Nákupní košík

Napsali o nás

ZBRANĚ & NÁBOJE 4/2008 - ALFA Carbine

Rádi Vám předkládáme pro informaci článek o naší společnosti ALFA - PROJ a zbrani ALFA Carbine, který vyšel v dubnu 2008 v časopise ZBRANĚ & NÁBOJE. Milovníci zbraní tyto informace jistě uvítají.

ZBRANĚ & NÁBOJE 4/2008 - ALFA Carbine článek ke stažení.

Celý článek:

ALFA CARBINE aneb NED BUNTLINE PO ČESKU

Na rozdíl od většiny samonabíjecích pistolí s uzamčeným závěrem, lze u revolveru prodlužovat hlaveň takřka neomezeně a v rámci různých uživatelských potřeb, se proto fantazii meze nekladou. U mnoha výrobců revolverů se tedy čas od času setkáváme s revolvery, jejichž hlavně jsou výrazně prodlouženy dle požadavků lovců, sportovních střelců nebo prostě i fandů, kteří touží mít něco neobvyklého jako kuriozitu. Historickou tradici v tomto „prodlužování“ započala již v 19. století firma Colt a nejznámějšími jejími produkty tohoto typu byly prodloužené revolvery Colt SAA, později přezdívané „Ned Buntline“. Brněnská firma ALFA-PROJ nedávno navázala na tuto tradici také a nyní si ukážeme, co dovede takový „Ned Buntline po česku“.

Takřka všechny dnešní samonabíjecí pistole na výkonnější náboje mají uzamčený závěra naprostá většina z nich využívá k náhonu funkčního cyklu, některý z principů založených na prvotním zákluzu závěru i s hlavní. Z tohoto důvodu bylo již v úvodu naznačeno, že u současných nejrozšířenějších typů pistolí (např. GLOCK, CZ 75, Colt M1911) nemůžeme počítat se zachováním samonabíjecí funkce, při prostém prodloužení hlavně nad rozumnou mez, jelikož zvýšením hmotnosti hlavně dojde ke zpomalení zákluzu a tím k poruše funkčního cyklu. U revolveru je samozřejmě situace jiná, protože tento v principu opakovací systém zbraně, funguje zcela nezávisle na délce nebo hmotnosti hlavně. Nejčastěji se tedy v dnešní době libovolně prodlužují hlavně u revolverů a v tomto směru dokonce existuje zajímavá historická paralela už z dob, kdy ještě samonabíjecí pistole nebyly na světě  a revolver byl jediným „tématem“ k prodlužování. Znalci westernu si určitě vzpomenou na epizodu s revolvery Colt SAA 1873 Peacemaker, které měly extrémně dlouhé hlavně délek 10 až 16 palců a byly firmou Colt vyrobeny v jedné menší sérii (údajně 31 ks) někdy v polovině 80. let 19. století. V 60. a 70. letech 20. století pak byly u zbrojovky Colt vyráběny znovu, jako žádaná reminiscence na svůj původní historický vzor, v rámci nárůstu popularity amerického westernového folklóru. Pro všechny tyto dlouhatánské Peacemakery se vžila přezdívka typ „Ned Buntline“, zavedená v souvislosti s jakýmsi „duchovním“ otcem první vyrobené série, s jistým panem Nedem Buntlinem. Pseudonym Ned Buntline používal novinář a především autor jedněch z vůbec prvních rodokapsů, Edward Caroll Judson. Tento podle některých pramenů dobrodruh (podle jiných až rváč a opilec) spolupracoval s Williamem Codym, proslaveným jako Buffalo Bill a vlastně to byl on, kdo v rámci mnoha a mnoha smyšlených historek, vytvořil z Buffalo Billa jednu z prvních legend Divokého západu.

Právě Ned Buntline údajně objednal pět revolverů typu Colt SAA s extrémně dlouhými hlavněmi, jako dar pro  šerify z Dodge City – pro Wyatta Earpa, Bata Mastersona, Charlieho Bassetta, Billa Tilghama a Neala Browna. Díky těmto a mnoha jiným aktivitám Neda Buntlina v popularizování Divokého západu, se pro revolvery Colt s extrémně dlouhými hlavněmi vžilo jako přezdívka právě jeho jméno (pseudonym) a není tedy od věci, i současné „dlouhány“ pokřtít stejně.

