Nákupní košík

Napsali o nás

Střelecká revue 2/2005 - ŠESTIPALCOVÉ REVOLVERY 357 Magnum

                                

Náboj 357 Magnum se stal patrně nejoblíbenějším a nejpoužívanějším nábojem s přívlastkem „Magnum“ na světě. Je totiž jakýmsi „zlatým středem“ mezi náboji, které se tímto přívlastkem jen chlubí, a supervýkonnými s nadměrným zpětným rázem. Byl firmou Smith & Wesson zaveden již v r. 1935. Jeho rozšíření do policejních složek však přibrzdila válka, se kterou pochopitelně vyvstaly větší starosti než neuspokojivý zastavující účinek policejních „osmatřicítek“. Po roce 1945 se pak stal favoritním nábojem služebních revolverů a také milovníků velké rány.

 

Ukázalo se, že konstrukce náboje je velmi povedená a i přes vysoké úsťové tlaky a vysoký výkon z krátké hlavně se jedná o náboj velmi přesný. V době svého vzniku nebyl nabízen v takovém širokém výběru laborací jako dnes a tovární laborace blížící se maximu se asi z opatrnosti moc často nevyskytovaly. Jakmile se ale náboje chopili američtí lovci a začali s domácími náplněmi na maximum, muničky se nechtěly nechat zahanbit a začaly dodávat supervýkonné náplně sériově.

Tak vznikl v tehdejší době úplný fenomén, se kterým bylo dosahováno ze šestipalcového revolveru energie střely na ústí až 950 J. S příchodem nových moderních prachů se takový výkon stal více provozním, neboť se s nimi podařilo snížit maximální tlak.V šestipalcové hlavni tedy už dochází ke slušnému využití potenciálu prachové náplně i při použití pomaleji hořícího prachu. Přesto má zbraň ještě víceméně přijatelné rozměry pro nošení lovcem na lovu a pro „pistolníky“ snad i po městě.

Právě s šetipalcovými revolvery r. 357 Magnum uskutečnili rozsáhlý test přesnosti střelby jedni naši kolegové ze zahraničního střeleckého časopisu. Jsou v něm zastoupeny téměř všechny v současnosti vyráběné revolvery r. 357 Magnum kromě nových českých revolverů ALFA Steel Sport, které se až teprve nyní konečně objevují na trhu. Přejali jsme proto výsledky testů přesnosti zahraničních kolegů, doplnili technický popis jednotlivých testovaných revolverů a test přesnosti revolveru ALFA Steel 3563 Sport. Kolegové stříleli na vzdálenost 25 m s oporou, v jednočinném režimu a měřili rozptyl v milimetrech, vždy z dvanácti výstřelů. Zkoušeli šest továrních a tři domácí laborace. Výsledky testu přesnosti konkrétního revolveru jsou uvedeny pod jeho popisem.Většina testovaných revolverů je v terčových nadstandardních úpravách, mají mikrometrická mířidla, laděné spoušťové mechanizmy a poloanatomické nebo anatomické rukojeti. Hlavně jsou většinou s „přirozeným“ závažím vytvořeným prodloužením pouzdra tyčky vyhazovače až k ústí hlavně, nebo jsou také v provedení s extra těžkým pláštěm.

 

