Nákupní košík

Napsali o nás

ZBRANĚ & NÁBOJE 4/2005 - Revolvery Holek

Revolvery Holek ráže 38 Special a 32 Smith & Wesson s rámem z lehké slitiny jsou zejména díky své nízké hmotnosti určeny pro pohodlné celodenní nošení a sebeobranu. Pečlivým výběrem materiálů a kvalitou konstrukce se nabízejí také jako ekonomická volba zbraně ke kondiční střelbě. Díky spolehlivé pádové pojistce je i plně nabitý revolver Holek vždy bezpečný a přesto připravený k okamžitému použití.

 

"Řada Holek, říká Ing. Jaroslav Tabery, prokurista a Vice Manager ALFA - PROJ spol. s r. o.,"jsou revolvery s tělem a pláštěm hlavně z lehké slitiny, takže jsou pro zákazníka podstatně cenově výhodnější. Jsou dobré, ale nejde o celoocelové revolvery a tak se dá svým způsobem předpokládat, že náročnější zákazník sáhne po revolverech řady ALFA steel - celoocelových. Nicméně kvalita revolverů Holek je srovnatelná, vnitřní mechanismus je téměř stejný. Takže co se týká užitných vlastností je zde minimální rozdíl."Stejně tak se u revolverů Holek dělají i jejich sportovní verze a celá řada těchto zbraní jde maximálně do ráže .38 Special a začíná u ráže .22 LR.

 

PŮVODNĚ PLYNOVKY DO NĚMECKA

Bez zajímavosti není ani fakt, že revolvery Holek spatřily světlo světa poprvé nikoliv v ostré verzi, nýbrž jako zbraně plynové. "Protože v Německu v dobách, kdy ještě u nás neplatil zákon číslo 288, se tam mohly běžně prodávat plynové zbraně civilním osobám starším osmnácti let," říká k tomu Jaroslav Pekařík, technický analytik a vedoucí jednoho ze dvou obchodního oddělení společnosti ALFA - PROJ spol. s r. o.. "Takže prioritou pro nás bylo směrování trhu do Německa. Na základě větší poptávky jsme vyvinuli revolvery ALFA 020 nebo ALFA 2 se tomu tenkrát říkalo v ráži 9 x 17 R Start, u kterých je možný použít i plynový náboj 9 mm Revolver CS či OC - tedy CS plyn nebo výtažek z cayenského pepře."

 

ZPOČÁTKU OBECNÁ KONSTRUKCE

U těchto revolverů v první fázi, kdy se vyráběly jako plynové, se jednalo o dá se říct převzatou zglobalizovanou obecnou konstrukci revolveru, tak jak byl znám a tak jak byl doveden v rámci onoho svého stopadesátiletého vývoje, kdy začali u Smith & Wessona něco produkovat a vymýšlet," pokračuje Jaroslav Pekařík. "A kdy vlastně založili výrobu revolverů na tom, že si nechali patentovat jako první na světě jednotný náboj v revolveru, revolverový válec s průchozími nábojovými komorami. Od té doby se toho sice hodně změnilo, ale dejme tomu po druhé světové válce už se vytříbila a zglobalizovala taková konstrukce revolveru, která nese veškeré prověřené prvky, jenž lze definovat v několika zásadních okruzích."

Což jsou především uzavřený rám revolveru a výklopný válec. Dále SA/DA dvojčinný bicí mechanismus, pojistka řešená přenosovou pákou, což znamená, že není možné vystřelit pokud není zmáčknutá spoušť, protože úder kohoutu se na úderník přenáší pouze přes přenosovou páku. A ta je ve své poloze, ve které umožňuje tento přenos pouze při zmáčknuté spoušti.

 

Z PLYNOVÝCH NA OSTRÉ REVOLVERY

"Tak tohle bylo přejato z té jak už jsem říkal zglobalizované konstrukce," vysvětluje Jaroslav Pekařík. "Ale protože každá firma, která začíná a chce na trh něco přinést, chce se uchytit, musí být něčím originální. Není možné začít vyrábět třeba pětasedmdesátku čezetu, když jí na světě vyrábí tolik kopírovačů. A myslet si, že jí prodáte, když jste relativně neznámá nová firma. Takže prvotním záměrem bylo udělat z plynových revolverů revolvery na ostré náboje v ráži .38 Special. Kvalitně vyrobené a v nejnižší cenové relaci."

 

V POMĚRU KVALITY A CENY JEDNY Z NEJDOKONALEJŠÍCH

Plynový revolver s rámem z lehké zinkové slitiny, která měla pevnost v tahu kolem 47 kilogramů, byl tedy překonstruován na ostrý revolver ráže .38 Special. Povedl se. Při zkoušce životnosti bylo z něho v této ráži vystříleno 5000 ran bez změny jakýchkoliv vlastností, což je na zbraň této kategorie neuvěřitelně mnoho.

"Například americký trh zbraň této kategorie neřadí už vůbec do ničeho, z čeho by se mělo tolik střílet, ale spíš jenom koupit si to na víkendovou střelbu, zastřílet si s tím do vzduchu, za jízdy v kabrioletu a pak to vyhodit. Ale tyto naše zbraně, revolvery Holek, byly a jsou v cenové relaci, která, podle amerických kritérií i spadá do těch nejlevnějších. Jenže kvalitou se dostaly na takovou úroveň, že byly hned po uvedení na trh hodnoceny jako vůbec jedny z nejdokonalejších produktů na trhu z hlediska poměru kvality a ceny."