ALFA CARBINE

Revolvery od brněnské firmy ALFA-PROJ jsou na našem i zahraničním trhu poměrně dobře známé a v rámci řady ALFA Steel se prosadily také mezi náročnějšími uživateli. Nelze se tedy divit, že první český revolver typu „Ned Buntline“ vznikl právě na základě celoocelových revolverů ALFA Steel, vyráběných nejvíce ve výkonné ráži 357 Magnum. Důvody jeho vzniku však nebyly tak hezky střelecky poetické jako za časů Divokého západu, ale paradoxně se staly výsledkem mnoha módních protizbraňových aktivit, současné evropské politické reprezentace. Většina střelců asi zná silně restriktivní zákony o zbraních fungující ve Velké Británii. V této zemi došlo k drastickému omezení legálního vlastnictví krátkých palných zbraní a byrokraticky snesitelným způsobem mohou Britové nabývat zbraně až od určité zákonné délky, což krátké zbraně prakticky znemožnilo vlastnit. Neutuchající  touha britských střelců po systému krátké zbraně proto vedla k požadavkům na „krátké“ zbraně větších rozměrů, tedy s delšími hlavněmi a případně s pevnou pažbou, kvůli dodržení zákonné délky. Na základě poptávky obchodníků z Británie následně firma ALFA-PROJ vyvinula revolver ALFA Steel s 12 palcovou hlavní a s dřevěným hlavištěm pažby, kterého obsahuje pevnou ocelovou lištu, odpovídající v součtu s délkou zbraně minimální „britské“ délce. Tento model pro Británii byla nazván ALFA Carbine a vyrábí se v ráži 357 Magnum/38 Special.V našich zákonných podmínkách naštěstí postrádá jeho lišta v pažbě a i samotná pažba smysl a tak firma ALFA-PROJ na speciální zakázku občas zhotovuje čistě revolver model Carbine, s 12 palcovou hlavní a bez pažby. Svou povahou danou délkou hlavně se podobá zmíněným revolverům typu „Ned Buntline“ a proto samozřejmě nešlo odolat nabídce, tuto „lahůdku“ prakticky vyzkoušet.

ČESKÝ „DLOUHÁN“ UVNITŘ

Nejdříve jsme se seznámili s ovládáním a v rámci úplné rozborky také s konstrukcí revolveru ALFA Carbine. Jeho konstrukce je až na materiál pláště hlavně a délku hlavně, zcela shodná s revolvery řady ALFA Steel. Kvůli dodržení přijatelné hmotnosti se totiž dlouhý plášť hlavně vyrábí z odolné hliníkové slitiny a teprve v jeho útrobách se nachází ocelová drážkovaná hlaveň, zašroubovaná přes plášť do rámu. Jinak jsou všechny ostatní díly revolveru vyrobeny z uhlíkaté oceli, jen střenky rukojeti samozřejmě mohou být dřevěné, pryžové nebo plastové. Dvojčinný spoušťový a bicí mechanizmus je uložen pod bočnicí z pravé strany rámu               a odpružují ho výhradně vinuté a jedna zkrutná pružina. Šestikomorový nábojový válec umístěný na výklopné konzole, se do rámu uzamyká vzadu i vpředu. Vzadu běžným způsobem – zapadnutím odpružené osy válce do otvoru uprostřed opěrné desky nábojů, vpředu pak kuželovou plochou vytvořenou přímo na obvodu tyčky vyhazovače. Tyčka vyhazovače svým kuželem zapadá v uzamčeném stavu do příslušného vybrání v rámu těsně pod hlavní a tím neustále vymezuje vůli zrovna v nejkritičtějším místě. K odemčení válce slouží odemykací tlačítko na levé straně rámu za válcem. Tlačítko je svým šroubem připevněno k vnitřnímu odemykacímu táhlu a posuvem tlačítka vpřed táhlo vytlačí osu válce z otvoru v rámu a současně i tyčku vyhazovače z jejího vybrání pod hlavní, čímž dojde k odemčení válce. Po vyklopení válce se ukáže odpružený centrální vyhazovač nábojnic, s originální kolíkovou rohatkou a osou válce uprostřed. Rohatka se skládá ze šesti kolíků zalisovaných do růžice vyhazovače a přes tyto kolíky otáčí válcem posunovač zavěšený na spoušti, vyčnívající z rámu napravo vedle otvoru pro osu válce. Válec má na vnějším obvodu podélné odlehčovací žlábky a za nimi polohovací výřezy pro aretační páčku. Odpružená aretační páčka vystupuje ze spodní přepážky rámu, po provedení rotace zapadne do polohovacího výřezu ve válci a tím konkrétní nábojovou komoru zajistí vůči hlavni.

