Nákupní košík

Napsali o nás

Alfa proj - Parabuldog

Parabuldog nejen pro LOS


Když v předloňském roce přišla brněnská společnost Alfa-proj s novou, či spíše inovovanou řadou revolverů Alfa Para na pistolové náboje 9 mm Luger, nebylo vůbec jisté, jak je střelecká veřejnost přijme. Postupně se však výroba těchto revolverů ukázala jako dobrý tah a popularitu jim získává právě použití dostupného a levného náboje 9 mm Luger, který lze i velmi dobře přebíjet. Což ovšem může být trnem v oku ortodoxním revolverářům, uznávajícím v revolverech pouze náboje s okrajem.

Není to však jenom ekonomický náboj, díky kterému si Alfa Para získávají oblibu. Kdo se s výrobky společnosti Alfa-proj setkal, jistě potvrdí, že se jedná o kvalitní zbraně za rozumnou cenu. Ceněna je i ochota pracovníků Alfa-proj, kteří rádi vyjdou svým zákazníkům vstříc.

Přístup pracovníků společnosti lze ilustrovat na revolveru Alfa Para model 9221, který vznikl díky iniciativě RNDr. Pavla Faltýska, nadšeného střelce a propagátora lidové obranné střelby jako zbraň pro divizi „malý revolver“. Na základě závazné objednávky bylo v loňském roce zhotoveno několik kusů Alfa Para model 9221 a letos společnost vyrobila další, nepříliš početnou sérií, přičemž společnost hodlá model 9221 vyrábět i nadále, bude-li o něj zájem.

Konstrukce

Kromě použitého náboje 9 mm Luger je charakteristickým znakem modelu 9221 šedesátimilimetrová hlaveň se zadní částí vyčnívající do prostoru rámu, dále krátký a neodlehčený nábojový válec a stavitelná mířidla. Díky svému vpravdě buldočímu vzhledu dostal revolver přezdívku Parabuldog.

Alfa Para model 9221 „Parabuldog“ je celoocelová zbraň s povrchovou úpravou černěním. Hlaveň je zašroubována přes plášť do rámu, ústí má zahloubeno. Vývrt je šestidrážkový, provotočivý se stoupáním 250 mm. Mířidla tvoří vyměnitelná muška s kontrastní vložkou a výškově a stranově stavitelné hledí. Nábojový válec je levotočivý, kapacita činí šest nábojů a je uzamčen ve dvou bodech - vzadu odpruženou osou, zapadající do otvoru v opěrné desce rámu a vpředu kuželem po obvodu tyčky vyhazovače nábojnic, který samosvorně zapadá do vybrání v rámu pod hlavní. Tlačítko odemykání válce je umístěno na levé straně rámu a pro vyklopení válce se zatlačí směrem dopředu. Otáčení válce je odvozeno od pohybu spouště, kdy posouvač napojený na spoušť přenáší pohyb na šestici kolíků, které jsou zalisovány do růžice vyhazovače. Ve spodní přepážce rámu se nachází odpružená aretační západka, zapadající do vybrání na válci. Spoušťový mechanismus je dvojčinný s možností regulace odporu pružiny spouště prostřednictvím šroubu s vačkou; hlava šroubu je přístupná otvorem v pravé boční desce rámu. Odpružený úderník je zašroubovaný v rámu a úder kohoutu na jeho hlavu přenáší páka napojená na spoušť, která se mezi kohout a úderník vysune bezprostředně před výstřelem. Jazýček spouště a palečník kohoutu mají šířku 8 mm a jsou zdrsněny rýhováním.

Nabíjení

Revolver se nabíjí prostřednictvím ocelových klipů na šest nábojů ráže 9 mm Luger, které jsou v něm uchyceny za drážku. Klipy se vyrábí ve dvou provedeních: Hard a Comfort. Provedení Comfort má prořezy mezi jednotlivými rameny klipu, díky kterým je nabíjení a vybíjení nábojů/nábojnic snazší. Hard s plnými rameny proti tomu poskytuje tužší a pevnější uchycení nábojů, takže je vhodný pro všechny situace.

K plnění klipů a odstranění vystřelených nábojnic slouží takzvaný Para Loader, který je součástí příslušenství každé zbraně. Je to ocelová trubka o rozměru 196x14 mm a hmotnosti kolem 90 g, na povrchu zdrsněná pro lepší úchop. Do Para Loaderu se vejde šest nábojů nebo devět nábojnic. Náboje se do přípravku umístí dnem vzhůru a následně se z něj postupně vysouvají a zacvakávají do klipu. Vystřelené nábojnice se pak zcela zasunou do Para Loaderu, kterým se pootočí a dojde k vysunutí nábojnice z klipu. Kromě standardního Para Loaderu existuje i kompaktní varianta Mini Loader v podobě přívěsku na klíče s logem výrobce. Jeho délka činí 72 mm, hmotnost 33 g a vejdou se do něj dva náboje nebo tři nábojnice.

Vzhledem k tomu, že uzamykací rozměr náboje nevymezuje klip, ale hrana v komorách válce, o kterou se opře ústí nábojnice a opěrná deska rámu, na kterou dosedne dno nábojnice, lze z revolveru střílet i bez klipů. Nábojnice v tomto případě nejsou vyhozeny růžicí, zpravidla však vypadnou z válce vlastní vahou (pokud nejsou komory válce silně znečištěny), případně je možno nábojnice, jejichž dna z válce vystupují, odstranit prsty.