Korth Sport. Německá firma Korth z Ratzeburgu svými revolvery ukazuje, jak precizně, ale také draze, je možné vyrobit krátkou palnou zbraň. Jedná se o šestikomorový revolver s vlevo výklopným válcem a uzamčením válce vpředu i vzadu. Spoušťový a bicí mechanizmus je pod přišroubovanou bočnicí z levé strany rámu. Konstrukce revolverů Korth je originální umístěním odemykacího tlačítka válce napravo vedle kohoutu. Dále umožňuje velmi rychlé a praktické vyjmutí válce s konzolou po zmáčknutí tlačítka  na pravé straně rámu. Tím se usnadňuje čištění nebo zrychluje výměna válce za válec pro jiný náboj stejné ráže. Varianta Korth Sport má možnost výstřelu pouze v jednočinném režimu, jinak jsou revolvery Korth dvojčinné, tedy SA/DA. Odpor spouště je plynule nastavitelný s daným minimem 1,0 kg a s regulovatelnými dorazy. Zpracování zbraně je opravdu mistrovské, vůle a slícování dokonalé. Všechny díly jsou třískově obráběné z bloku vysokojakostní uhlíkaté oceli. Povrchová úprava je černění. Na žádné součástce nespatříte levnou velkosériovou „rychlotechnologii“ jako lití, ražení z plechu nebo spékání  pod tlakem. Obecně lze ale říci, že se nejedná o revolver určený do náročných podmínek s mnoha nečistotami, zvláště pískem, protože tam by kvůli minimálním vůlím a náročnější kompletní rozborce mnohé majitele nenadchl. Je to zbraň která potěší fanatiky „dokonalé mašiny“ jako příkladu precizního strojírenského výrobku, na střelnici pak kvalitním chodem všech dílů a střeleckými vlastnostmi. V neposlední řadě také představuje společensko-reprezentativní záležitost.

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu strana 28 a 29, doplněné o následující: Odpor spouště SA: stavitelný 1,0 kg – 2,0 kg. Foto.

   

Weihrauch “Target Trophy“. Německá firma Weihrauch z Mellrichstadtu (Duryňsko) je u nás známá spíše svými levnějšími revolvery Arminius  a také výkonnými vzduchovkami. K nám se většinou dovážely právě levné modely r. 22LR a 38 Special „plynovkové“ kvality, s rámem a někdy i vnitřními díly ze zinkové slitiny. Kvalitnější, ale také mírně dražší celoocelový model HW 357 není u nás příliš znám, i když se vyrábí přibližně od roku 1977. Válec se vyklápí vlevo a odemyká se zatlačením tlačítka na levé straně rámu dopředu. Konzola válce se v rámu otáčí na šroubu, při uzavření zapadne do výřezu v rámu, a tím je dobře stabilizována proti rázu z válce. Spoušťový a bicí mechanizmus je pod přišroubovanou bočnicí z pravé strany rámu. Revolver je vyroben z uhlíkaté oceli s povrchovou úpravou černěním.Terčová verze “Target Trophy“ má těžkou hlaveň, nástavcem zvětšený hmatník kohoutu, doraz spouště a botku rozšiřující spousť. Na celém revolveru je patrná vysoká technologičnost výroby, obráběné odlitky, vysoký stupeň unifikace se základním modelem, ale zpracování je na slušné úrovni. Cena revolveru je na zbraň vyrobenou v německých poměrech přinejmenším vyhovující.

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu strana 28 a 29, doplněné o následující: Odpor spouště SA: stavitelný 1,5 kg – 2,0 kg. Foto.   

 

RUGER KGP 161. Americká firma Sturm, Ruger & Co., je známá vysokou logikou a jednoduchostí ve svých konstrukcích, technologičností výroby z hlediska využití moderních výrobních metod a dobrou znalostí trhu – často správně pozná co na něm chybí. Poznala také, že konstrukce revolverů „vládnoucích“ firem Smith & Wesson a Colt, zaostává za soudobými konstrukčními a technologickými možnostmi. Na základě již progresivního modelu Ruger Security Six byla vytvořena řada GP 100 s novým, vysoce pevným uzamčením konzoly válce - v konzole umístěnou příčnou závorou. Celkově byl také modernizován rám a některé součástky. Spoušťový mechanizmus je umístěn v tělese lučíku a revolver je tak snadno a rychle kompletně rozebiratelný. Navíc není rám narušen výřezem pro bočnici. Většina dílů jsou odlitky nebo spékané součástky provedené ve vysoké kvalitě. Třískové obrábění je omezeno na minimum a to platí zejména pro nefunkční plochy. Válec se vyklápí tradičně vlevo a odemyká se zatlačením tlačítka směrem do zbraně. Revolver je včetně vnitřních dílů vyroben z nerezavějící chrom-molybdenové oceli a je ponechán v barvě kovu. Testováno bylo standardní sériové provedení Ruger KGP 161 bez úprav, které má z terčových speciálů snad jen stavitelné hledí a těžší hlaveň.

