Napsali o nás
Služební revolver vs. služební pistoleV kategorii palných zbraní služební velikosti, se v moderní výzbroji policistů s drtivou většinou prosadili samonabíjecí pistole a revolvery byly odsunuty do pozice zbraně, kterou si pořídí jen věrní tradicionalisté a zastánci revolverového systému. Co když se však konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc , co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce". Jedná se konkrétně o revolver Alfa Para 9241. Chytnou revolvery druhý dech? Celý článek nabízíme ke stažení a k Vaší úvaze: Služební revolver Alfa Para 9241.
V kategorii krátkých palných zbraní služební velikosti, se v moderní výzbroji policistů s drtivou převahou prosadily samonabíjecí pistole a revolvery byly odsunuty do pozice zbraně, kterou si dnes v ozbrojených složkách pořídí jen několik málo věrných tradicionalistů a hluboce přesvědčených zastánců revolverového systému. Co když se ale konstrukčním rozvojem revolverů podaří zmenšit náskok samonabíjecích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů, než jen tradicionalisty a nadšence?
Na tyto otázky by nám měla co budoucna odpovědět nová řada revolverů ALFA Para od brněnské firmy ALFA-PROJ, která byla konstruována právě tak, aby svými vlastnostmi zmenšila obecně známé nevýhody revolverů. Z této řady nyní představíme variantu se čtyřpalcovou hlavní a se stavitelným hledím (model ALFA Para 9241), určenou ke služebním nebo sportovním účelům. Nejdříve si ale stručně připomeneme ony hlavní nevýhody revolverů vůči samonabíjecím pistolím, jelikož pak snadno poznáme záměry tvůrců řady ALFA Para a lépe si uvědomíme její možné přednosti.
CO VADILO NEJVÍCE?
Za nejvážnější nevýhodu revolverů pro policejní nebo obranné účely, bývá považována nižší okamžitá palebná kapacita, daná počtem komor v nábojovém válci revolveru. Vůči patnácti nábojům v zásobníku obvyklé služební samonabíjecí pistole, je obvyklých šest komor revolveru pouhá lepší třetina, což samozřejmě představuje opravdu výrazný rozdíl. S okamžitou palebnou kapacitou hned souvisí druhá vážná nevýhoda revolverů. Tou je pomalejší nabíjení, čili časově a manipulačně náročnější obnovení připravenosti zbraně ke střelbě. Vůči bleskovému přehození zásobníku moderní samonabíjecí pistole, znamená vyprazdňování a pak nabíjení válce revolveru na klasické revolverové náboje, opravdu citelný časový rozdíl. Další možné nevýhody revolverů, jako hmotnost, odpor spouště DA a rozměry, jsou již natolik individuální a diskutabilní, že nemá smysl se jimi nějak vážně zabývat. Jde o ty dva hlavní uvedené minusy, které se staly hlavní příčinou úpadku revolverů ve světě služebních i obranných zbraní. Rozhodně nechceme nějak slepě propagovat revolvery nebo jim dělat fanatické advokáty, ale v souvislosti s řadou ALFA Para chceme na tuto problematiku nabídnout jiný pohled a popsat nové řešení, jako další zajímavou uživatelskou volbu.