Test

Zástupci společnosti Alfa-proj mi byl zapůjčen  Parabuldog 9221 z druhé výrobní série. Zpracování zbraně bylo na dobré úrovni, vývrt hlavně lesklý a nábojové komory hladké, bez stop po obráběcích nástrojích. Spáru mezi hlavní a válcem odtlačeným zcela vzad jsem naměřil v rozpětí 0,16-0,17 mm. Spoušť měla v jednočinném i dvojčinném režimu jasně definovaný chod, nicméně odpor byl v obou režimech velmi tuhý - od výrobce byl nastaven na maximum. Ovládací prvky zbraně jsou dobře dostupné. Díky klipům a malé konstrukční délce náboje je nabíjení a vybíjení válce pohodlné a rychlé. Mezi zadní podstavou válce a rámem je třímilimetrová mezera, takže je možno pohledem ověřit stav nábojů ve válci.

Muška s vlepenou kontrastní vložkou červené barvy má šířku 2,7 mm, zářez stavitelného hledí je široký 2,5 mm a při záměrné pouze 95 mm tak muška prakticky zcela vyplňuje zářez hledí. Povrchová úprava zbraně je provedena alkalickým černěním. Testovaný Parabuldog byl opatřen pryžovou střenkou č. 13 s vybráním pro prsty a zdrsněním výstupky, která je kvalitní a vyhovuje většině uživatelů; problém s úchopem snad mohou mít jen střelci s opravdu velkou dlaní ruky.

Revolver se dodává v plastovém, polstrovaném kufříku společně se dvěma nábojovými klipy, Para Loaderem, mosazným a silonovým čistícím kartáčkem, návodem k použití a záručním a nástřelným listem.

Střelba

Z revolveru jsem zkušebně vystřílel sto nábojů výrobce Sellier & Bellot s celoplášťovou střelou hmotnosti 7,5 g na vzdálenost 15-25 m. Nedošlo k žádné závadě. Zpětný ráz a zdvih hlavně jsou srovnatelné se střelbou z dvoupalcového revolveru ráže 38 Special při použití výkonnějších nábojů. Tedy nic, co by se nedalo zvládnout.

Při střelbě jsem nejprve umístil na vzdálenost 20 metrů terč „nekrytě ležící figura s kruhy“, do kterého jsem v poměrně rychlém sledu vystřílel tři válce v jednočinném režimu spouštění. Výsledek byl v rámci možností dobrý, většina zásahů byla umístěna v desítkovém kruhu a žádný neopustil devítku. Další tři válce jsem na stejnou vzdálenost vystřílel ve dvojčinném režimu spouštění, na kterém jsem si dal záležet. Rozptyl se nepatrně zvětšil a dva zásahy ležely v osmičkovém kruhu.

Následně jsem vystřílel čtyři válce v jednočinném režimu na vzdálenost 25 metrů. Přes poměrně vysoký odpor spouště, krátkou záměrnou a mému oku nevyhovující mířidla se mi dařilo udržet slušný soustřel, do 12 cm opsané kružnice. Zbytek nábojů jsem akčně vystřílel v obou režimech spouštění na vzdálenost 15 metrů a myslím, že pro tento způsob střelby je zbraň vhodná.

Shrnutí

Parabuldog není univerzální zbraň pro každého a případný zájemce o koupi by si ho měl nejprve pořádně prohlédnout a osahat, aby zjistil, jestli mu bude vyhovovat. Revolver je vhodný pro sebeobranu nebo soutěžní střelbu v divizi Malý revolver LOS. Při délce 180 mm a hmotnosti přes 900 gramů v nabitém stavu však nemusí splňovat představu kompaktní či záložní zbraně. Každopádně kvituji ochotu pracovníků společnosti Alfa-proj vyhovět specifickým požadavkům zákazníka. Cena zbraně u výrobce činí 11 tisíc Kč.
 

Technická data revolveru Alfa Para 9221
ráž    9 mm Luger (9x19)
kapacita válce    6 nábojů
spoušťový mechanismus    SA/DA s možností regulace odporu spouště
mířidla    vyměnitelná muška s vložkou, stavitelné hledí
vývrt    šestidrážkový, pravotočivý, stoupání 250 mm
délka hlavně    60 mm
délka záměrné     95 mm
délka revolveru    180 mm*
výška revolveru    135 mm*
hmotnost bez nábojů    860 g*
průměr válce    37,3 mm
materiál    ocel
povrchová úprava    černění
*s pryžovou střenkou č. 13


Foto v článku:

1)    Alfa Para 9221 (levá strana), klip s náboji a Mini Loader
2)    Revolver (pravá strana) s odejmutou bočnicí
3)    Pohled na zbraň shora
4)    Revolver s vyklopeným válcem
5)    Klip s nasazeným nábojem
6)    Para Loader, Mini Loader, klipy Hard (vlevo) a Comfort (vpravo)
7)    K možným doplňkům patří i reflexní střenka
8)    První tři válce v jednočinném režimu na vzdálenost 20 metrů. Náboje Sellier & Bellot FMJ 7,5 g
9)    Profi foto výrobce

Celý článek Alfa proj - Parabuldog


Zpět na seznam všech referencí
Akce
Uzavření prodejny v pátek 29. září 2023

Z důvodu nadcházejícího státního svátku zavřeno.

více Dovolená v ALFAPROJ prodejně zbraní

Pozor na otevírací dobu!

více NORINCO M1911 A1 „2023"

aneb NORINCO JE ZPĚT A V NOVÉM!

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více