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu, strana 30 a 31, doplněné o následující: Odpor spouště SA: 2,0 kg. Foto.  

 

Colt “Python Elite“. Ne sice nejmodernější, ale určitě nejznámější a nejlépe zpracovaný sériový revolver firmy Colt. Mechanizmus je „coltovská klasika“ vycházející z legendárního modelu Detective Special, od kterého se nejvýrazněji odlišuje úderníkem v rámu a ne na kohoutu. Dvojčinný spoušťový mechanizmus je uložen pod bočnicí z levé strany a válec je uzamčen pouze vzadu. Charakteristickým prvkem je listová bicí pružina ve tvaru písmene V, která přes převodovou páku odpružuje také spoušť a posunovač válce. Válec se vyklápí vlevo po odtažení odemykacího tlačítka dozadu. Provedení “Elite“ je z nerezavějící oceli a údajně na něm není luxusnější jen rukojeť, ale také celkové zpracování povrchu. Pythony se vyznačují hladkým chodem mechanizmu a nižšími výrobními tolerancemi. Žádné speciální sportovní úpravy  mechanizmu testovaný Colt Python neměl, pokud nebereme již samo provedení “Elite“ za sportovně laděné.      

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu, strana 30 a 31, doplněné o následující: Odpor spouště SA: 2,0 kg. Foto.

 

Smith & Wesson m. 686 Standard. Firmu Smith & Wesson asi není nutné zvláště představovat. Její hvězda začala zářit v r.1852 a rozsvítila se naplno v r. 1856 kdy byl firmou chytře zakoupen patent Rollina Whitea, který mimo jiné podchycoval řešení nábojového válce revolveru s úplně provrtanými komorami. Smith & Wesson pak přidali svůj patentovaný jednotný náboj s okrajovým zápalem z r. 1854 a počáteční úspěšný rozběh se už nedal zastavit. Pak přišlo mnoho dalších převratných konstrukčních inovací, patentů a úspěšných modelů revolverů, které firmu S&W vynesly do pozice americké a světové legendy. Její hvězda začala poblikávat až s nástupem samonabíjecích pistolí a s příchodem výrobně levnějších revolverů. Za názvem prvního testovaného modelu uvádíme záměrně přívlastek Standard, protože speciálů na bázi S&W 686 bylo vzhledem k popularitě modelu testováno více. Jako první byla testovaná sériová „šestosmšestka“, která je jedním z nejrozšířenějších firemních modelů na trhu. Mimo některých vnitřních součástí je vyrobená z nerezové oceli, má šestikomorový válec a podle označování S&W je použit rám velikosti “L“. Klasický dvojčinný spoušťový a bicí mechanizmus S&W je umístěn pod bočnicí z pravé strany rámu. Jeho moderní verze má sice zápalník umístěný v rámu a vinutou bicí pružinu, ale u modelu 686 je stále použita bicí pružina listová. Důvodem je plynulejší nárůst odporu při spoušťovém napínání a možnost snadné regulace předpětí pružiny.Vzhledem k prioritně sportovnímu určení zbraně je to plně pochopitelné. Nábojový válec je v rámu uzamčen  ve dvou bodech.Vpředu kuželovým čepem zapadajícím v ose do tyčky vyhazovače a vzadu přímo osou válce. Odemyká se zatlačením ovládacího tlačítka, situovaného na levé straně rámu pod kohoutem, dopředu. Nad odemykacím tlačítkem se nachází integrovaný zámeček zbraně na jednoduchý trubkový klíč, který ranil srdce mnoha milovníků revolverů S&W. Mikrometrické hledí je standardní konstrukce S&W, muška má výměnný plátek zvýrazněný plastovou vložkou. Jednodílná tvarovaná neoprénová rukojeť v „univerzální“ velikosti je od firmy  Hogue. Zpracování zbraně je dobré, vůle a časování aretace válce jsou na slušné úrovni. Je však nutné poznamenat, že celková kvalita i standardních revolverů S&W bývala ještě vyšší.