OBVYKLÉ BEZPEČNOSTNÍ PRVKY

Bicí mechanizmus revolveru ALFA Carbine pracuje s tzv. přenosovou pákou, která funguje jako automatická pádová pojistka. Nad bicí plochou kohoutu je vytvarován bezpečnostní výstupek, delší než je zadní část úderníku vyčnívající z rámu. V klidovém stavu se kohout bezpečnostním výstupkem opírá o rám nad úderníkem a bicí plocha pod výstupkem tak nemůže dosáhnout na úderník. Zmíněná přenosová páka je zavěšena na spoušti a teprve když se spoušť zmáčkne a drží, přenosová páka se vsune před bicí plochu kohoutu, svou tloušťkou eliminuje výšku bezpečnostního výstupku a teprve pak dovolí přenos úderu z bicí plochy na úderník. Pokud není při výstřelu zmáčknuta a držena spoušť, dojde k poklesu přenosové páky zároveň se spouští (vlivem tlaku spoušťové pružiny) a kohout dopadne na rám jen svým bezpečnostním výstupkem. Za druhý bezpečnostní prvek můžeme považovat blokování  kohoutu při neuzamčeném válci. Kohout je blokován výstupkem na odemykacím táhle až do okamžiku, než se táhlo posune zcela vzad, v důsledku zapadnutí osy válce do otvoru v rámu.

Technické údaje revolveru ALFA Carbine – zakázková verze bez pažby:

Ráže: 357 Magnum/38 Special
Délka hlavně: 306 mm (12“)
Počet drážek v hlavni: 6
Celková délka: 445 mm
Výška: 148 mm
Průměr nábojového válce: 37,3 mm
Počet komor ve válci: 6
Hmotnost bez nábojů: 1,23 kg
Délka záměrné: 350 mm
Odpor spouště SA: 1,3 kg
Odpor spouště DA: 4,8 kg
Orientační cena zbraně: 15.000,- Kč

Kontakt na výrobce a prodejce: www.alfa-proj.cz, prodejna@alfa-proj.cz  tel.: 541 21 57 09

Jak je vyroben a slícován?

  1. Opracování všech vnějších pohledových ploch se nedá nic vytknout a pochválit musíme také úroveň povrchové úpravy. Černění ocelových dílů se svým odstínem téměř neodlišuje od černě eloxovaného pláště hlavně a obě povrchové úpravy vykazují dobrou odolnost vůči otěru.
  2. Pouze ve vnitřním prostoru okna rámu a na opěrné desce nábojů byly nalezeny škrábance po obráběcích nástrojích a na zcela nefunkčních místech také hrubší stopy po odlévací formě.
  3. Spoušť má po natažení kohoutu (SA) od počátku dráhy až do okamžiku výstřelu pravidelný odpor o velikosti pouhých 1,3 kg. Celková délka dráhy spouště je asi 3 mm a propad spouště po výstřelu je minimální.
  4. Odpor spouště při spoušťovém napínání (DA) je poměrně vysoký, se strmým nárůstem na počátku dráhy a s citelným propadem po výstřelu.
  5. Vůle nábojového válce jsou ve všech směrech jen minimálně znatelné. Spára mezi válcem a hlavní se při odtlačení nebo přitlačení válce takřka nemění a má velikost pouhých 0,15 mm.
  6. V kontrastu vůči dnešnímu přístupu zahraničních výrobců revolverů, je kvalitní časování spoušťového a bicího mechanizmu – neboli včasnost zablokování válce aretační páčkou vůči dopadu kohoutu, v obou spoušťových režimech. Časování se hodnotilo s válcem za normálních podmínek bez brzdění a také s mírným přibrzděním válce, jako např. při znečištění. V normálních podmínkách mělo časování vždy výrazný předstih zablokování vůči dopadu kohoutu, za mírného brzdění pak došlo pouze ke zkrácení tohoto předstihu a to na všech komorách takřka stejně.
  7. Taktéž kvalita vývrtu a ústí hlavně odpovídá tradičnímu českému přístupu k výrobě zbraní. Šestidrážkový vývrt hlavně má dokonale lesklý povrch bez jakýchkoliv nerovností a jeho ústí je symetricky a čistě zahloubeno.

