Nákupní košík

Napsali o nás

Střelecká revue č. 9/2010 - Novinky ALFA - PROJ

Novinky Alfa-proj
(Autor: Tomáš POSPÍŠIL)

 

Zaměstnanci brněnské společnosti Alfa-Proj neusínají na vavřínech a stále přicházejí s něčím novým. Na jaře loňského roku to byly revolvery Alfa Para v pistolové ráži 9 mm Luger, o kterých bylo pojednáno ve Střelecké revui 4/2010. Zhruba ve stejné době byly představeny další dvě novinky z dílny Alfa-proj - nerezový revolver Alfa stainless a lišta weaver pro montáž optických zaměřovačů.

 

 

Alfa stainless

Před deseti lety zahájila společnost Alfa-Proj výrobu celoocelových revolverů řady Alfa steel. Nyní na ni navázala řadou Alfa stainless. Jak z názvu vyplývá, revolvery jsou vyrobeny z nerezavějící oceli. Z té je zhotoveno nejenom tělo - rám zbraně (z materiálu 1.4057, který je v ČSN zastoupen normou EN 10088/1,3-97), hlaveň, nábojový válec a držák válce (z materiálu 1.4021 - ČSN 17 022),  plášť hlavně  (materiál 1.4301 - ČSN 17 240), ale i kohout a spoušť (z materiálu 1.4028 - ČSN 17 023) a další díly. Jedná se o ušlechtilé, korozivzdorné oceli, legované chromem, jehož obsah je podle jednotlivých materiálů 12-20%, a dalšími prvky, jako niklem a manganem. Díly jsou odlévány a následně opracovány, hlaveň je zhotovena z výkovku.

Alfa stainless jsou revolvery klasické konstrukce s dvojčinným spoušťovým mechanismem a stavitelným odporem spouště. Hlavně se standardně vyrábějí v délkách 2, 3, 4 a 6 palců, počítá se s výrobou 5“ hlavní. Mířidla jsou pevná nebo stavitelná. Kapacita levotočivého válce činí devět nábojů u ráže 22 LR, osm u 22 WMR a šest nábojů u ráží 32 S&W Long, 38 Special, 357 Magnum a 9 mm Luger. Válec je uzamčen ve dvou bodech - vzadu osou válce do otvoru v opěrné desce rámu a vpředu kuželem na tyčce vyhazovače, zapadajícím do vybrání pod hlavní. Ovládací tlačítko válce je na levé straně rámu a válec se odemyká jeho stlačením směrem vpřed; v případě, že je kohout zbraně v zadní poloze, je válec proti odemčení blokován. Zápalník je zašroubovaný v těle zbraně a úder kohoutu na jeho hlavu přenáší páka napojená na spoušť. Povrch zbraně je leštěný do vysokého lesku.

Výroba revolverů Alfa stainless bude nabíhat v závislosti na uvolnění výrobní kapacity a podle požadavků zákazníků. Cena bude přibližně o čtvrtinu vyšší než u Alfa steelů.


002

 

Lišta weaver

je určena pro revolvery od společnosti Alfa-Proj, které jsou opatřeny stavitelným hledím. Lišta umožňuje instalaci doplňků, především optických a elektronicko-optických zaměřovačů (zaměřovací dalekohledy, kolimátory). Je vyrobena z konstrukční oceli 11 375 a alkalicky černěná. Maximální rozměry lišty jsou 104,8x21,3x7,7 mm a hmotnost s příslušenstvím 80 gramů. V zadní části lišty je doraz, tvořený hranolem 8x15,7x2,5 mm. Příslušenství tvoří tři šrouby M 3,5x8 mm s válcovou hlavou a tři pružné podložky s obdélníkovým průřezem o průměru 6,5 mm. Instalace lišty je jednoduchá. U revolveru povolíme šroub M 2,5x6 mm v přední části nosiče stavitelného hledí a hledí vytáhneme. Do pravoúhlé drážky na horní příčce rámu místo základny hledí zasadíme lištu weaver a třemi přiloženými šrouby s podložkami ji přišroubujeme.

Nově vyrobené revolvery Alfa mají na horní příčce předvrtané tři otvory se závity M 3,5, majitelé starších provedení revolverů si tyto otvory mohou nechat zhotovit u výrobce, případně u puškaře. Cena weaver lišty u výrobce je 990 Kč.