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu, strana 32, doplněné o následující: Odpor spouště SA: 1,5 kg. Foto.

 

Revolvery S&W m. 686 od firmy Wischo. Německá ladičská a obchodní firma Wischo z Erlangenu vyrábí (neboli dopracovává) a také si nechává u výrobce stavět několik sportovních variant revolveru S&W m. 686. Základ konstrukce je shodný s výše popsaným  sériovým modelem S&W 686. Žádný z testovaných revolverů Wischo není vybaven integrovaným zámečkem.

 

Wischo / Smith & Wesson 686 “Match Master“. Model “Match Master“ je určením univerzální sportovní model pro více disciplín. Jedná se o ještě více vyladěnou verzi modelu 686 Target Champion DL. Na rámu je umístěno speciální mikrometricky stavitelné hledí pro terčové úpravy revolverů S&W od firmy LPA. Jedná se o hledí typu LPA TXT 01-07. Má mohutnější konstrukci stavění a větší, ničím nerušenou pohledovou plochu plátku. Kvůli mohutnější konstrukci se sestava hledí na rám upevňuje spolu s nosnou rampou, která je přišroubována do otvorů v rámu. Odpovídající muška je výškově stavitelná. Spoušťový a bicí mechanizmus je výběrový a vyladěný. Spoušť je navíc vybavená dorazem. Na hlavních dílech jsou patrné menší vůle a hladší chod. Ořechová rukojeť Nill je víceúčelová, použitelná jak pro rychlou tak i pro pomalou mířenou střelbu. Na rozdíl od sériové šestidrážkové hlavně je tento model vybaven speciální terčovou hlavní s pěti drážkami.

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu, strana 33, doplněné o následující: Odpor spouště SA: 1,4 kg. Foto.

 

Wischo / Smith & Wesson 686 “The President´s“. Wischo „prezidentský“ luxusní model tíhne svou konfigurací opět k univerzálním sportovním modelům. Válec je bez odlehčovacích vybrání a spolu s kohoutem a spouští má „zlatou“ povrchovou úpravu nitridem titanu. Mikrometricky stavitelné hledí je použito od americké firmy Millett. Má výhodu ve větší a ničím nerušené pohledovou ploše plátku. Přesto je toto hledí uchyceno přímo na rám stejně jako standardní hledí S&W a na první pohled je s ním zaměnitelné. Odpovídající muška je pevná, uchycená čepem a opět v terčovém stylu. Spoušťový a bicí mechanizmus je výběrový a vyladěný.Vůle v uložení konzoly s válcem jsou velmi nízké a zbraň je spolu s luxusní rukojetí velmi čistě zpracovaná.

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu, strana 34, doplněné o následující: Odpor spouště SA: 1,5 kg. Foto.

 

Wischo / Smith & Wesson “Target Champion“. Speciál spíše pro pomalou mířenou terčovou střelbu. Spoušťový a bicí mechanizmus je vyladěn se zvláštním zřetelem na chod při jednočinném spuštění. Hlavní díly vykazují výrazně menší vůle a lepší finální opracování ploch v porovnání se sériovým modelem. Konzola válce má v místě pod tyčkou vyhazovače přidán třetí „douzamykací“

prvek, sloužící k vymezení stejné polohy konzoly vůči hlavni a rámu. Jedná se o odpruženou kalenou kuličku, která zapadá do drážky v kolmém zakončení pláště hlavně. Přidržuje tak konzolu na stejném místě vůči hlavni v okamžiku spuštění. Hlaveň je pětidrážková, terčové kvality. Mířidla jsou od firmy Millett jako u předcházejícího modelu. Ořechová rukojeť od firmy Nill je spíše pro jednoruční střelbu, s výrazně vytvarovanou opěrnou plochou pro palec střílející ruky a se zdrsněním pro ostatní prsty.

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu, strana 34 a 35, doplněné o následující: Odpor spouště SA: 1,4 kg. Foto.