Co dovede český „Ned Buntline“

  1. Extrémně dlouhá hlaveň revolveru má pochopitelně smysl jen tehdy, pokud přináší to, co se od dlouhé hlavně očekává. Těmito očekávanými vlastnostmi jsou především vyšší přesnost (větší účinný dostřel) a vyšší energie střely, daná lepším využitím potenciálu náboje, při výstřelu z delší hlavně. Střelecký test byl proto zaměřen na zjištění přesnosti (rozptylu) a výkonů (rychlostí) střel.
  2. Ke střelbě byly použity tři asi nejdostupnější typy střeliva ráže 357 Magnum na našem trhu: celopláště (FMJ) a polopláště (SP) od našeho výrobce Sellier & Bellot, a polopláště (SJSP) od brazilské muničky Magtech, ve všech třech případech se shodnou hmotností střely 10,25 g (158 grs).
  3. Hradla na měření rychlostí střel byla postavena ve vzdálenosti 2,5 m od ústí hlavně a pak ve vzdálenosti 50 m, kde byla základna přístroje pro jistotu zakryta neprostřelitelnou překážkou. Zjištěná hodnota rychlosti (a z ní vypočtená energie) je vždy průměrem z šesti měření. Na přesnost se střílelo v sedě s oporou na vzdálenost 25 a 50 m a měřil se rozptyl středů šesti zásahů (z jednoho válce). Nejlepší dosažené rozptyly a výsledky měření jsou shrnuty v následující tabulce:

Výrobce a typ střeliva

Rychlost

ve vzdál.

2,5 m

Energie

ve vzdál.

2,5 m

Rozptyl

ve vzdál.

25 m

Rychlost

ve vzdál.

50 m

Energie

ve vzdál.

50 m

Rozptyl

ve vzdál.

50 m

S&B SP 10,25 g

405 m.s.

840 J

24 mm

371 m.s.

705 J

50 mm

S&B FMJ 10,25 g

398 m.s.

811 J

32 mm

365 m.s.

682 J

60 mm

Magtech SJSP 10,25 g

411 m.s.

865 J

26 mm

377 m.s.

728 J

55 mm


Pro porovnání rozdílů výkonů při různých délkách hlavní byly změřeny rychlosti také z revolverů ALFA Steel se 3 palcovou a s 6 palcovou hlavní, se střelivem S&B SP 10,25 g, opět ve vzdálenosti 2,5 m od ústí hlavně:

ALFA STEEL 3531 (hlaveň 3“): V2,5 = 344 m.s. E2,5 = 606 J
ALFA STEEL 3561 (hlaveň 6“): V2,5 = 386 m.s. E2,5 = 763 J

V průběhu testu bylo z revolveru ALFA Carbine bez závad vystřeleno celkem 450 nábojů. Nábojnice se vyhazovaly snadno, nápich zápalníku byla centrální a válec se na konci testu otáčel stejně volně jako na začátku.

I v případě tvrdých ořechových střenek rukojeti, nelze o zpětném rázu revolveru ALFA Carbine hovořit jako o úderu do dlaně a jeho průběh by se dal popsat jako pomalé odstrčení vzad, s markantním zvednutím ústí hlavně. Rozhodně nedocházelo k rychlé únavě střelce prudkým „kopáním“, které jsme s dřevěnými střenkami pociťovali při střelbě z revolveru ALFA Steel 3531.

Za příjemným vnímáním výstřelu stojí nejen vyšší hmotnost zbraně, ale především nižší tlak spalných plynů na ústí dlouhé hlavně, což znamená výrazně sníženou reaktivní složku zpětného rázu. Tento fakt potvrzuje i podstatně menší hluk výstřelu, zejména při okamžitém srovnání s výstřelem ze tří palcové hlavně.

