Nákupní košík

Napsali o nás

ZBRANĚ & NÁBOJE 11/2006 - Flobertky ALFA aneb Revolvery "pro každého"

Mezi majiteli zbrojních průkazů jsou často opomíjeny tzv. volně prodejné zbraně a pokud si takovou zbraň přece jenom pořídí, nebývá většinou určena pro ně, ale spíše pro rodinný střelecký „dorost“. Dnes patrně nejatraktivnější z těch „neostrých“ zbraní jsou revolvery na flobertkové náboje, které jsou principem a ovládáním zcela shodné jako revolvery „ostré“. Nabíjejí se, fungují, dělají hluk a díry do terče tak, že při troše fantazie uspokojí touhu po „opravdickém“ revolveru, a proto nemusí být jen zbraní „dorostenců“. Jestli a jak je to možné, se pokusíme ukázat v tomto profilu.

 

Přestože jsou dnes flobertkové náboje považovány za spíše jen zábavní a pro ostatní účely nevhodné střelivo, paradoxně stály na počátku vývoje moderního náboje jako takového. Po roce 1830 bylo ve Francii přihlášeno několik patentů na první jednotné náboje, které měly umístěnou třaskavou slož na celém dně nábojnice a měly okrajový nebo centrální zápal. Jednalo se především o patenty francouzských puškařů Roberta z roku 1831 a Houlliera z roku 1846. Robert a Houllier však nedokázali na základě svých patentů vývoj nábojů úspěšně završit a už vůbec ne komerčně využít. Dokázali však inspirovat svého konkurenta Louise Nicolase Augusta Floberta, ten pak konstrukci jednotného náboje s okrajovým zápalem zdokonalil a nechal si ji patentovat v roce 1849. Konstrukce patentovaného náboje Flobert je založena na krátké kovové (mosazné nebo tombakové) nábojnici s okrajem vytvarovaným po obvodu dna, v jehož dutině je uložena třaskavá zápalková slož. V ústí nábojnice je zaškrcena sférická střela – olověná kulička. Původní náboje Flobert mohly mít dle patentu z roku 1849 slabou prachovou náplň, ale dnes jsou v povědomí střelecké veřejnosti zapsány spíše jako náboje bez prachové náplně, u nichž slouží k vymetení střely pouze zesílená zápalková slož. Bez prachu i s prachem se ale pořád jednalo o náboje málo výkonné, vyráběné především v rážích 4 mm, 6 mm a 9 mm, a to se sférickou střelou, s kónickou střelou nebo také s malými bročky v papírovém obalu. Flobert dokázal rychle svůj vynález obchodně využít a pro své náboje začal vyrábět jednoduché a dostupné zbraně sloužící k zábavní střelbě a k odstřelu drobné škodné. Tyto „flobertky“ se brzy staly velmi populární jak u chudých farmářů na venkově, tak i při společenských akcích měšťanů jako tzv. salónní ručnice. Vrcholem jejich popularity u nás byla doba mezi světovými válkami, kdy byly ve společnosti rozšířené podobně jako dnes vzduchovky. Po roce 1948 se ale v Československu staly víceméně nežádoucími „polozbraněmi“ a až díky současné legislativě si pomalu prožívají jakési znovuzrození. Palné zbraně s úsťovou energií střely nepřesahující 7,5 Joulu jsou dnes dle zákona zařazeny do kategorie „D“ (volně prodejné zbraně osobám starším 18ti let způsobilým k právním úkonům) a do nich se právě svým výkonem ideálně hodí náboje typu Flobert.


FLOBERTKOVÉ REVOLVERY ALFA

Brněnská firma ALFA – PROJ spol. s r.o. je dnes známá především svými „ostrými“ revolvery Holek a ALFA Steel, které popularitou u nás a exportními úspěchy v zahraničí až jakoby zastínily její prostý začátek. V roce 1993 totiž začínala s výrobou signálních a plynových revolverů a právě revolverů na náboje Flobert. Pak teprve přibyly revolvery ráže 38 Special a následně pokračovalo rozšiřování sortimentu na úroveň dnešní pestré nabídky zbraní, určených pro sportovní střelbu a služební účely. Revolvery a revolverové karabiny na náboje Flobert však stále znamenají důležitou část produkce ALFA – PROJ a to zejména ze dvou důvodů. Náboje Flobert nedovolují konstrukci samonabíjecí pistole a revolverový princip je tedy jedinou možností pro dosažení určité atraktivní „rychlopalnosti“ zbraně, a proto se revolvery dle prodejnosti řadí na první místo mezi flobertkami. Druhým důvodem je zvyšující se prodejnost samotných „flobertkových“ revolverů ALFA, u nichž zákazníci čím dál více oceňují kvalitu konstrukce a výroby jako u „ostré“ zbraně.