 

AKAH / Smith & Wesson m. 627  “.357 MAG. - 8 TIMES“.  Německá obchodní firma Albrecht Kind (AKAH) si u firmy Smith & Wesson nechává v jejím Performance Centru zhotovovat m.627 s mírnými úpravami pro svůj obchodní řetězec. Jak název napovídá, jedná se o osmiranový revolver v r. 357 Magnum postavený na rámu velikosti “N“. Od ostatních zbraní v testu se liší pětidrážkovou hlavní délky pět palců s moderně tvarovaným kvadratickým pláštěm bez integrovaného závaží. Základ konstrukce je shodný s výše popsaným  sériovým modelem S&W 686, až na níže zmíněné odlišnosti. Revolver je určen pro disciplíny I.P.S.C., a proto je válec upraven zahloubením k použití speed-clipů, i když  je 357 Magnum okrajový náboj. Novým trendem v rychlonabíjení revolverů je totiž použití klipů, které po nabití zůstávají s náboji ve válci. Tato metoda se osvědčila nejdříve u revolverů na pistolové náboje a nyní se zdá, že vytlačí i klasické rychlonabíječe také u nábojů s okrajem. Kvůli usnadnění nabití má navíc m. 627 sražené vstupní hrany komor. Spoušťový mechanizmus je vyladěn se zvláštní péčí věnovanou chodu spouště při spoušťovém napínání a spoušť je vybavena dorazem. Válec není vybaven předním uzamčením kuželovým čepem do tyčky vyhazovače, ale pouze již zmíněnou odpruženou kuličkou, jako u revolveru Wischo / S&W “Target Champion“ .Vzadu je válec uzamčen běžným způsobem, tedy svou osou. Mikrometrické hledí je standardní konstrukce S&W. Muška má vsazený mosazný váleček pro rychlejší zrakovou kontrolu. Slícování hlavních dílů, časování aretace válce a celkové zpracování je lepší než u sériového modelu, ale ze všech testovaných revolverů S&W se mu nejvíce blíží. Stejně jako standardní sériové revolvery S&W je i m. 627 vybaven integrovaným zámečkem. Testovaná zbraň byla osazena tvarovanou neoprenovou rukojetí Hogue.

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu, strana 36 a 37, doplněné o následující: Odpor spouště SA: 1,2 kg. Foto.

 

Taurus m. 608 CP. Brazilsko-americká firma Taurus se díky novému manažerskému vedení stala v posledních pěti letech jedním z potencionálních „hrobníků“ firmy Smith & Wesson. Její revolvery sice vycházejí z konstrukce revolverů S&W, která byla výrazně zjednodušena, ale nyní také vylepšena o mnoho nových konstrukčních prvků a nové materiály. Spolu s rapidním zvýšením kvality výroby se Taurus zařadil mezi renomované světové výrobce revolverů. Stále si však udržuje relativně nižší ceny v porovnání s podobnými výrobky od konkurence i se zachováním slušné kvality. Testovaný běžný sériový m. 608 je vyroben z nerezové oceli s vysoce leštěným povrchem. Válec je osmikomorový a revolver je tedy postaven ne velkém rámu určeném pro 44 Magnum. Uzamčení válce je realizováno ve dvou bodech. Vzadu přímo osou válce a vpředu odpruženým čepem uloženým v konzole, který zapadá do vybrání v rámu. K odemčení válce je třeba posunout vpřed tlačítko, umístěné na levé straně rámu pod kohoutem. Spoušťový a bicí mechanizmus je uložen pod bočnicí z pravé strany rámu. Na rozdíl od původní konstrukce S&W je na první pohled patrná vinutá bicí pružina a absence pouzdra pružiny spouště. Toto pouzdro v originální konstrukci S&W blokuje svou polohou kohout proti dopadu na úderník.Taurus má tedy jako hlavní pojistný prvek „jen“ přenosovou páku, která umožňuje přenos úderu z kohoutu na úderník pouze při zmáčknuté spoušti. Hlaveň délky 6,5“ s pětidrážkovým vývrtem je na své horní ploše za ústím opatřena osmi otvory – porty, které slouží ke snížení zdvihu při výstřelu. Mikrometrické hledí je standardní konstrukce Taurus, plátek mušky je černěný a začepovaný ve své rampě. Kohout má za palečníkem integrovaný zámeček na jednoduchý trubkový klíč. Revolver je vybaven jednodílnou pryžovou rukojetí s po stranách naznačeným povrchem „rejnočí kůže“.  