Jak ukazují výsledky testu shrnuté v tabulce, revolver ALFA Carbine má na vzdálenost 50 m asi takovou přesnost, jako např. kvalitnější „šestipalcový“ revolver na vzdálenost poloviční, tedy na obvyklých 25 m. Z toho vyplívá dvojnásobný účinný dostřel při zachování žádané přesnosti. Rychlosti a tím energie střel jsou sice také vyšší (zvláště vůči třípalcové hlavni), ale jak je vidno, běžné sériové střelivo s rychle hořícím prachem zde nemá (již při srovnání s šestipalcovou hlavní) až takový nárůst, jak by se dalo očekávat. ALFA Carbine tedy hodnotíme jako velmi přesnou a stále jakž takž krátkou palnou zbraň, efektivně použitelnou k různému sportovnímu vyžití nebo také k lovu. V případě lovu však doporučujeme výkonnější náboje s pomaleji hořícím střelným prachem, laborované speciálně ke střelbě z delších hlavní.           Fotografie použité v článku:

AC001 – Ačkoliv má revolver ALFA Carbine s historickými „dlouhány“ konstrukčně pramálo společného, na střelnici jeho dlouhá hlaveň přitahovala velkou pozornost westernových střelců. Nebylo proto od věci, aby si český „Ned Buntline“ zapózoval a předvedl se, také v rukou současných příznivců Divokého západu.
AC002 – Na tento revolver potřebujete skutečně dlouhý vytěrák… Hlaveň revolveru ALFA Carbine měří úctyhodných 306 mm a odpovídající kvalitní vytěrák je naštěstí dodáván přímo se zbraní.
AC003 –  Příjemně šokující celková délka se nejlépe ukáže při srovnání s běžnějším typem revolveru: nahoře je revolver ALFA Carbine s dvanáctipalcovou hlavní a dole revolver ALFA Steel 3561 s šestipalcovou hlavní, oba v ráži 357 Magnum.
AC004 – Dlouhá hlaveň přináší dlouhou záměrnou, což znamená lepší a snadnější kontrolu odchylek mušky a hledí vůči sobě, při srovnávání obou mířidel s cílem. Hledí samozřejmě umožňuje výškové a stranové nastavení a horní plocha pláště hlavně má podélné antireflexní drážky. 
AC005 – Tři otvory se závity uprostřed spodní plochy pláště hlavně, původně sloužily k uchycení dřevěného předpažbí a to ve třech volitelných vzdálenostech. Nyní jsou využitelné nejlépe k uchycení lišty typu Picatinny, na kterou lze pak snadno namontovat např. dvojnožku nebo svítilnu.
AC006 + AC007 – Neobvykle dlouhá hlaveň této „krátké“ palné zbraně má zajímavou vlastnost: při pohledu zblízka z pozice cíle je nutné si vybrat, na jakou část zbraně si „zaostříte“, protože vzdálenost ústí hlavně od válce je značná. I přesto – při pohledu na válec vypadají nabité nábojové komory pořád hrozivě a pohled do ústí vývrtu pak ukáže jeho správné opracování.
AC008 – Nábojový válec se vyklopí při zatlačení odemykacího tlačítka směrem vpřed, tak jako u většiny revolverů s výklopným válcem, vycházejících z koncepce Smith & Wesson. Odemykací tlačítko má tlačnou plochu výrazně zvýšenou a je zdrsněnou svislými drážkami.
AC009 – Těsně před výklopnou konzolou je na tyčce vyhazovače vytvořena kuželová ploška, která po uzavření válce zapadne do vybrání v rámu, čímž válec velmi pevně uzamkne v jeho přední části.
AC010 – V centru opěrné desky nábojů se nachází otvor pro osu válce a vedle něj je obdélníkové „okno“ s posunovačem válce. Ze spodní přepážky rámu vyčnívá aretační páčka.
AC011+AC012 – Srovnání poloh spouště v obou spoušťových režimech: vlevo je bicí mechanizmus v klidovém stavu, připravený na výstřel spoušťovým napínáním (DA) a vpravo došlo k natažení kohoutu, čímž se minimalizovala dráha spouště a výrazně se zmenšil její odpor (výstřel SA).