REVOLVERY VERSUS PISTOLE
Nevýhoda první: nižší okamžitá palebná kapacita. Na základě vyhodnocení skutečných střeleckých konfliktů civilních bezpečnostních složek a po vyhodnocení sebeobranných „přestřelek“ civilistů víme, že je pouze minimální pravděpodobnost toho, aby u jednoho z aktérů konfliktu došlo k vystřelení více než 6 nábojů. Tento oblíbený argument zapřísáhlých revolverářů zní skutečně dobře. Z psychologického hlediska však každý ocení nějakou tu okamžitou rezervu nábojů navíc. Proto nevýhoda revolverů druhá – pomalejší obnovení znovu nabití a obnovení připravenosti zbraně ke střelbě – zesiluje a činí závažnější nevýhodu první. U většiny uživatelů totiž nejde o nic jiného, než o psychiku. Sice vědí, že těch nábojů těžko vystřelí více než šest, ale co kdyby přeci jenom náhodou a pak si hned představí ve stresu probíhající přebíjení válce rychlonabíječem, nebo v horším případě nabíjení jednotlivými náboji. Z přebíjení revolveru v krizové situaci mají velké obavy a takovými obavami se často řídily i požadavky rozhodujících výzbrojářů, ve prospěch pistolí. Nikoliv tedy okamžitá palebná kapacita „pouhých“ šesti nábojů, nýbrž psychologická bariéra strachu, že v „bojovém“ stresu budu hledat jednotlivé náboje po zemi nebo mi nepůjde správně orientovat a vyprázdnit rychlonabíječ, se u mnohých uživatelů stala tou pravou příčinou odmítnutí revolveru. Tito „mnozí“ policisté by třeba revolver rádi ve službě používali, protože jim lépe sedí v ruce, přesněji s ním nastřílí a více mu věří, jenže to nabíjení pod tlakem… Zmínění výzbrojáři nakonec dodají, že zavedeným a nejrozšířenějším služebním nábojem je pistolový náboj 9 mm Luger (9 mm Parabellum) a revolvery mají svůj ortel jasný.
ALFA PARA JAKO ALTERNATIVA
Jak napovídá název, revolvery ALFA Para byly zkonstruovány na pistolový náboj 9 mm Luger alias 9 mm Parabellum a tím by měly uspokojit případné požadavky na unifikaci střeliva v ozbrojených sborech. Překonstruován byl především nábojový válec, vyráběný v krátké verzi (optimalizovaný pro rozměry kratšího pistolového náboje) a v dlouhé verzi nazvané Classic, kdy celková délka válce opticky odpovídá původnímu válci, určenému pro revolverové náboje ráže 357 Magnum. Kratší verze válce umožňuje dosáhnout výborné přesnosti náboje 9 mm Luger v celém spektru laborací a dlouhá zase uspokojí příznivce klasického vzhledu revolveru. Kratší a tím lehčí nábojový válec je samozřejmě při svém pohybu hbitější a umožňuje okamžitou vizuální kontrolu přítomnosti nábojů (dna nábojů jsou v jeho případě obnažená). Z hlediska rychlosti a jistoty nabíjení, je však největším přínosem řešení obou válců na nabíjení pomocí ocelových klipů.
KLIPY A VŠE KOLEM NICH
Klipové nabíjení není ve světě revolverů žádná novinka, ale v případě revolverů ALFA Para přináší několik výhod navíc. ALFA-PROJ nabízí své klipy v provedení Hard a Comfort. Klip Comfort má ve svých ramenech obvyklé prořezy a díky nim umožňuje plnění nebo vybíjení třeba i bez použití nabíjecího přípravku. Pro náročnější uživatele, kteří budou chtít klipy nosit ke služebním nebo obranným účelům a pro sportovní střelce tzv. dynamických disciplín, jsou určeny klipy typu Hard. Pružná ramena klipů Hard prořezy nemají, čímž jsou tvrdší (pevnější) a proto vyžadují použití speciálního přípravku Para Loader (funkci Para Loaderu popisujeme na fotografiích). Klipy Hard mají vyšší životnost, spolehlivě udrží náboje s různými hloubkami drážek pro vytahovač, jsou odolnější proti poškození a díky pevnějšímu zachycení se z nich náboje neuvolní, ani při volném nošení v kapse nebo při pádu plného klipu na zem. Další výhodou řešení nábojových válců ALFA Para, je možnost naprosto spolehlivé střelby i bez použití klipů. Vymezení uzamykací vůle náboje má ALFA Para dosednutím předního konce nábojnice na hranu v nábojové komoře (s rezervou pro případné nečistoty) a nikoliv dosednutím klipu na zadní plochu válce, jak je tomu obvyklé. Náboje jsou tedy při výstřelu s klipem i bez klipu uloženy zcela stejně a stejně spolehlivě se jim iniciují zápalky. Tvar, vůle a drsnot nábojových komor jsou zvoleny tak, aby nábojnice vystřelené bez klipů vypadávaly vlastní vahou (to samozřejmě platí u kvalitního střeliva a pokud není zbraň nadměrně znečištěna). Jestliže by nábojnice vystřelené bez klipu vlastní vahou nevypadly, tak opět vyniká krátká verze nábojového válce, u které je možné vyčnívající nábojnice uchopit špičkou prstu a vytáhnout.
