj je již několik let označován jako jednen z nejlepších a nejůčinnějších z krátkých zbraní. Jak je vidět, stará dobrá 357čka jej z krátkého revolveru překonává o 150 J, se zbraně s 6" hlavní potom téměř o 300 J !!! Pokud tedy chcete nosit příruční kanón, a předpokládáte útočníka s lehkou neprůstřelnou vestou, raději sáhněte po čtyřpalcové 357 než po .40ce.  Tam s dobře konstruovanou střelou zřejmě uspějete. Jak je vidět ty jsou jen o trochu silnější než 9mm Luger, takže pro milovníky pořádné rány a jistotu "sejmutí" zfetovaného naspeedovaného útočníka jednou, případně dvěma ranami s nimi mít nebudete. Dále jsem ze zajímavosti měřil energii malorážkového náboje .22 lr standartního výkonu, výrobce RWS o hmotnosti střely 2.6 gramu, vystřeleného ze 4 a 1/2 " pistolové hlavně pistole Ruger 22/45. Střela má energii 97 J.

Na závěr jsem měřil energii náboje SB 6.35 browning vystřeleného z pistole vz. 45. Tento standartní náboj měl energii 72 J. Dále jsem však měřil náboj, který jsem opět přebil sám, a po dlouhém zkoušení různých prachů jsem naznal že právě tato laborace je nejvíc „jedovatá“. Výmetná náplň však již zlehka překračuje doporučené tabulkové maximum. Tento náboj dosahoval výkonu rovných 151 J, tedy více než dvojnásobek tovární laborace. Váha střely byla standartní u obou, tedy 50 grainů, 3.3 gramů. Se standardním nábojem je ráže 6.35 opravdu velmi málo účinná, se svojí municí která má 151 J bych však tuto pistolku nezatracoval, při obraně před např. útokem psa nebo kontaktní střelbě by mohla být velice efektivní.

Děkuji že jste dočetli až sem a závěr nechť si udělá z měření každý sám. Tvrzení výrobců, že 9 Luger má 500-600 J a 357 mag. 800, někdy snad dokonce i 1000-1200 J je holý nesmysl - při reálném použití z krátké kulové hlavně o délce 2.5“ případně 4“ a při užití standartní munice se na tyto hodnoty nedostanete.  Je to možné pouze s velmi výkonnou municí. Někteří výrobci tvrdí, že jejich náboje „umí“ z krátkých hlavní i 1000-1200 J, ale jak sami vidíte i při použití pistole Desert eagle s dlouhou 6“ hlavní a velmi výkonné munice na hranici tabulkového maxima povolených tlaků se dostaneme „pouze“ na hodnoty okolo 900 J, samozřejmě při použití standartní hmotnosti střely 158 grainů. Při použití lehčích střel bychom teoreticky mohli překračovat hranici 1000 J, ovšem opět za předpokladu delší hlavně a použití velmi výkonné munice která se standartně nedá koupit. To již ale bude předmětem nového článku který momentálně připravuji.  Je velká škoda že celosvětový trend snižování výkonu náboje .357 magnum se dotkl i našeho výrobce. Před pár lety jeho hodnota dosahovala ještě relativně dobré výkonové hodnoty, dnes je již však velmi silně poddimenzován. Přesto však staré původní laborace byly ještě cca o 15% nadupanější, než ty, které se u nás vyráběli původně.

Autor: Radovan Kaděra
Editor: Karel Černoch
Akce
DOVOLENÁ 2022

Vážení zákazníci, prázdniny už jsou za dveřmi a my v ALFAPROJ se pomalu balíme na dovolenou. Počítejte prosím s tím, že naše prodejna zbraní bude v termínu …

více Provozní doba prodejny zbraní o jarních prázdninách

9. - 11.3.2022 prodejna uzavřena!

více Přeceňování střeliva S&B

Momentálně nepřijímáme objednávky!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více