Nákupní košík

Napsali o nás

Střelecká revue č. 9/2010 - Náboj 357 Magnum aneb CO UMÍ JEHO ZPĚTNÝ RÁZ

Náboj 357 Magnum aneb CO UMÍ JEHO ZPĚTNÝ RÁZ

 

Jako technicky zajímavý materiál jsme obdrželi zprávu z vývojové životnostní zkoušky prototypu weaver základny zaměřovačů od společnosti ALFA – PROJ. Její výsledky budou pro mnoho střelců možná až překvapující, jelikož ukazuje, jak silně dokáže působit zpětný ráz náboje 357 Magnum na díly montáže a na samotný optický zaměřovač. Dále zaujme i jako malé nahlédnutí „pod pokličku“ vývojových prací dnešních zbrojařských firem. Zprávu tedy přetiskujeme v původní, originální podobě.

 

Zpracoval: Tomáš POSPÍŠIL

Za výrobce test provedl a zprávu poskytl: Jaroslav PEKAŘÍK

 

Zkouška životnosti základny weaver pro revolvery ALFA Steel Shrnutí životnostního testu Alfa Carbine ráže 357 Magnum, s weaver základnou montáže. Na základně montáže (prototypu) byl weaver kroužky Kozap uchycen puškohled Meopta Artemis 2000 4x32. Zkoušela se verze s původními otvory v rámu, tzn. se dvěma 3,5 mm šrouby vzadu a s jedním (původním) 2,5 mm šroubem vpředu. Na začátku testu byly šrouby zcela utaženy bez zatmelení, stejně jako všechny šrouby na montážních kroužcích. Při popisu uvádím vždy pořadí výstřelu (položky). Nejdříve se střílelo náboji 38 Special tormentačními FMJ, tzn. výkonově na úrovni 357 Magnum FMJ S&B. Střílelo se bez přestávek (mimo jednu výjímku), vždy dokud se zbraň dala ovládat v důsledku zahřátí.

 

01-50: po 35 výstřelech zjištěny povolené všechny tři šrouby a znatelné viklání základny na rámu. Po nastřelení puškohledu zjištěna odchylka SBZ 5 cm vpravo na vzdálenost 50 m, kterou již nešlo kompenzovat stranovou korekcí puškohledu, kvůli nadměrné stranové odchylce montáže Kozap vůči ose rámu. Dosaženo rozptylu 13 cm z padesáti výstřelů na vzdálenost 50 m.

 

51-100: šrouby základny byly utaženy stále bez tmelu a pro porovnání působení setrvačných sil byl puškohled demontován, aby se zjistilo, jak působí setrvačnost na samotnou základnu. V rámci 50ti výstřelů se šrouby nepovolily. Všechny tři šrouby základny byly následně zatmeleny (Loctite 243) a zcela utaženy. Puškohled byl opět nasazen a šrouby montáže taktéž zcela utaženy.

 

101-150: stranová odchylka SBZ trvá i po sundání a nasazení. Na laku pažby zjištěn náznak praskliny ve hřbetní části.

 

151-200: dojmy – pažba překáží vyhazování nábojnic. Na konci položky zjištěny mírně povolené šrouby základny, cca o 0,3 mm na obvodu hlavy šroubu.

 

201-250: pažba se v hřbetní části již úplně odštípla, šrouby povoleny o 0,5 mm, základna se zatím neviklá. Občas se nevrací spoušť a zaznamenáno otáčení válce s vyšším odporem.

 

251-300: nevrací se spoušť (10% výstřelů), základna se již znatelně viklá. Šrouby jsem tedy úplně dotáhl bez aplikace nového tmelu.

 

301-350: opět se nevrací spoušť, nábojnice jdou vyhazovat s vyšším odporem a na konci položky zjištěny povolené šrouby základny. Znovu dotaženo. Poprvé jsem si všiml mírně uvolněného okuláru puškohledu. 351-400: nic problematického se nedělo.

 

401-450: zbraň jsem nechal vychladnout. Okulár se již znatelně viklá na tubusu. Po odstřílení položky šrouby nepovoleny, asi v důsledku vychladnutí zbraně.

 

451-500: nezjištěna žádná komplikace, kromě ztíženého otáčení válce, které se průběžně projevuje.

 

501-550: Meopta má již značně uvolněný okulár. Šrouby základny se povolily a opět byly dotaženy bez aplikace nového tmelu.

 

551-600: na konci položky se šrouby základny opět povolily a základna se mírně viklala. Navíc zjištěny zcela uvolněné šrouby mezi upínacím kroužkem a upínací weaver destičkou montáže, což dává najevo skutečně značné působení setrvačných sil. Vše utaženo opět bez nového tmelu.