KONSTRUKCE REVOLVERU ALFA PARA 9241
Revolvery ALFA Para jsou postaveny na osvědčené celoocelové řadě revolverů ALFA Steel, určené prioritně pro výkonné náboje 357 Magnum, kterou jsme v našem magazínu již vícekrát popisovali. Proto uvádíme pouze jejich základní charakteristiku: dvojčinný spoušťový a bicí mechanizmem je uložen pod bočnicí z pravé strany rámu a všechny jeho pružiny jsou vinuté z drátu kruhového průřezu. Šestikomorový nábojový válec umístěný na výklopné konzole se do rámu uzamyká vzadu i vpředu. K odemčení válce slouží odemykací tlačítko umístěné na levé straně rámu hned za válcem. Vyhazování nábojnic (klipu) provádí centrální vyhazovač ovládaný tyčkou vyčnívající z válce směrem vpřed. Odpružená aretační páčka vystupuje ze spodní přepážky rámu a po provedení rotace zapadá do polohovacích výřezů, vyfrézovaných po obvodu nábojového válce. Automatické pádové jištění funguje na spolehlivém principu tzv. přenosové páky. Hlaveň se šestidrážkovým vývrtem je zašroubovaná do rámu, vpředu dosedá na plášť hlavně a dotažením na odpovídající moment jsou obě tyto součásti zafixovány vůči rámu. Plášť hlavně nese vyměnitelnou mušku zvýrazněnou červenu plastovou vložkou a obousměrně stavitelné hledí je upevněno do vrchní přepážky rámu.
Technické údaje revolveru ALFA Para 9241:
Ráže: 9 mm Luger ( 9 x 19, 9 mm Parabellum )
Celková délka: 223 mm
Výška: 136 mm
Délka hlavně: 109 mm
Délka záměrné: 136 mm
Počet drážek v hlavni: 6
Stoupání drážek vývrtu: 250 mm
Šířka – průměr válce: 37,3 mm
Počet komor ve válci: 6
Odpor spouště SA: 1,5 kg
Odpor spouště DA: 4,9 kg
Největší šířka rukojeti (model 13): 31,2 mm
Hmotnost zbraně bez nábojů: 944 g
Hmotnost plně nabité zbraně (náboje S&B FMJ 7,5 g): 1018 g
Hmotnost 6 ks nábojů 9 mm Luger S&B FMJ 7,5 g včetně klipu: 74 g
Orientační cena zbraně: 10.450,- Kč
* Údaje platí při osazení revolveru standardně dodávanou rukojetí model 13.
Kontakt na výrobce a prodejce: www.alfa-proj.cz, prodejna@alfa-proj.cz tel.: 541 21 57 09
Hodnocení vlastností revolveru ALFA Para 9241
- Dílenské zpracování řadíme na úroveň vyššího standardu sériové produkce. Na zbrani jsou jasně patrné klasické poctivé výrobní technologie, jako třískové obrábění, ruční broušení a finální leštění povrchu. Při individuálním sestavování a lícování mechanizmu se stále využívá ruční práce zkušených puškařů, kterou ani dnes nelze nahradit nebo obejít, pokud má být revolver správně slícovaný a dokonale funkční.
- Povrchu všech vnějších pohledových a vnitřních funkčních ploch se nedá nic závažného vytknout. Pouze ve vnitřním prostoru okna rámu a na opěrné desce nábojů se nacházejí jemné rýhy po obráběcích nástrojích a na zcela nefunkčních místech lze vidět výraznější stopy po odlévací formě.
- Vývrt hlavně a všechny nábojové komory mají krásně lesklý povrch bez jakýchkoliv nerovností. Ústí vývrtu je čistě zahloubeno a s osou zahloubení zcela přesně v ose hlavně.