AC013 – Osa válce vyčnívá z osazení na středu růžice centrálního vyhazovače a po jejím obvodu jsou do růžice zalisovány kolíky, nahrazující obvyklou frézovanou rohatku.
AC014 – Detailní pohled na přenosovou páku ve funkční (zvednuté) poloze těsně za úderníkem. Při zmáčknutí spouště zůstane páka v této poloze a přenese úder z kohoutu na úderník, bez zmáčknutí spouště se kohout do kontaktu s úderníkem vůbec nedostane a svým bezpečnostním výstupkem se neškodně opře o rám nad úderníkem.
AC015 – K otestování nám byl soukromým majitelem zapůjčen málo používaný exemplář, osazený velkými ořechovými střenkami ALFA mod. 09. Revolver byl pro konkrétního zájemce zhotoven na zakázku (s přijatelnou dodací lhůtou), dle razidla zkušebny v roce 2004.
AC016 – Jedinou drobnou komplikaci při testu způsobil uvolněný šroub konzoly válce, k čemuž došlo po vystřelení asi 150 ks nábojů. Kuželová dosedací plocha tohoto šroubu vymezuje vůli konzoly po vyklopení a konzola s válcem se proto po vyklopení více kývala do stran. Snadná náprava byla provedena za pomoci šroubováku a kaleného drátku. Zastrčením drátku do otvoru v rámu došlo k zafixování matice šroubu konzoly a utažením šroubu byla závada ihned odstraněna.
AC017 – Naopak úplným povolením a vyjmutím šroubu konzoly, se velmi jednoduše provádí základní rozborka pro běžné čištění. Po vyjmutí šroubu (a odemčení válce) lze oddělit nábojový válec i s konzolou od rámu a následně nic již nebrání stažení válce z jeho hřídele na konzoli.
AC018 – Po demontáži bočnice se ukáže jednoduchý mechanizmus revolverů ALFA Steel a slušné opracování vnitřních ploch na bočnici i na rámu.
AC019 – Detail kontaktu ozubu kohoutu se záchytnou drážkou spouště po natažení kohoutu. K tomu vyobrazení bylo nutné vyjmout posunovač válce (nyní položený nad kohoutem), zavěšený jinak na čepu procházejícím horním ramenem spouště.
AC020 – Náboje 357 Magnum použité v testu: vlevo Sellier&Bellot poloplášť (SP), uprostřed S&B celoplášť (FMJ) a vpravo Magtech poloplášť, všechny s hmotností střely 10,25 g.
AC021 – Nejlepší dosažené nástřelky na vzdálenost 50 m ve společnosti jejich tvůrce – revolveru ALFA Carbine r. 357 Magnum. Tato zbraň a střelivo takové výsledky na vzdálenost 50 m skutečně umí, ale pouze za podmínek, jakými jsou: kontrastní záměrný bod, vynikající osvětlení, dobrá opora a samozřejmě také střelec s určitými zkušenostmi.  
AC022 – Revolver ALFA Carbine zachycený v okamžiku těsně po výstřelu, kdy hlaveň dosáhla vrcholu na dráze zdvihu při výstřelu. Před výstřelem se osa hlavně nacházela přesně v horizontální rovině a jak je tedy patrné, při jednoručním držení se zvedá asi o 45°. Zpětný ráz jako úder do dlaně se však projevuje minimálně.
AC023 – ALFA Carbine v původním uspořádání s pevnou pažbou, jak byla vyvinuta na vývoz do Velké Británie.

autor: Jaroslav Pekařík


Zpět na seznam všech referencí
Akce
!! 18. - 19.11.2021 prodejna uzavřena !!

Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku bude naše podniková prodejna ve dnech 18. - 19.11.2021 uzavřena. Budeme se na Vás opět těšit od pondělí 22.11.2021.…

více DOVOLENÁ

Ve dnech 2.8. - 13.8.2021 je prodejna ALFAPROJ zavřena.

více Znovuotevření prodejny zbraní

od 10. května se vracíme k běžné otevírací době prodejny zbraní

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více