Napsali o nás
Střelecká revue 1/2001 - Zbraň na leden - ALFA steelO revolveru ALFA steel z produkce brněnské firmy ALFA - PROJ jsme se zmínili ve zprávě z veletrhu IWA v loňském 5. čísle SR s tím, že jde o historicky první revolver ráže 357 Magnum sériově vyráběný na území České republiky. Zbraň byla k vidění i na podzimní Výstavě loveckých a sportovních zbraní v Praze. My jsme ale měli možnost seznámit se se sériovými výrobky ALFA steel přímo u výrobce.
Produkce plynových i ostrých revolverů byla založena na rámu ze zinkové slitiny, který je lehčí než ocelový a lépe se opracovává, takže revolvery mohou být lacinější. U ostrých zbraní s tímto rámem se někdy diskutuje o jejich životnosti, i když zbraně z ALFA - PROJ při oficiálních zkouškách vydržely mnohem víc než požadovaných 5000 ran. Zvláště potom, co byla konstrukce doplněna součástí zamezující vypalování rámu na přechodu z válce, životnost i u výkonnějších zbraní ráže 38 Special prý závisí jenom na životnosti hlavně.
Nové revolvery ALFA steel s ocelovým rámem však představují významné obohacení výrobního sortimentu. Zároveň jsou znakem technologické vyspělosti, která firmě ALFA - PROJ zřejmě zajistí konkurenceschopnost a postup do vyšší kategorie v relativně úzkém okruhu světových producentů tohoto typu zbraní.
"Výroba každého nového modelu je spojena s určitými těžko předvídatelnými riziky," uvažuje Ing. Rudolf Vepřek, jeden ze spolumajitelů ALFA - PROJ. "Z konstrukčního i výrobního hlediska je pro nás ocelový rám novinka, a tak v prvních měsících budeme muset vychytat mouchy, které by se mohly objevit."
Celoocelové dvojčinné (SA/DA) revolvery ALFA steel jsou šestiranové, s vlevo výklopným válcem. Vyrábějí se v rážích 357 Magnum (modely s typovým označením 3520-3561) nebo 38 Special (modely 3820-3861). Rozdíly mezi oběma rážemi jsou v podstatě jenom v délce nábojové komory, takže do revolveru 38 Special nejde nabít náboj 357 Magnum, ale naopak z revolveru 357 Magnum lze střílet i náboji 38 Special. V návodu k obsluze zbraně však tato možnost není výslovně zmíněna. Revolvery se dodávají s hlavněmi různých délek (2", 3", 4" a 6"), které jsou stejně jako u ostatních modelů ALFA - PROJ zašroubovány do rámu a opatřeny v tomto případě ocelovým hlavňovým návlekem; upevňovací závit v rámu a na hlavni se u celoocelového modelu zvětšil z M12 na M14. Hlavně se vyrábějí z vykovaných polotovarů od Zbrojovky Brno.
Rám vzniká z přesného ocelového odlitku stejně jako plášť hlavně, víko, spoušť, kohout a držák válce. Ze zinkové slitiny je u revolveru ALFA steel pouze odemykací tlačítko. Vlevo výklopný nábojový válec měl u prototypu hladký povrch, avšak u sériových výrobků jsou na obvodě podélné odlehčovací žlábky.
Konstruktéry všech výrobků ALFA - PROJ jsou Ing. Anastasios Koulisianis a Ing. Petr Kokta. "Koncepce celoocelového revolveru vycházela z toho, že většina součástí musí zůstat shodná a zaměnitelná s ostatními revolvery Alfa-proj," říká Ing. Koulisianis. "Mechanismus zbraně je tak principielně stejný jako u dosavadních modelů se slitinovým rámem, ale byly v něm provedeny některé nikoliv nevýznamné úpravy. Jde hlavně o to, že pro zachování dostatečné pevnosti stěn nábojového válce na výkonný náboj 357 Magnum musela být aretační západka válce umístěna mimostředně. Výřez na pravé straně rámu v místě kohoutu, zakrývaný víkem, byl v horní části přemostěn. Tím bylo i v této části dosaženo dostatečné pevnosti konstrukce, ovšem muselo se změnit také víko a jeho upevnění, kde byl přesunut jeden šroub. K větší pohodě střelce přispívá rozšířený palečník kohoutu, stejně jako jazýček spouště; tyto součásti však mohou být použity i u zinkových modelů. Také nové řešení regulace odporu spouště bylo zpětně aplikováno u naší ostatní produkce."