- V porovnání s revolvery Smith & Wesson vykazuje ALFA Para horší chod spouště při spoušťovém napínání (DA), kde se projevuje vyšší odpor a znatelnější propad spouště po výstřelu. Jak nás informoval výrobce, je to určitá daň za spolehlivost odpálení i tvrdých nebo méně kvalitních zápalek a to ve všech klimatických podmínkách, právě při spoušťovém napínání. Pro vyloženě sportovní účely doporučujeme chod spouště DA případně upravit odborníkem.
- Stříleli jsme nejpoužívanějšími továrními náboji 9 mm Luger na našem trhu, čili Sellier & Bellot s celoplášťovou střelou o hmotnosti 7,5 g. Celková energie zpětného rázu je zcela bezbolestná a nízká, odpovídá hmotnosti zbraně a těžišti umístěnému výrazně vpředu. Vůči samonabíjecí pistoli podobné hmotnosti, je zajímavostí více citelný náraz hned na začátku výstřelu a pak prudké uklidnění přechodem do mírného zdvihu ústí hlavně. Dá se tedy říci, vůči samonabíjecí pistoli pravý opak průběhu a vnímání všech rázů.
- Vynikající chod a odpor spouště po natažení kohoutu jistě přispěl k vynikající přesnosti. Testovaný exemplář uměl na 25 m střílet šestiranové položky v rozptylu do 5 cm (stříleno s v sedě s oporou) a během pomalé i následující rychlé střelby, nevykázal žádnou funkční závadu. K přesnosti revolverů ALFA Para musíme doplnit ještě dvě pozitivní praktické zkušenosti uživatelů. Všeobecně střílejí znatelně přesněji než většina služebních pistolí stejné ráže a dobrých výsledků dosahují s vynaložením menšího úsilí. Jednomu z majitelů revolveru ALFA Para se na závodech v mířené střelbě, dokonce několikrát podařilo „přestřílet“ i náš legendární sportovní revolver ZKR 551, který soupeřil v rukou srovnatelně zkušeného střelce.
- Nabíjení pomocí nábojů připravených v klipech se skutečně ukázalo jako velmi rychlé a pohotové. Na rozdíl od rychlonabíječů nad ním nemusíte přemýšlet a máte při něm pocit jistoty a pohodlí. Po chvíli nácviku zjistíte, že klipy s náboji prakticky přímo vhazujete do válce. Díky zaobleným tvarům většiny nejpoužívanějších střel, si náboje samy jakoby najdou cestu a to i při méně přesné orientaci vůči komorám (problémy mohou dělat jen střely typu SWC nebo ve tvaru tupého komolého kužele). Okamžitou palebnou kapacitu lze skutečně obnovit téměř stejně rychle a spolehlivě, jako u samonabíjecí pistole.
- Nechme se tedy překvapit, jestli toto zdařilé klipové nabíjení a ráže 9 mm Luger osloví některé ze současných uživatelů samonabíjecích pistolí, nebo dokonce nějakou ozbrojenou složku. Rozhodně to nemůžeme vyloučit u těch příznivců revolverů, kteří byli při výběru hodně „na vážkách“ a přesto upřednostnili samonabíjecí pistoli, jelikož „alternativa ALFA Para“, v čase jejich rozhodování ještě neexistovala.
Fotografie použité v článku:
8698 – Revolver ALFA Para 9241 ráže 9 mm Luger, ve společnosti klipů a nábojů. Tento exemplář byl na přání majitele osazen mohutnějšími střenkami z ořechového dřeva, které jsou běžně dostupné jako příslušenství. Na nábojích je položen klip typu Comfort (s prořezy v ramenech) a ve druhém Comfort klipu se nachází šestice nábojů. Ostatní klipy na fotografii jsou typu Hard.
8585 – Krátký nábojový válec revolverů ALFA Para nemá na svém povrchu tradiční odlehčovací žlábky a celkovým designem vypadá docela neobvykle. Pro příznivce klasického vzhledu se tedy vyrábějí verze s válcem obvyklé délky a s odlehčovacími žlábky, nazvané ALFA Para Classic.
8592 – Povrchová úprava revolveru ALFA Para je provedena hlubokým alkalickým černěním na pololesklém finiši oceli.
