Napsali o nás
Střelecká revue 4/2003 - ALFA steel, Combat a DefenderALFA steel
Především nové celoocelové zbraně ráže 357 Magnum z produkce ALFA - PROJ jsou předmětem neustálého zájmu zákazníků. Obsáhle jsme o nich informovali v 1. čísle Střelecké revue z roku 2001, kdy prý už byla na spadnutí sériová výroba, nicméně ocelovou ALFU jste si až doteď běžně koupit nemohli.
"Již několikrát jsme informovali o tom, že pracujeme na vývoji celoocelového revolveru ALFA steel, především v ráži 357 Magnum," řekl nám k tomu jeden z manažerů ALFA PROJ, Jaroslav Výborný. " V rámci vývojového úkolu jsme již dříve vyrobili několik desítek kusů ještě před ověřovací sérií. Od našich i zahraničních prodejců se nám sešlo značné množství připomínek, jejichž řešení zapříčinilo více než roční zdržení vývoje, musela se měnit dokumentace, přípravky, nářadí... Nyní tedy končíme výrobu ověřovací série revolverů, a to v černěném a lesklém tvrdochromovém provedení. Regulérní sériová výroba těchto zbraní bude zahájena v druhém čtvrtletí tohoto roku a celoocelové revolvery ALFA steel se dostanou i na český trh, a to přednostně. Máme totiž informace, že naši tuzemští zákazníci začínají ztrácet trpělivost. Myslím si," pokračuje pan Výborný, "že toto zdržení nebylo na škodu. Realizovali jsme několik důležitých konstrukčních změn a v konečném efektu to zákazník pozná na kvalitě. Jsem přesvědčen, že zbraně jsou na takové úrovni jako třeba revolvery Smith & Wesson. Tak jako v našem dosavadním programu se revolvery ALFA steel 357 Magnum budou vyrábět s délkami hlavní 2, 3, 4 a 6 palců. Maloobchodní ceny by se měly pohybovat - podle provedení, povrchové úpravy a vybavení - asi od 10 000 do 20 000 korun. Pro tuzemský trh do budoucna počítáme i s celoocelovými zbraněmi v rážích 38 Special, 22 LR a 22 WMR, případně32 S&W long. Záleží na zájmu zákazníků.
Zejména zahraniční zákazníci nás současně tlačí k nerezovému provedení celoocelového revolveru, ale protože technologie opracování nerezu je velmi náročná, vyžaduje to větší přípravu. Máme nyní několik hotových vzorků, s nimiž jsme ale nebyli úplně spokojeni. Proto zatím nemohu říci konkrétní termín, kdy zahájíme sériovou produkci nerezových zbraní“.
Nové provedení revolveru ALFA steel má jiný design odemykacího tlačítka, ale nejdůležitější změny nejsou takhle patrné. V mechanismu byly především provedeny úpravy k zabezpečení naprosto přesného „časování" rotace a následné aretace válce při výstřelu ve vztahu k pohybu kohoutu, tedy k jeho napnutí (ev. zachycení na západce v jednnočinném režimu) a vypuštění. Jde o přesmyk kohoutu přes odpruženou napínací klapku tzv. "sintr", součást kohoutu, přes kterou je kohout ovládán spouští (název sintr je odvozen od výrobní technologie MIM). Klapka navazuje na horní rameno spouště, která funguje jako dvojramenná páka.
"Na trhu se setkáváme se standardními revolvery brazilské nebo i americké výroby, které nemají zaručenu absolutně spolehlivou aretaci válce v extrémních podmínkách," hodnotí výrobky Jaroslav Pekařík, technický analytik ALFA - PROJ a vedoucí obchodního oddělení Šumavská. "Většinou se u nich válec dotáčí do aretované polohy setrvačností a aretační páčka ho dotlačí tím, že najede na hranu aretačního zářezu. Je-li rotace válce něčím brzděna, například když je znečištěný, nemusí se válec dotočit. To je samozřejmě závada, která má vliv na hodnocení bezpečnosti, spolehlivosti a přesnosti zbraně. My jsme se snažili vyřešit mechanismus tak, aby třeba i po 5000 výstřelů celá rotace válce i v poslední fázi byla nucená a k něčemu takovému nemohlo dojít. U sériově vyráběných revolverů jsme v tom asi první na světě. Znamená to vyšší podíl ruční práce, což ale ve svých zákaznických centrech a na vybraných zbraních dělají všichni světoví výrobci. I kvůli řešení tohoto problému doš1o k prodlení v zahájení sériové výroby. Všechny ostatní součásti našich revolverů, tedy kromě západky a posouvače, jsou zaměnitelné."
