Nákupní košík

Napsali o nás

Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek o revolveru Parabuldog

Kdy jste se začal věnovat zbraním?

Zbrojní průkaz jsem si jako symbol svobody pořídil prakticky hned, jak to jen šlo - je to skoro 20 let. Mojí první zbraní byla samonabíjecí pistole Tanfoglio v ráži 6,35 mm Browning, čemuž se dnes jen usmívám. Střílím zejména LOS, která mi snad i nejlíp jde - na loňském Mistrovství ČR jsem získal 3. místo v záložním revolveru, a stejné umístění v Poháru LOS 2010. Jinak si občas střelím i nějaký závod KVZ a klubovku IPSC, zkouším i pušku a malorážkovou odstřelovačku. Všechno mne to baví, ale vlastně netrénuji, jen jezdím po závodech. Nemám zvláštní ambice, spíš mám rád pestrost.

Zůstaňme u krátkých střelných zbraní. Jaké jste vlastnil a čemu dáváte přednost?

Celou dobu tíhnu k nositelným zbraním a se stoupajícím věkem se můj zájem přesouvá stále více k revolverům. Prvním v řadě byl Smith & Wesson mod. 637 AirWeight, který nastartoval můj zájem o revolvery záložní velikosti. Z nabídky S&W a Taurusu jsem od té doby vlastnil alespoň po jistou dobu téměř vše, co bylo k mání od ráže 22 LR po 44 Magnum, z lehkých slitin i ocelové, na rámech J, K, L i N, pěti, šesti i devítiranné, na klipy i speedloadery.

Pistolí mi prošlo mi rukama mnoho typů, většinou kompaktních a subkompaktních velikostí, například Steyr S9, Kahr PM9, Springfield XD, Taurus PT 145, Ruger LCP, Kevin a další. Dnes mám jen Steyr M9, kterým střílím vše, co vyžaduje služební pistoli, a Kahr P380 - na léto do šortek.

Na závodech LOS střílíte především záložní revolver a momentálně používáte tuzemský Alfa Para model 9221.  Jaké jsou požadavky na revolver v této kategorii a s jakými zbraněmi jste měl možnost tento model srovnat?

V LOS v divizi záložní revolver se postupem doby vyvinula situace směrem, který se mi moc nelíbí, ale nezbývá, než se přizpůsobit. Je nutné mít alespoň šestiranný válec a nejlépe přebíjení na klipy. Typické zbraně pro tuto divizi do velikosti rámu K (S&W) jsem vlastnil skoro všechny. Za nejbližší konkurenci pro Alfa Para mod. 9221 lze označit S&W 19 a Taurus 85. Měl jsem oba, ať už upravené pro použití klipů, nebo standardně přebíjené speedloaderem. Jejich nevýhodou byly pro mne „o fous“ větší rám, nevyhovující mojí menší ruce s krátkými prsty, a dlouhé nábojnice střeliva 38 Special a 357 Magum, které komplikovaly přebíjení.

Když se objevil Alfa Proj v ráži 9 mm Luger s gripem č. 13, bylo mi jasné, že obě nevýhody jsou odstraněny. Revolver ovšem ani s nejkratší, třípalcovou hlavní nesplňoval podmínku max. 2,5“ hlavně pro divizi Záložní revolver v LOS. Proto jsem vyvinul iniciativu k zavedení nového modelu, který by divizi plně vyhovoval. A tím je Alfa Para mod. 9221, čili Parabuldog.

Jak se k vaší iniciativě stavěl výrobce?

Zakázku jsem realizoval ve spolupráci s vedoucím podnikové prodejny spol. Alfa-proj panem Jaroslavem Pekaříkem, kterého jsem nemusel ani moc přemlouvat. Známe se už řadu let, mnohokrát mi dobře poradil při pořizování zbraní. Pan Pekařík pochopil, o co mi jde a měl jedinou podmínku, abych sehnal alespoň tři zájemce, ochotné složit předem 100% zálohu ve výši standardní ceny 3“ modelu. Nakonec jsme byli do měsíce čtyři. Vyrobeno pak bylo, myslím, v první sérii pět kusů. I při mé netrpělivosti byla doba výroby přijatelná, kratší než v případě leckterého dovozu.

Jak by jste Alfa Para mod. 9221 charakterizoval?