010 

 

Test

Díky ochotě pracovníků společnosti Alfa-Proj jsem měl možnost otestovat obě novinky současně. Zapůjčen mi byl revolver Alfa stainless model 3561 s šestipalcovou hlavní v ráži 357 Magnum, opatřený lištou weaver s optickým zaměřovačem Leupold FX-II 4x32 na kroužkové montáži, kdy se jedná o kvalitní zaměřovač, určeným pro použití na krátkých zbraních. K revolveru jsem dostal sto nábojů 357 Magnum výrobce Sellier & Bellot, z toho padesát se střelami SP 158 grs a padesát se střelami FMJ 158 grs.

Střelba proběhla za příjemného počasí na venkovní střelnici. V rámci objektivity jsem přibral známého, takto dlouholetého příslušníka ozbrojených sil a zkušeného střelce. Nejprve jsme vyzkoušeli střelbu na vzdálenost dvacet pět metrů vstoje bez opory. Čtyřnásobné zvětšení zaměřovače se při střelbě z volné ruky ukázalo nadměrné, nitkový kříž putoval po středu terče a udržet zásahy bylo problematické. Když jsme zbraň opřeli o srolovanou karimatku a stříleli vsedě, situace rázem změnila. Zásahy chodily do slova a do písmene jednou dírou a po několika výstřelech jsme usoudili, že pětadvacet metrů není pro zbraň důstojná vzdálenost. Terč jsme proto přesunuli na dvojnásobek, víc střelnice neumožňovala. Na padesát metrů s oporou se mně dařilo udržet soustřely v kruzích o průměru 80-120 mm, přičemž kolega měl soustřely poloviční (40-60 mm opsané kružnice). Opět se potvrdilo, že záleží především na střelci a nebyly ani zdaleka vyčerpány možnosti zbraně.

Vzhledem k hmotnosti zbraně, která se základnou weaver, kroužkovou montáží a optickým zaměřovačem činila 1,6 kg, a nijak extrémně výkonným nábojům od společnosti Sellier & Bellot, byla střelba z revolveru velmi příjemná. Chod zbraně byl kultivovaný, vystřelené nábojnice vypadávaly z válce vlastní hmotností a vyhazovač bylo nutno použít až v závěru střelby. Negativně jsme hodnotili malý palečník kohoutu, jehož velikost je zhruba 8x8 mm - pro obranný revolver je to jistě dostačující, ale u sportovní zbraně nepohodlné. Testovaný šestipalec v ráži 357 Magnum je vhodný pro sportovní střelbu, střelbu na siluety a je využitelný i k lovu - samozřejmě v zemích, kde je lov krátkou střelnou zbraní povolen. Osobně bych na zbrani upřednostnil spíše kolimátor nebo zaměřovač se zvětšením 1,5-2x - na druhou stranu, s čtyřnásobným zvětšením, oporou a trochou cviku bych se z testovaného revolveru nebál střílet na stometrovou a větší vzdálenost. U revolverů Alfa ve výkonných rážích, jakými jsou 9 mm Luger nebo 357 Magnum, je nutno (s ohledem na značné rázy ke kterým dochází při střelbě) použít kvalitní zaměřovač, určený pro krátké zbraně a doporučuje se šrouby lišty weaver pojistit tekutou závlačkou.

 

016

 

Závěrem

Některé uživatele může zaujmout efektní vzhled leskle stříbřité zbraně z nerezavějící oceli. Jiný jim dá přednost z uživatelského hlediska - revolvery Alfa stainless mají díky materiálu, ze kterého jsou vyrobeny zvýšenou (nikoliv absolutní) odolnost proti  korozi, nicméně to neznamená, že nevyžadují údržbu. Oproti černěným zbraním jsou na stříbřitém povrchu zbraně citelně vidět zplodiny hoření a nečistoty. Předpokládám, že nová řada revolverů Alfa stainless si přes o něco vyšší cenu najde cestu k zákazníkům. Weaver lišta je vhodný doplněk, který zvyšuje variabilitu a užitnost revolverů Alfa.Zpět na seznam všech referencí
Akce
16.-17.03.2023 prodejna uzavřena

Máme volno!

více PF 2023

Veselé Vánoce a vše dobré do nového roku 2023!

více 18.11.2022 Prodejna uzavřena

Máme volno!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více