COMBAT A DEFENDER
Na loňské podzimní Výstavě loveckých a sportovních zbraní v Praze se mohli návštěvníci seznámit se dvěma novými typy pistolí Combat a Defender, které jsou výrobky ALFA - PROJ. Zbraně s plastovým rámem jsou již na trhu, a tak jsme si o nich mohli přečíst obsáhlý článek v únorovém čísle časopisu DWJ. Autoři Wolfgang Krausslich a Hans J.Heigel je hodnotí celkem příznivě, mimo jiné i vzhledem k ceně "pod 500 eur", avšak o jejich původu hovoří velmi neurčitě. Upozorňují pouze na blízkou konstrukční příbuznost s "legendární CZ 75". Nám se však zdála nápadná jejich podobnost s produkty firmy Tanfoglio, resp. například s pistolemi ZPT-01 z brněnské Zbrojovky, které jako mnoho dalších mají společný původ v italském Gardone.
Pravda, výrobky firmy Tanfoglio jsou koncepcí rovněž klony CZ 75, ale ve skutečnosti mají řadu odlišností, v tomto případě zejména právě plastový rám. Zatímco příbuznost pistolí Alfa Combat a Alfa Defender s ČZ 75 je poměrně vzdálená, od odpovídajících modelů Tanfoglio -s jejich typickým italským designem -je odlišují jen popisy.
Koncepčně se jedná o velkorážové pistole služebního nebo obranného typu, které se navzájem liší jenom rozměry, hmotností a kapacitou dvouřadého zásobníku. Závěr, jehož tělo je vyrobeno ze zušlechtěné niklové oceli, je uzamčený krátkým zákluzem a nuceným výkyvem hlavně; ta má pod komorou uzavřenou kulisu a nad komorou dvě uzamykací žebra. Vratná pružina je vedena po celé délce a vedení je tvrdě chromované.
"Zbraň v sobě spojuje přednosti osvědčeného mechanismu ČZ 75, jako bezvadné vedení hlavně, dobře řešený závěr, kvalitní a dobře laditelný spoušťový a bicí mechanismus, s moderním a lehčím polymerovým rámem, jehož rukojeť padne do každé ruky,"" říká Jaroslav Pekařík. "Jinak je nejdůležitější odlišností od ČZ 75 modernější odpružení táhla spouště, které je provedeno vinutou pružinou. Odlišně je řešeno také odpružení záchytu zásobníku. Úderníková pojistka pracuje v opačném směru než u ČZ 75, takže při spouštění není zapotřebí překonávat odpor její pružiny. Úplné rozebrání zbraně je mnohem snadnější. Základní skupiny bicího a spoušťového mechanismu jsou v polymerovém rámu uloženy ve dvou ocelových, snadno vyjímatelných segmentech."
Spoušťový a bicí mechanismus s vnějším kohoutem je obvyklé dvojčinné (SA/DA) koncepce. Záchyt závěru a klasická pojistka (bez vypouštěcí funkce) jsou pouze levostranné, záchyt zásobníku lze namontovat z kterékoliv strany. Odpor spouště je z výroby nastaven na 48 N v jednočinném režimu a 20 N po předchozím napnutí kohoutu. Mířidla jsou pevná, vyměnitelná, s možností posunu hledí v příčné drážce.