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu, strana 36 a 37, doplněné o následující: Odpor spouště SA: 1,48 kg. Foto.

 

 

H. Hofmann / Taurus “Euro Champion“. Německá obchodní firma H. Hofmann, zastupující firmu Taurus v Evropě, nabízí patrně doladěný jinak sériový model  Taurus 669 s přívlastkem “Euro Champion“. Revolver je vyroben z nerezové oceli s matným povrchem a je určen pro univerzální sportovní nasazení. Hlaveň délky 6“ má pětidrážkový vývrt a je bez portů. Konstrukčně je tento revolver shodný s výše popsaným modelem 608 až na šestikomorový válec a tedy použitý rám střední velikosti. Mikrometricky stavitelné hledí je standardní konstrukce Taurus, muška je černěná, tvarem v terčovém stylu a začepovaná na vysoké rampě. Rukojeť je opět pryžová jednodílná.

 

Následují tabulky výsledků testu přesnosti střelby a technických údajů z VISIERu, strana 38 a 39, doplněné o následující: Odpor spouště SA: 1,4 kg. Foto.

 

ALFA Steel m. 3563 Sport. Brněnskou firmu ALFA–PROJ spol. s r.o. a její vrcholovou řadou revolverů ALFA Steel jsme naposled podrobněji představili v číslech 4 a 9/2004. Řadou Steel se tato firma vymanila z pozice běžného výrobce zbraní nižší cenové kategorie (i když dobré kvality) a zakotvila mezi renomovanými výrobci revolverů „Magnum“. Konstrukce revolverů ALFA Steel vychází z velmi zjednodušené koncepce revolverů Smith & Wesson. Dvojčinný spoušťový a bicí mechanizmus je uložen pod bočnicí z pravé strany rámu. Je založen kompletně na vinutých a zkrutných pružinách. Jako hlavní bezpečnostní prvek slouží přenosová páka, která zamezuje styku kohoutu s úderníkem pokud není zmáčknutá spoušť. ALFA Steel má však v sobě mnoho originálních konstrukčních a technologických inovací. Šestikomorový výklopný válec je uzamčen vpředu i vzadu.Vzadu konvenčně osovým čepem, vpředu však kuželovou plochou vytvořenou přímo na obvodu tyčky vyhazovače v blízkosti výklopné konzoly. Tyčka touto plochou po zaklopení konzoly zapadne do svého vybrání těsně pod hlaveň, do přední vertikální úpony rámu. Uzamčení je tak provedeno v místě, kde dochází v okamžiku nárazu střely na přechodový kužel hlavně k největšímu přenosu rázu na konzolu s válcem.Tímto způsobem je přenos rázů na konzolu podstatně snížen.Také přenos rázů z válce do rámu ve směru osy hlavně je originálně vyřešen.