8640 – Pokud název revolverů v řadě ALFA Para neobsahuje přívlastek Classic, jedná se vždy o provedení s krátkým nábojovým válcem. Při tomto pohledu na model s krátkým válcem si lze uvědomit, jak dobře jsou u něj vidět náboje přítomné v nábojových komorách.
8687 – Klip naplněný náboji nabitý do vyklopeného nábojového válce. Nesmíme zapomenout na ještě jednu důležitou výhodu revolveru ráže 9 mm Luger a tou je nižší cena tohoto střeliva. Jak asi většina střelců dobře ví, pistolové náboje 9 mm Luger se dají v obchodech běžně pořídit již od 4,- Kč za kus.
8719 – Revolver ALFA Para 9241 s plně nabitým nábojovým válcem a s kohoutem nataženým pro výstřel v jednočinném režimu.
8729 – ALFA Para 9241 v originálním koženém opaskovém pouzdře HESS 4“, dodávaném a doporučovaném výrobcem zbraně. Toto univerzální pouzdro je konstruováno ke skrytému i vnějšímu nošení, má obvyklé průvleky pro nošení na straně silné ruky a obsahuje také šikmý průvlek pro nošení na straně slabší ruky, k tzv. křížovému tasení silnou rukou přes tělo.
8733 – Pouzdro Hess 4“ při pohledu na jeho vnitřní stranu s průvleky pro opasek. Materiál, celkové zpracování a kompatibilita pouzdra se zbraní, jsou na vysoké úrovni.
8756 – Čelo a boky rukojeti disponují velmi účinným pórovitým zdrsněním, které dobře odvádí přirozenou vlhkost dlaně a zlepšuje pocit jistoty při úchopu.
8785 – Revolver ALFA Para 9241 je dodáván v lehkém plastovém kufříku, s nabíjecím přípravkem Para Loader, včetně dvou klipů, se dvěma kartáčky, s návodem k obsluze a nástřelkou.
8819 – V případě krátkého válce jsou střely nábojů nabitých v komorách, velmi dobře patrné.
9101/9095/9094/9093/9098 - Na těchto fotografiích dokumentujeme manipulaci s nabíjecím přípravkem, pak vkládání klipu s náboji do válce a nakonec působení na tyčku vyhazovače při vyhazování nábojnic či nábojů. Ovládání a funkci „trubkového“ nabíjecího přípravku Para Loader však musíme popsat podrobněji. Para Loader je tvořen ocelovou trubkou se zdrsněným povrchem, která má na předním konci funkční výstupek a na zadním konci je uzavřena černou pryžovou čepičkou. Nejdříve do dutiny Para Loaderu vložíme šest nábojů jejich dny směrem ven. Před ústí přípravku postavíme špičku prstu (ukazováčku), náboj necháme vlastní vahou opřít o prst a vyčnívat svým dnem jen na délku předního výstupku Para Loaderu. Pak zasadíme náboj do výřezu v klipu a přes zdrsněnou plochu přípravku jej zatlačíme do klipu, až zacvakne. Stejným způsobem následně aplikujeme zbylých pět nábojů z přípravku. Při vkládání nábojů je ideální opřít si klip o pevnou podložku. Vystřelené nábojnice se odstraňují opačným postupem. Para Loader nasuneme na nábojnici tak, aby přední výstupek přípravku přiléhal k vnějšímu obvodu klipu. Nakonec Para Loaderem jednoduše otočíme kolem podélné osy (libovolným směrem), kdy se jeho přední výstupek opře o klip, čímž přípravek bez námahy „vyloupne“ nábojnici a ta spadne přímo do jeho dutiny.
autor Jaroslav Pekařík
Zpět na seznam všech referencí
Z důvodu nadcházejícího státního svátku zavřeno.
více Dovolená v ALFAPROJ prodejně zbraníPozor na otevírací dobu!
více NORINCO M1911 A1 „2023"aneb NORINCO JE ZPĚT A V NOVÉM!
víceRevolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.
více Recenze praktika na revolver ParabuldogPavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.
více Služební revolver vs. služební pistoleCo když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".
více