Magnum Black Mamba

357 Magnum BLACK MAMBA

Vážení střelečtí kolegové, jelikož se nám již oteplilo, jal jsem se provést slibovaný test náboje 357 BM od Italského výrobce Fiochi. Test včetně závěrečných měření rychlostí a energie jsem provedl na venkovní střelnici při teplotě 12⁰ C.

Při testu střelby na velkou vzdálenost jsem použil pistoli Desert Eagle se 6“ hlavní,při zkoušce deformovatelnosti střel a měření rychlostí pak nerezový Colt Python se 4“ hlavní. Při obraně jistě nikdo nenosí zbraň se 6“ hlavní, alespoň v drtivé většině, proto Colt Python zde lépe poslouží jako ukázka klasického revolveru  pro obranu. Pro „orla“ jsem volil zkoušku střeliva na větší vzdálenost.

Střelba na větší vzdálenosti zejména z krátké zbraně vyžaduje jak kvalitní zbraň, tak kvalitní munici. Při kontaktní střelbě či střelbě na cíl terč řekněme 15 metrů vzdálený se dá trefovat i méně kvalitní zbraní s běžnou municí. V klasické vzdálenosti 25 m je již znát chyba střelce, zbraně i munice. Na 50 metrů je střelba s krátkou zbraní již značně obtížná, je to většinou již hraniční vzdálenost, na kterou jsou postaveny pistole služebního typu. S málo kvalitní municí je již rozptyl značný a i s dobrou municí je při střelbě bez opory pro velmi mnoho střelců nadlidský úkol udržet zásahy byť i na celé ploše mezinárodního pistolového terče. Přesto spousta střelců s kvalitní zbraní – například naší CZ 75 na tuto vzdálenost úspěšně střílí. Nicméně já jsem se při testu rozhodl jít ještě dále, a využít maximální možnou vzdálenost naší střelnice a terč jsem tedy umístil na vzdálenost 65 m. Test jsem provedl na terč nekrytě ležícího střelce. Střílel jsem s oporou a použil pouze klasická mířidla na Desert Eaglu, zatím mi zrak docela slouží takže i bez brýlí. Mířidla této zbraně jsou velmi široká, a tak jsem si opravdu dával na čas a mířil poctivě. Každé sebemenší pohnutí mířidel při výstřelu hraje na tuto vzdálenost podstatnou roli a zásah může být i o decimetry vedle. Provedl jsem první třírannou nástřelku abych si zvykl na výstřel a zkontroloval jsem zásahy na terči, pro případné přenesení mířidel. Poté jsem již střílel 5 „ostrých“ ran na terč. Náboj BLACK MAMBA má lehčí střelu, a je třeba na tuto vzdálenost mířit pod bod zásahu. Nicméně se jedná o extrémně kvalitní munici, neboť rozptyl, který se mi dařilo dosahnout na vzdálenost 65 m je velmi dobrý. Samozřejmě, myslím že by mohl být i lepší, jsem si vědom svých nedostatků a výškový rozptyl byl způsoben mou maličkostí, když jsem druhou a třetí ránu mířil na výškově rozdílná místa na terči. I tak si myslím, že rozptyl je vcelku slušný.

 

Mamba tercMamba terc1Mamba terc2
Střelba ze 4“ revolveru

Dále jsem pistoli testoval ze 4“ revolveru Colt Python. Z této zbraně jsem také provedl kontrolní měření energie náboje, kterou jsem vypočítal z rychlosti střely. Na měření jsem použil klasická hradla, která jsem umístil na vzdálenost 3 metry od ústí revolveru. Teplota byla pro měření optimální.  Rychlost lehké 110 gr. střely se pohybovala v rozmezí 1450-1543 fps. Energie střely tedy vychází 747 J. To je na sériově vyrobený náboj opravdu velmi slušná energie, která ještě v průměru o 30 J překonává nejsilnější laboraci vyráběnou ve Vlašimi s těžkou střelou, která je již dnes mnohými považována za etalon a svým výkonem na hranici, která už začíná být velmi slušná. Dnes se však již výkon Vlašimského náboje snížil a proto je snad Black Mamba vhodnou náhradou – samozřejmě s lehčí střelou a s nevýhodou poněkud vyšší ceny. Mimochodem, při střelbě z Desert Eaglu byla energie této munice naměřena bezmála 800 J. Samozřejmě se dá udělat náboj, který bude i ze 4“ hlavně Pythona dávat reálných 900 J, ale zde se bavíme o sériově vyráběném náboji pro který jsou tyto údaje více než dobré.

 

Mamba revolverMamba revolver1

 

Co se deformovatelnosti střely týče, je mnoho názorů jak toto měřit. Od velmi sofistikovaných metod střílení do balistické želatiny, přes střelbu do kanystrů s vodou nebo mokrých telefonních seznamů.  Já se s tím nijak nepáral a zvolil střelbu do gumové pneumatiky, kdy následně střela pronikala do písku. Zda ta metoda byla vhodná či nikoliv nechám na posouzení každého čtenáře, nicméně střely se deformovaly fantasticky. Jak v porovnání s polopláštěm, celopláštěm, tak i olovem se deformovaly nejlépe.

 

 

Mamba revolver2Mamba revolver3

 

 

Black Mamba – stojí to za to?

Náboje jednoznačně odrazují enormní cenou. Střelba je však výjimečně příjemná. Díky lehké střele zbraň příliš nekope, ani při vysokém výkonu. Střelbu nedoprovází ani nepříjemné kouření a dýmení z hlavně, jako u některých nábojů známe. Po střelbě je zbraň i vývrt krásně čistý, „nešpiní“ se zbraň. Na fotce Pythona je buben značně očazený, nicméně v tu dobu měl revolver za sebou asi 250 ran a i méně kvalitním či přebíjeným střelivem. Black Mamba zanechává po výstřelu minimum nespálených částí prachu. Nabízí nám za své peníze velmi vysoký výkon, přesnou a příjemnou střelbu a precizní zpracování munice. Suma sumárum, kdo si chce střelbu užívat, je tento náboj ideální pro něj. Jinými slovy, náboj pro fajnšmekry.

Text a foto: Bc. Radovan Kaděra

Editor: Ing. Karel Černoch


Akce
DOVOLENÁ 2022

Vážení zákazníci, prázdniny už jsou za dveřmi a my v ALFAPROJ se pomalu balíme na dovolenou. Počítejte prosím s tím, že naše prodejna zbraní bude v termínu …

více Provozní doba prodejny zbraní o jarních prázdninách

9. - 11.3.2022 prodejna uzavřena!

více Přeceňování střeliva S&B

Momentálně nepřijímáme objednávky!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více