 

601-650: poprvé zjištěna roztemovaná kolmá dorazová plocha základny, kterou se základna opírá do rámu (určená pro přenos zpětného rázu). Šrouby základny byly znovu zatmeleny a dotaženy.

 

651-700: základna drží, šrouby povoleny jen asi o 0,2 mm na obvodu hlav.

 

701-750: základna drží, šrouby povoleny asi o 0,4 mm.

 

751-800: nezjištěn žádný závažný problém, vše trvá, i mírně zvýšený odpor při rotaci válce.

 

801-850: na konci položky šrouby povoleny, základna se mírně viklá.

 

851-900: všiml jsem si většího výšlehu ze spáry mezi válcem a hlavní než byl na začátku střelby. Občas se nevrací spoušť a válec se otáčí již s nadměrným odporem. Meopta má drasticky uvolněný okulár - půjde na reklamaci. Odchylka stranového nastřelení trvá, poloha SBZ je téměř stejná jako na začátku střelby a rozptyl také. Úvaha - po povolení šroubů se základna pravděpodobně odráží od své dorazové plochy, protože po výstřelu se jí (při povolených šroubech) většinou nedotýká. Šrouby základny zatmeleny a dotaženy.

 

901-950: náboje 357 Magnum Magtech SJSP 158 grs (357A). Poloha SBZ podobná jako u tormentačních, rozptyl srovnatelný, ale zřejmě v důsledku pomaleji hořícího prachu mají velmi nepříjemný výšleh ze spáry mezi válcem a hlavní.

 

951-1000: náboje 357 Magnum S&B FMJ 158 grs. Poloha SBZ opět obdobná, jsou na výšleh příjemnější naž Magtech a mají nejmenší rozptyl, cca do 10 cm na 50 m z padesáti výstřelů. Dojem - při mířené střelbě opravdu vadí velký odklon hlaviště pažby od osy hlavně. Šrouby základny povoleny cca o 0,3 mm.

 

1001-1050: náboje 357 Magnum S&B FMJ 158 grs. Opět příjemnější než Magtech, poloha SBZ i rozptyl podobný předchozím nábojům S&B FMJ. Šrouby povoleny cca o 0,5 mm.

 

1051-1100: náboje 357 Magnum Magtech FMJ 125 grs (357Q). Nejhorší přesnost (18 cm) a střední bod zásahu výše, stranově jako předchozí. Jedná se o jednu z nejrychlejších laborací 357 Magnum s lehčím typem střely. Tento náboj je střelecky z karabiny vyloženě nesnesitelný, ba přímo nebezpečný pro obličej a všechny nekryté části těla. Není možná střelba bez štítu na obličeji. Pro revolverové pušky, u nichž se nachází spára mezi válcem a hlavní blízko obličeje, by se měla nastavovat co nejužší spára a v návodu doporučovat náboje S&B.

 

Závěr a vyhodnocení pro vývojové konstrukční úpravy:

 

  •  Všechny šrouby základny namáhání na střih vydržely, pouze na nejmenším 2,5 mm bylo znatelné opotřebení (průhyb) a při silném dotahování navozoval dojem, že se každou chvíli ulomí. Doporučuji tedy řešení ing. Motáně na 3x šouby 3,5 mm a 2,5 mm šroub ze základny raději vynechat, aby jej některý uživatel neutrhl.
  • V návodu k obsluze by se mělo upozornit, že pro dlouhodobější střelbu se musí šrouby základny zatmelit a bez tmelu se musí kontrolovat utažení.
  • Ergomomie pažby se musí vylepšit, hlaviště zkrátit a konstrukčně odstranit lámání hřbetu (návrh ve formě výkresu jsem již podal).
  • V návodu se musí zakázat úchop zbraně za předpažbí, protože výšleh ze spáry může střelci (zejména s náboji Magtech) způsobit zranění ruky. Dále musí být nařízeno důsledné používání ochranných brýlí a chráničů sluchu. Doporučeny by měly být náboje S&B, protože jen u těch nehrozí zranění obličeje kovovými částicemi ze spáry a je s nimi možné střílet bez štítu přes celý obličej.
  • Na poškození puškohledu a povolených montážních kroužcích se jasně projevilo, jak značné je namáhání setrvačnými silami, při střelbě z krátké palné zbraně ráže 357 Magnum. Proto můžeme být rádi, že naše řešení základny při testu zcela obstálo.


Zpět na seznam všech referencí
Akce
16.-17.03.2023 prodejna uzavřena

Máme volno!

více PF 2023

Veselé Vánoce a vše dobré do nového roku 2023!

více 18.11.2022 Prodejna uzavřena

Máme volno!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více