JE Z ČEHO VYBÍRAT

Revolvery ALFA se vyrábějí ve dvou flobertkových rážích: v ráži 4 mm Flobert – řada ALFA 400 a v ráži 6 mm ME Flobert krátký – řada ALFA 600. Z revolveru ráže 4 mm Flobert je možné střílet nejdostupnější tuzemské náboje 4 mm Flobert krátký (4 mm Randz. courte) nebo zahraniční dražší náboje 4 mm Flobert dlouhý (4 mm Randz. long). Do revolveru ráže 6 mm ME Flobert krátký (na náboje s kuličkou) lze používat i náboje 22 Flobert se špičatou poměděnou střelou, ale v tomto případě může dojít k většímu odporu při vytahování nábojnic. V obou flobertkových rážích jsou revolvery ALFA k dispozici s hlavní dlouhou 51 mm (2 palce), 101 mm (4 palce) a 151 mm (6 palců), výběr povrchové úpravy je černění nebo niklování. Modely s dvoupalcovou hlavní jsou dodávány s pevným hledím tvořeným podélnou drážkou v rámu. Modely se čtyřpalcovou hlavní jsou na výběr s pevným hledím nebo s hledím stranově a výškově stavitelným. Nejdelší šestipalcové modely jsou dodávány výhradně se stavitelným hledím. Muška je ve všech případech pevná a tvoří ji přesný nálitek na plášti hlavně. Kapacita nábojových válců v obou rážích je 9 nábojů. Flobertky ALFA jsou standardně dodávány s dřevěnými střenkami model 12 nebo s plastovými model 7, na objednávku však lze zvolit jakoukoliv střenku z nabídky ALFA – PROJ, určenou třeba i pro služební nebo sportovní zbraně.


KONSTRUKCE

Jak bylo uvedeno výše, revolvery ALFA na náboje typu Flobert mají velmi podobnou konstrukci jako „ostré“ revolvery. Zásadní odlišnost je pouze v nerozebiratelném upevnění hlavně do rámu a v případě ráže 6 mm Flobert ještě v řešení nábojového válce. Hlavně jsou do rámu upevněny zalisováním kalených ocelových kolíků do slepých otvorů, což má zamezit snadnému odstranění hlavně za účelem nelegální úpravy. Nábojový válec ráže 6 mm je řešený tak, že jeho zadní otáčivá část s nábojovými komorami je zkrácená, aby do ní nešly nabít delší (a tím výkonnější) náboje než 6 mm ME Flobert krátký nebo 22 Flobert. Přední část tohoto děleného válce je jen jakási atrapa tvaru podkovy (výkyvně zavěšená na dozadu protažené hlavni), do níž v uzamčeném stavu zapadá hřídel válce. Jinak jsou revolvery ALFA řady 400 a 600 moderně řešené dvojčinné revolvery s výklopným válcem a centrálním vyhazovačem nábojnic. Rám a plášť hlavně se vyrábějí odléváním ze zodolněné zinkové slitiny, hlaveň s drážkovaným vývrtem a nábojový válec jsou ocelové. Spoušťový a bicí mechanizmus vyrobený z oceli je uložen pod bočnicí z pravé strany rámu a do rámu je zavěšen na ocelových čepech. Kvůli zvýšení životnosti tvoří lůžko pro do nábojnice ocelový zálitek, sloužící zároveň jako pouzdro úderníku. Všechny pružiny jsou vinuté nebo zkrutné z drátu kruhového průřezu, mechanizmus neobsahuje žádnou plochou pružinu. Válec uložený na výklopné konzole je do rámu uzamčen vzadu i v předu – vzadu přímo odpruženou osou válce a vpředu zapadnutím kuželové plochy tyčky vyhazovače. K odemykání válce slouží odemykací tlačítko umístěné na levé straně rámu za válcem a směr otáčení válce z pohledu střelce je zprava doleva. Přes „flobertkové určení“ nebyla konstrukce ošizena o plnohodnotnou pádovou pojistku, pracující na principu přenosové páky. Kohout má nad bicí plochou výstupek delší než zadní část úderníku vyčnívající z rámu a tímto výstupkem se v klidovém stavu opírá o rám nad úderníkem. Přenosová páka je zavěšená na spoušti, při zmáčknutí spouště se vsune mezi úderník a kohout a jedině tehdy umožní přenos úderu z kohoutu na úderník. V případě havarijního nechtěného uvolnění kohoutu (bez stisknuté spouště) dopadne kohout neškodně na rám jen svým horním výstupkem, bez jakéhokoliv kontaktu s úderníkem.