Válec při výstřelu vlivem působení tlaku (spolu se stranovým rázem) udeří směrem vpřed a úder přenáší do rámu přední plocha konzoly, která lícuje s rámem. Tato plocha konzoly je u revolverů ALFA nezvykle rozměrná (řešení podobné revolverům Weihrauch) a úder se tak neprojevuje zatloukáním konzoly do rámu. Válec se odemyká tlačítkem na levé straně rámu pod kohoutem, zatlačením tlačítka dopředu. K testu byla vybrán m. 3563 Sport. Je vyroben kompletně z vysokojakostní uhlíkaté oceli s následnou povrchovou úpravou leštěného povrchu černěním.Od sériového provedení se na první pohled liší hlavní vybavenou mohutným pláštěm a ortopedickou terčovou rukojetí Klinský. Kvadratický plášť funguje jako integrované závaží, nese terčovou mušku a mikrometricky stavitelné hledí LPA TRT. Na horní ploše pláště jsou po celé délce vyfrézované drážky pro montáž optického zaměřovače a antireflexní podélné drážkování. Hlaveň je výběrová pro terčové účely a má délku 152mm (6“). Spoušťový mechanizmus je vyladěný s plynulejším chodem a menším odporem oproti standardnímu modelu 3561. Zpracování testovaného exempláře bylo na dobré úrovni, včetně vůlí v uložení konzoly s válcem. Na časování aretace válce bylo vidět, že jí výrobce věnuje pozornost. Rotace válce byla skutečně nucená až do zapadnutí aretační páčky, jak při spoušťovém napínání, tak při natažení kohoutu. Jako testovací střelivo jsme zvolili laborace nejběžněji se vyskytující na našem trhu, několik amerických loveckých a obranných laborací spolu s jednou laborací vlastní . ALFA Steel m. 3563 Sport byl testován ve spolupráci s výrobcem v jeho testovacím tunelu na vzdálenost  25m. Střílelo se v sedě s pečlivou oporou zbraně a výhradně v jednočinném režimu. Měřili jsme průměr rozptylového obrazce dvanácti výstřelů u každého druhu střeliva, spolu s rychlostí střely ve vzdálenosti 2,5m od ústí hlavně. Minimální, maximální a průměrná rychlost jsou spolu se změřenými rozptylovými obrazci uvedeny v následující tabulce.

       

                                                       ALFA Steel m. 3563 Sport

Náboj  357 Magnum                            Rychlost min.   Rychlost prům.   Rychlost max.    Rozptyl 

Sellier a Bellot FMJ 10,25g                       341 m.s               351 m.s                 358 m.s            33mm

Sellier a Bellot SP 10,25g                         387 m.s               396 m.s                 402 m.s            25mm 

Remington JHP 10,7g                             398 m.s                410 m.s                 418 m.s           35mm

Hornady XTP 10,25g                              387 m.s               402 m.s                 409 m.s            47mm

PMC JHP 9,7g                                        334 m.s               355 m.s                 366 m.s            49mm

Fiocchi LSWC TFL 10,25g                       340 m.s               347 m.s                 354 m.s            25mm

Fiocchi  SP 10,25g                                  381 m.s               392 m.s                 399 m.s            34mm

RWS/GECO JHP 10,25g                          379 m.s               390 m.s                 405 m.s            55mm

Pb158 SWC, Acc.No.5 8,1grs,WSPM       354 m.s                360 m.s                371 m.s            27mm

 

Zprůměrňovaný  rozptylový obrazec ze všech devíti výsledných rozptylů: 36,6mm

 

Vysvětlivky ke zkratkám typu střeliva v tabulce:

FMJ (Full Metal Jacket) - celoplášťová střela.

SP (Soft Point) – poloplášťová střela s částečně řízenou deformací.

JHP (Jacketed Hollow Point) – expanzivní plášťovaná střela s řízenou deformací.

XTP – Expanzivní plášťovaná střela s řízenou deformací, konstrukce firmy Hornady.

LSWC TFL ( Lead Semi Wad Cutter Teflon) – olověná střela s přední částí ve tvaru komolého kužele, se střižnou hranou a poteflonovaným povrchem.

Pb 158 SWC, Acc.No.5 8,1 grs, WSPM – domácí laborace, použita olověná střela s přední částí ve tvaru komolého kužele a se střižnou hranou (10,25g), prach Accurate No.5 navážka 8,1grs, zápalka Winchester Small Pistol Magnum a nábojnice Sellier & Bellot.