"V případě pistolí ALFA Combat a ALFA Defender se ve skutečnosti jedná o ověřené a ve světě žádané typy zbraní, vyvinuté a stále vyráběné firmou Tanfoglio v Gardone," řekl nám Jaroslav Výborný. ,, Na dílech dodaných firmou Tanfoglio jsme loni provedli některé dokončovací operace. Smontovali jsme několik stovek pistolí Combat a Defender, které jsme pak prodali pod vlastní značkou, dvě třetiny na tu zemském trhu. Perspektiva výroby samonabíjecích pistolí pro nás může být zajímavá, i když možná jenom do data našeho vstupu do Evropské unie. Ale po dohodě s panem Tanfogliem bychom rozhodně chtěli postupně zvyšovat náš vlastní podíl na výrobě a do budoucna bychom mohli zařadit do výroby i jiné typy pistolí."
Letos by se měly vyrobit pistole ALFA Combat a ALFA Defender v počtu několika tisíc kusů. Stojí za připomenutí, že to nejsou první samonabíjecí pistole z produkce ALFA - PROJ. Už před dvěma roky byla ve spolupráci s brněnskou firmou ATC zahájena výroba známých pistolek této značky v ráži 6,35 mm Browning a od té doby jich ALFA - PROJ vyprodukovala už na 20 000. Právě zkušenosti z této výroby vedly firmu k úvahám o vlastní pistoli, „pořádné devítce", o kterou by mohl být zájem. Napřed uvažovali o vlastním vývoji, ale potom se přiklonili k názoru, že pro úplný začátek bude lepší varianta navázání spolupráce se zahraničním výrobcem, který má v tomto směru dlouholeté zkušenosti. Massimo Tanfoglio napřed navštívil brněnskou firmu, přesvědčil se o jejích technologických možnostech a společně vybrali dva osvědčené typy z jeho produkce. Tak vznikl Combat a Defender.
Obě zbraně se vyrábějí ve třech rážích, konkrétně 9 mm Luger, 40 Smith & Wesson a 45 ACP. Všechny mají shodnou maloobchodní doporučenou cenu 14 000 Kč.
PERSPEKTIVY
S ohledem na zájmy různých skupin zákazníků ALFA - PROJ začíná nebo připravuje výrobu některých dalších zajímavých zbraní. Patří k nim například několik typů revolverových karabin v „ostrých" rážích nebo ve flobertkovém provedení, dále revolvery na nesmrtící náboje s gumovou střelou 380 ALFA, resp. na brokové náboje 38 Special vyráběné firmou Libra v Jevišovicích.
ALFA - PROJ spol. s r.o. má v současnosti kolem 120 zaměstnanců, roční obrat přibližně 100 milionů korun a za rok vyprodukuje kolem 30 000 zbraní. Paletu výrobků už tradičně doplňují pouta a ne v nepodstatné míře i součástky šicích strojů pro firmu VSM (dříve Zetina), která sídlí v téže budově. Objem výroby i odbyt dosavadních produktů stále - a poměrně strmě - rostou.
Celkově se tedy firma jeví jako jednoznačně úspěšná; o to více překvapí, že intenzivně uvažuje o diverzifikaci produkce, o zavedení dalších výrobků mimo zbrojní obor. Jedná se konkrétně o domácí elektrické mandly Pfaff -Husqvarna, které se dříve vyráběly v Karlsruhe. Sériová výroba už je připravena, ročně by se mělo z Brna expedovat kolem 2000 mandlů.
"Předpokládáme, že se vstupem České republiky do Evropské unie dojde k určitému omezení exportu českých zbraní do Unie i mimo Unii. Není vyloučena možnost, že budou stanoveny vývozní kvóty, nebo budou omezována některá vývozní teritoria," řekl nám Ing. Rudolf Vepřek, další z manažerů ALFA - PROJ. ,,Tak je možné, že u českých výrobců zbraní dojde k jistému snížení odbytu, proto potřebujeme doplňkový program."
Zpět na seznam všech referencí
Z technických důvodů zavřeno
více 16.-17.03.2023 prodejna uzavřenaMáme volno!
více PF 2023Veselé Vánoce a vše dobré do nového roku 2023!
víceRevolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.
více Recenze praktika na revolver ParabuldogPavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.
více Služební revolver vs. služební pistoleCo když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".
více