MANIPULACE PŘI STŘELBĚ

Zatlačením odemykacího tlačítka směrem vpřed je odemčen válec a tlakem z pravé strany se vyklopí z rámu. Do nábojových komor vložíme náboje a válec zaklopíme zpět až je opět uzamčen v rámu. Zbraň je nyní připravena ke střelbě – buď přímo tlakem na spoušť nebo s předchozím natažením kohoutu. Po ukončení střelby se válec znovu vyklopí a zatlačením na tyčku vyhazovače lze vyhodit vystřelené nábojnice. Pokud nenabijeme všechny nábojové komory, je nutné při uzavírání válec nasměrovat tak, aby se po uzamčení nacházela první nabitá komora hned napravo vedle hlavně. Válec se otáčí zprava doleva a jedině při tomto umístění první nabité nábojové komory, dojde při zmáčknutí spouště k okamžitému výstřelu. Tato manipulace do detailu neplatí pro řadu ALFA 600 ráže 6 mm s děleným válcem, u které se liší ve fázi uzavírání válce zpět do rámu. Zde je nutné před zaklopením válce vykývnout a přidržet jeho přední „podkovu“, aby do ní mohla zapadnout hřídel děleného válce. A nakonec odpověď na častou otázku, proč se nedělají s děleným válcem i revolvery v ráži 4 mm Flobert? Jednoduše proto, protože v této ráži prakticky neexistují výkonnější náboje, kdežto do nábojové komory 6 mm by se dala (po snadné úpravě) nabít většina malorážkových nábojů. Z důvodu „volného“ prodeje tedy musí být takové možnosti co nejvíce zamezeno.


Technické údaje testovaných flobertkových revolverů ALFA


Model: 420 441 641


Ráže: 4 mm Flobert 4 mm Flobert 6 mm ME Flobert

Celková délka: 180 mm 227 mm 227 mm

Délka hlavně: 51 mm 101 mm 128 mm*

Výška: 133 mm 143 mm 143 mm

Délka záměrné: 93 mm 140 mm 140 mm

Počet komor ve válci: 9 9 9

Průměr válce: 36,7 mm 36,7 mm 36,7 mm

Hmotnost: 780 g 860 g 870 g


* Modely ráže 6 mm Flobert mají hlaveň protaženou až k oddělené zadní části válce s nábojovými komorami, čímž má třeba hlaveň označovaná jako čtyřpalcová, skutečnou délku 128 mm.