Revolver respektuje pravidla divize Záložní revolver v LOS a má šestiranný válec, který lze přebíjet klipy s krátkým nábojem 9 mm Luger velmi rychle. Může být díky stavitelnému hledí přesně nastřelen, má vynikající ergonomii i pro střelce s menší rukou a krátkými prsty, přičemž gripů je na výběr je dostatek. V továrním provedení má zbraň přijatelnou DA spoušť, kterou jde ještě lehce zušlechtit a doladit, aniž by byla ztracena spolehlivost s továrním střelivem. Navíc je cenově dostupný a vzhledem k domácímu výrobci má bezproblémový servis. A v neposlední řadě je to ještě únosná velikost rámu, aby označení „záložní revolver“ nebylo absurdní.

Koncepce modelu 9221 má v LOS ještě jednu výhodu. Když se nesejde divize Záložní revolver, je Parabuldog se stavitelnými miřidly a šestiranným válcem schopen konkurovat i v divizi Revolver, pokud je závod postaven podle zásad obranné střelby a střílí se na sebeobranné vzdálenosti.

Kolik jste z vašeho Alfa Para mod. 9221 vystřílel nábojů a vyskytly se nějaké problémy?


Vystříleno mám kolem dvou tisíc nábojů, bez problémů a závad. Od přebíjených s olověnými střelami několika typů, včetně nevyrovnaných Limitů, tovární Magtechy a Sellier & Belloty různých druhů. V podstatě vše, co mi přišlo pod ruku. Dokonce i přebíjenky, které někdo nevyrobil dobře a v pistolích kvůli slabé laboraci nefungovaly. Zatím jsem nenašel náboje, které by revolver nepobral - ale to není nic divného - vždyť je to revolver. A ten, pokud ho někdo „nepřeladí“, by takhle fungovat měl. Jistě, s lépe laděnou spouští by byla střelba asi komfortnější, rychlejší a přesnější. Ale LOS je obranná střelba! Takže spoušť vyladěná například na měkké zápalky, která tovární Sellier & Bellot neodpálí, mi pro zbraň této kategorie nesedí. Někteří kolegové ale mají spoušť zušlechtěnu tímto způsobem, takže to jde. Navíc výrobce, dle mých informací, chystá spoušťový mechanismus sportovního charakteru, který půjde  použít místo běžného továrního provedení. Prý bude konstruován tak, že bude mít lepší charakteristiku a přitom stále bude odpalovat tovární náboje. Pak možná přijde čas na výměnu.

Jste tedy s Parabuldogem spokojen?

Maximálně. Zbraň mi sedí a střílí velmi přesně; služební pistolí o moc lépe nenastřílím, snad jen rychleji. Dá se dobře nosit, i když v reálu dávám přednost menšímu revolveru s pětiranným válcem. Koncepčně se jedná o dokonalou zbraň pro divizi LOS, kterou střílím nejraději. Zatím jsem s revolverem trochu trénoval, odstřílel dva pohárové závody a pár drilů, sžíváme se. Dětské nemoci prototypu výrobce řeší bezprostředně, ochotně a bezplatně. Potřeboval jsem maličko zvětšit průměr komor kvůli možnosti používat olověné střely bez nutnosti častého čištění válce. Unavila se pružina tlačítka, které otevírá válec, po výměně je samozřejmě vše bez problémů, šlo o prkotinu. Jinak revolver splnil moje očekávání téměř beze zbytku. Zatím se nemohu vyjádřit ke kvalitě materiálu a výdrži zbraně, to posoudím tak po deseti tisících výstřelech.

A nevýhody revolveru?

Mezi nevýhody bych mohl zařadit jen pár drobností. Revolver by si zasloužil lepší hledí, například od pana Zendla a vážně zvažuji jeho výměnu. S větším plátkem a většími světly kolem mušky, což lze u originálu zařídit pilníkem. Muška by mohla být ze světlovodného vlákna - dnes už to snad i jde - není to ale změna, kterou bych plánoval. Klipy by mohly být z kvalitnějšího materiálu, aby se tak nevymačkávaly. Je to nepříjemné zejména v kontextu s jejich poměrně vysokou cenou. Ale celkově jsem s revolverem spokojený.

 

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, střelba z revolveru ParabuldogZpět na seznam všech referencí
Akce
17.05.2023 prodejna uzavřena

Z technických důvodů zavřeno

více 16.-17.03.2023 prodejna uzavřena

Máme volno!

více PF 2023

Veselé Vánoce a vše dobré do nového roku 2023!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více