Bicí a spoušťový mechanismus funguje stejně jako u starších modelů. V rámu má plovoucí zápalník, na který se přenáší úder kohoutu prostřednictvím tzv. uzavírací páky. Ta se nasune mezi zápalník a kohout jen při úplném stisknutí spouště - jinak nemůže dojít ke kontaktu. Další bezpečnostní prvek spočívá v tom, že při vyklopeném válci nejde natáhnout kohout, zatímco při napnutém kohoutu nelze vyklopit válec. Kohout má odskok. Nejmenší odpor spouště v jednočinném režimu se při montáži reguluje na 10-15 N, i když technické řešení dovoluje nastavit pro sportovní střelbu nižší hodnoty. V dvojčinném režimu se maximální odpor pohybuje kolem 50-55 N.
Mířidla jsou pevná nebo stranově a výškově stavitelná. Povrchová úprava se provádí černěním nebo tvrdým chromováním a zákazník má možnost volby z několika typů ořechových nebo pryžových střenek. Seznámení s revolvery ALFA steel jsme samozřejmě zakončili alespoň informativní střelbou z výkonnějšího modelu. Zbraň se při tom chová přiměřeně výkonné ráži 357 Magnum, takže zpětný ráz je opravdu cítit. Nejde však o nic nezvládnutelného a při správném obouručním držení se revolver po výstřelu ukázněně vrací do původního zamíření. Rozptyl na 25 metrů lze pohodlně udržet do průměru opsané kružnice 40 - 45 mm (s náboji S&B s poloplášťovou střelou).
Základní provedení celoocelových revolverů ALFA steel ráže 357 Magnum nebo 38 Special by se mělo prodávat v cenách přibližně od devíti tisíc korun. Je to citelně více než stojí dosavadní výrobky se slitinovým rámem, ale na druhé straně podstatně méně, než by člověk zaplatil za srovnatelnou zahra- niční zbraň.
"Kvalitní český výrobek za rozumnou cenu," usmívá se další ze spolumajitelů ALFA - PROJ Jaroslav Výborný. Nicméně český zákazník si ALFA steel jen tak nekoupí. Firma bude nadále produkovat především zbraně s rámem ze zinkové slitiny, protože v tomto oboru není ve světě velká konkurence a jednotlivé značky používané ALFA - PROJ už jsou slušně zavedené. Pokud jde o celoocelové revolvery, zatím bylo vyrobeno několik desítek kusů a v dohledné době se bude vyrábět asi 200 zbraní měsíčně. Jenže ty půjdou převážně na export, protože už teď je o ně v zahraničí velký zájem. Třeba se uplatní i na trhu v USA, což je prakticky jediné teritorium, kam zatím ALFA - PROJ zbraně nevyvážela.
Firma je připravena vyrábět i nerezovou verzi revolveru ALFA steel, záleží však na požadavcích trhu. V této souvislosti stojí za zmínku, že ALFA - PROJ připravuje specialitu pro anglický trh: celoocelový revolver ráže 357 Magnum (ale i 22 LR a 32 S&W long) s pevnou dřevěnou pažbou. Jde o to, že v Anglii byly prakticky zakázány krátké plné zbraně, a to i pro sportovní střelbu, avšak připouštějí se zbraně dlouhé, s hlavní delší než 300 mm a s celkovou délkou nejméně 600 mm.
Hlaveň "anglického modelu" ALFA steel je dlouhá 12,1" (307 mm), s dřevěným předpažbím. Pažba je připevněna s pomocí výztuhy přivařené ke spodní části rámu - rukojeti. To byl požadavek anglického zákazníka, aby i po sejmutí pažby byla zbraň delší než 24" (ve skutečnosti měří 622 mm) a splňovala zákonné podmínky, ale přitom se s ní dalo střílet jako z krátké zbraně. "Revolverové pušky" Alfa-proj už byly prezentovány v anglickém odborném tisku pod značkou Millenium 2000 Arms Co. Mk II a setkaly se s kladnou odezvou. Tamní odběratelé ALFA - PROJ jsou přesvědčeni, že každoročně prodají několik tisíc kusů.
Zpět na seznam všech referencí
Z technických důvodů zavřeno
více 16.-17.03.2023 prodejna uzavřenaMáme volno!
více PF 2023Veselé Vánoce a vše dobré do nového roku 2023!
víceRevolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.
více Recenze praktika na revolver ParabuldogPavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.
více Služební revolver vs. služební pistoleCo když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".
více