Kontakt na výrobce: www.alfa-proj.cz prodejna@alfa-proj.cz tel.: 541215709


Jaké jsou a co umí flobertkové revolvery ALFA

 • K vyzkoušení jsme dostali čtyřpalcový model se stavitelným hledím v ráži 6 mm Flobert v niklu (ALFA 641) a pak to samé, ale v ráži 4 mm Flobert (ALFA 441) a s povrchovou úpravou černění. Dále nám byl zapůjčen model ALFA 420 v niklu, což je dvoupalcový revolver ráže 4 mm Flobert. Zbraně jsou dodávány v plastových kufřících s nástřelkami na vzdálenost 5 m.
 • Začali jsme prohlídkou dílenského zpracování všech exemplářů, kontrolou vůlí a vlastností mechanizmu. Čistota zpracování je na dobré úrovni i na skrytých místech, povrchy zinkových odlitků jsou bez nerovností a niklovaní působí solidním dojmem. Ústí vývrtu hlavně bylo vždy symetricky zahloubeno.
 • Vůle uzamčené konzoly válce v rámu byla i při zatlačení vyhodnocena jako nulová. Překvapila nás však velikost spáry mezi válcem a hlavní a velké rozměry přechodového kužele hlavně. Na dotaz nám výrobce vysvětlil, že se jedná o cíleně a mnoha zkouškami zjištěný optimální únikový prostor pro tlak výstřelu, aby měla zbraň úsťovou energii střely do 7,5 Joulu. Třeba náboj 6 mm ME Flobert krátký výroby Sellier & Bellot by jinak dosahoval úsťové energie až 30 Joulů a zbraň by pak nebyla tzv. volně prodejná.
 • Všechny zkoušené revolvery měly shodné chody spouště a průběhy odporů jak při výstřelu spoušťovým napínáním, tak i po předchozím natažení kohoutu. Výstřel spoušťovým napínáním má strmý nárůst odporu na maximum 4,8 Kg při výstřelu, s následným rychlým propadem. Po natažení kohoutu se chod spouště zkrátí přibližně na 4 mm, začíná mírným namáčknutím, pokračuje plynule se zvyšujícím odporem na hodnotu 1,8 Kg při výstřelu a končí asi 1 mm propadem.
 • Charakteristiky chodů spouště jsou tedy velmi podobné „ostrým“ revolverům řady Holek.
 • Odemykací tlačítko válce je v dobrém dosahu palce střílející ruky a vhodně tvarovaný palečník umožňuje pohotové natažení kohoutu. Vyklopení válce probíhá bez drhnutí, uzavírání taktéž a s jasně slyšitelným „cvaknutím“ při opětovném uzamčení. Celkově manipulace navozuje pozitivní pocit, jako při ovládání služebního revolveru kategorie standard.
 • Na počátku střeleckého vyzkoušení jsme byli nadšeni skutečností, že s flobertkami kategorie „D“ můžeme dle zákona střílet všude, kde neohrožujeme zdraví, život a majetek. Pozor ale na sousedské soužití a noční klid, protože hluk výstřelu není zanedbatelný a třeba s nábojem 22 Flobert se dokonce blíží efektu známého poplašného náboje 6 mm Start (mimochodem, tento poplašný náboje lze také střílet z flobertek ráže 6 mm).
 • Zajímala nás přesnost na vzdálenost 5 a 10 m, samozřejmě také „co to prostřelí“ a srovnání vlastností ráží 6 mm a 4 mm při stejné délce hlavně. Použili jsme tuzemské a zároveň nejdostupnější střelivo značky Sellier & Bellot. V ráži 6 mm to bylo doporučené provedení s kuličkou (6 mm ME Flobert krátký) a také se špičatou střelou (22 Flobert), v ráži 4 mm to byl náboj s poměděnou olověnou kuličkou (4 mm Randz. courte).
 • Ve všech případech jsme stříleli s obouručním držením ve stoje bez opory. Revolver ALFA 641 vykazoval s obojím provedením střeliva (s kuličkou i se špičkou) na vzdálenost 5 m rozptyl do 25 mm a na vzdálenost 10 m do 60 mm z devíti výstřelů.
 • Revolver ALFA 441 ráže 4 mm střílel na přesnost prakticky stejně jako ALFA 641 ráže 6 mm; těžko bychom mohli uvádět jiné naměřené hodnoty, protože se v rámci průměru vypočítaného z pěti nástřelek takřka nelišily.
 • Oba čtyřpalcové revolvery nebyly nastřeleny úplně přesně na záměrný bod a proto jsme vzali zavděk stavitelným hledím a snadno provedli korekci.
 • Proto nás mile překvapil dvoupalcový revolver ALFA 420 s pevným hledím, který střílel stranově téměř přesně a výškově jen mírně nahoru. Na vzdálenost 5 m jsme s ním dosáhli rozptylu kolem 35 mm a na vzdálenost 10 m vždy do 80 mm z devíti výstřelů.
 • Výsledky testů průbojnosti do kartonu a do plechovek jsme zaznamenali na fotografiích.
 • Vyhazování tenkých „nafukujících“ se nábojnic Flobert vyžaduje na počátku trošku síly a po překonání odporu pak všechny vylétnou a roztrousí se všemi směry. Znatelně silnější odpor při vyhazování jsme zaznamenali u nábojnic 22 Flobert, jejichž střela s větším průtlačným odporem a prachová náplň, zřejmě způsobují vyšší tlak na nábojnici.
 • Znečišťování zbraně náboji Flobert odpovídá asi znečištění malorážkovými náboji 22 LR, ale na rozdíl od malorážky, doporučuje výrobce častěji čistit vývrt hlavně. Důvodem je možnost uváznutí střely v hlavni, v důsledku zanesení hlavně v kombinaci s vadným (slabším) nábojem.

 

Revolvery ALFA na náboje typu Flobert vidíme jako legislativně výhodné a kvalitně zpracované zbraně pro zábavní střelbu, základní střelecký výcvik a pro získání správných návyků bezpečné manipulace. Pro majitele „ostrých“ revolverů Holek pak přinášejí možnost ekonomičtějšího domácího trénování, např. prvního výstřelu z rychlého tasení. Jedná se totiž o ovladatelsky zcela shodné zbraně, které na obrannou vzdálenost do 5 m „označkují“ polohu a správnost zásahu stejně přesně, jako třeba „osmatřicítka“.

Zpět na seznam všech referencí
Akce
DOVOLENÁ 2022

Vážení zákazníci, prázdniny už jsou za dveřmi a my v ALFAPROJ se pomalu balíme na dovolenou. Počítejte prosím s tím, že naše prodejna zbraní bude v termínu …

více Provozní doba prodejny zbraní o jarních prázdninách

9. - 11.3.2022 prodejna uzavřena!

více Přeceňování střeliva S&B

Momentálně nepřijímáme objednávky!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více