 

 

             ALFA Steel m. 3563 Sport, tabulka technických údajů

    Ráže                Délka hlavně     Celková délka    Hmotnost    Kapacita     Hledí      Úprava

    357 Magnum         152mm                300mm             1390g           6ran       LPA TRT   černění    

    Odpor spouště SA: 1,4 kg

 

A jaké poučení pro střelce lze vyvodit z tohoto poměrně rozsáhlého testu ? Pokud např. seřadíme testované revolvery podle velikostí zprůměrovaných devíti měření rozptylů u každého typu, umístí se takto:

1. Wischo / S&W “Target Champion“ 34,4mm 

2. Wischo / S&W “Match Master“  34,5mm

3. Korth Sport  34,8mm 

4. ALFA Steel 3563 Sport  36,6mm 

5. Wischo / S&W “The President´s“ 38,3mm 

6. S&W 686 Standard  38,5mm 

7. Weihrauch “Target Trophy“  42,2mm 

8. Colt Python Elite  42,4mm 

9. Taurus 608 CP  47,0mm 

10. RUGER KGP 161  47,3mm 

11. H. Hofmann / Taurus “Euro Champion“  48,0mm 

12. AKAH / S&W 627  49,1mm.

Mezi prvními jsou patrné minimální a téměř neměřitelné rozdíly. Z takto uskupeného pořadí vítězů lze vyvodit, že revolverům s vynikajícími nástřelkami (do 35mm) nějakým způsobem vyhovovaly všechny druhy použitých nábojů a i s těmi v testu nejhoršími měly ještě použitelný rozptyl. Pokud by se porovnávala vhodnost konkrétního náboje ke konkrétnímu revolveru a dosažený minimální rozptyl, pořadí by vypadalo takto:            

1. Wischo / S&W “Match Master“ + Korth Sport,  oba 20,0mm 

2. S&W 686 Standard  22,0mm            

3. Wischo / S&W “Target Champion“ + RUGER KGP 161, oba 24,0mm  

4.  ALFA Steel 3563 Sport + Weihrauch “Target Trophy“, oba 25,0mm  

5.  Taurus 608 CP  27,0mm 

6.  Wischo / S&W “The President´s“  28,0mm 

7. Colt Python Elite  29,0mm 

8. AKAH / S&W 627  35,0mm                      

9. H. Hofmann / Taurus “Euro Champion“  37,0mm.

 

Překvapivě dobře se nyní umístil S&W 686 Standard, kterému nejvíce „chutnaly“ náboje Sellier & Bellot SP a PMC. Také si polepšil RUGER, který se posunul z desátého na třetí místo. Vyrovnanou vysokou kvalitu potvrdily revolvery Wischo / Smith & Wesson. Stabilně a velmi dobře na čtvrtém místě si vedl český ALFA Steel. Je však nutné poznamenat, že byl testován s odlišnými typy nábojů než ostatní revolvery a výsledky podle zprůměrňovaných nástřelek by tak mohly být jiné. Jeho umístění při hodnocení pořadí podle minimálního dosaženého rozptylu však lze brát objektivně, protože čtvrtého místa dosáhl se střelivem Sellier & Bellot SP 10,25g. Stejné střelivo bylo totiž použito i našimi zahraničními kolegy v testu ostatních revolverů. Náboje 357 Magnum Sellier & Bellot SP se mimochodem během testu ukázaly jako špičkové terčové střelivo. Je tedy patrné, že každému revolveru vyhovuje zcela jiný náboj a že každá zbraň může při správné volbě laborace příjemně překvapit. Jen revolvery umístěné v posledním hodnocení na osmém a devátém místě dávají najevo, že u nich vzhledem k jejich určení nemusí být něco zcela v pořádku. Při střelbě bez opory by s nimi byl asi problém dosáhnout rozptylu pod 50mm a to i v případě špičkového střelce. Vezmeme-li  v úvahu pořizovací ceny testovaných revolverů, může se potom zdát nelogické zaplatit za revolver Korth 3.930,-eur, když S&W 686 stojí jeho šestinu a ALFA Steel osminu, pokud jsou rozdíly v přesnosti takto minimální. Takový Korth tedy bude spíše splněným snem milovníka luxusních produktů.



Zpět na seznam všech referencí
Akce
17.05.2023 prodejna uzavřena

Z technických důvodů zavřeno

více 16.-17.03.2023 prodejna uzavřena

Máme volno!

více PF 2023

Veselé Vánoce a vše dobré do nového roku 2023!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více