 

FORMOVÁNÍ OSMATŘICÍTKY

Takže asi od roku 1995 - 1996 začali v Alfa - Proj vyrábět ostré revolvery osmatřicítky.

"Osmatřicítka samozřejmě musela být nějakým způsobem změněná, vylepšená. Nemohl to být plyňák s ocelovým válcem a vývrtem. Muselo se přejít na naprosto jiné tolerance, musel se začít hlídat materiál, co se týká oceli, tepelného zpracování dílů a hlavně tolerance. Slitina musela být vždy stálá, odlitek vždy stejné kvality, stejné pevnosti. To vše se povedlo zavést velice úspěšně. Na rovinu řečeno - výroba revolveru je neuvěřitelně složitá záležitost a podstatně složitější než výroba samonabíjecí pistole. Je zde tolik pohyblivých dílů vyžadujících lícování, tolerance, aby se válec vůbec mohl volně pohybovat. Představme si, že tam dochází k neuvěřitelnému tlaku v tělese, které není stabilně uloženo. Které je na hřídeli a je blokováno jenom aretační páčkou, která samozřejmě nemůže nést nějaký ráz, namáhání, že tam musí všechno přesně sedět, aby se na aretační páčku nepřenášela síla, nebo jenom minimálně, vysvětluje Jaroslav Pekařík"

 

JEDNODUCHÉ ROZLIŠOVÁNÍ

Tak se podařilo zavést výrobu revolverů nazvaných Holek a podle délky hlavně byly pojmenovány ještě jakýmsi přízviskem - druhým číslem v typovém názvu. Takže pokud jde o revolver ráže 38 tak prvním číslem byla osmička a druhé číslo třeba dvě označovalo, že jde o dvoupalcovou zbraň. Revolver Holek 820 tedy znamená dvoupalec, 830 osmatřicítku třípalec, 840 osmatřicítka čtyřpalec a 861 je šestipalec osmatřicítka a jednička na konci znamená, že revolver má stavitelné hledí. Jde tedy o celkem jednoduché rozlišování v této typové řadě.

 

ORIGINÁL S MODERNÍMI PRVKY

"No a protože se tyto revolvery ukázaly jako velice úspěšné, mechanismus funkční a hlavně se v něm podařilo zavést mnoho progresívních prvků, které si - bez nějaké přehnané sebechvály - musíme přiznat, protože je ostatní konkurence nemá. Jako je třeba veliká lícovací a dosedací plocha konzole, na které je uložen válec, což přináší výhodu z hlediska životnosti. Přes tuto plochu se přenáší největší ráz z válce do rámu. Jakmile totiž při výstřelu začne na střelu působit tlak, tak válec vlivem průchodu střely a vlivem působení tlaku reaktivní složky vytékající z nábojnice, kopne neuvěřitelně silně dopředu. Odrazí se a kopne už mírněji dozadu.

A u této "zinkové řady" revolverů, kde je rám měkčí, bylo zvláště důležité, aby se konzole nezatloukala do rámu, aby se válec neposouval dopředu k hlavni. Neboť neduhem některých zahraničních revolverů, zvláště u těch s duralovým rámem, například u značek Smith & Wesson a Taurus, je to, že pokud se u nich špatně nalícuje ta jejich malinká ploška, jakýsi malý nákružíček kolem hřídele, kterou mají, vzniká problém. Stává se, že jak se v duralu opírá si v něm těmi velikými rázy jakoby prohloubí místo a válec se začne přibližovat k hlavni. Jak se k ní přiblíží a začne se jí dotýkat, přestane se otáčet. Otáčí se v rámci nějakých dvaceti třiceti ran, ale jakmile se odmastí spára, zašpiní se karbonem a válec se netočí. Někdy i v mrazu nebo i když je revolver čistý." KONTROLOVANÁ SPÁRA Tomuto jevu je u revolverů Holek zabráněno takzvanou kontrolovanou spárou. Takže díky onomu lícování konzole, která se vpředu opírá velkou plochou o rám a vzadu se zase nákružek opírá kolem zadní odpružené osy válce. Tím je vymezena jakoby vůle válce v okně rámu a proti tomu je zajištěna kontrolovaná spára dopředu i dozadu, která má určitou vůli kvůli nečistotám. Ale je řešená tak, aby byla kontrolovaná pokud možno v rámci normální běžné životnosti uživateli, pro které je určena. Díky velké lícovací ploše je životnost uložení válce na hřídeli veliká.

 

MOŽNÁ NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Revolver Holek má dále všechny pružiny vinuté a skrutné, ani jednu listovou. Bočnice je klasicky z pravé strany, mechanismus je uložen pod ní a zakotven v čepech v rámu. Jeho rozborka je jednoduchá, ale neměl by jí dělat sám uživatel, nýbrž puškař.

"Revolvery Holek se uchytily na trhu velice dobře a pravděpodobně to bude - zvlášť po akcích, které probíhají nyní pro policisty a ozbrojené složky - nejprodávanější zbraň na českém trhu. Uvidíme, co nám ukážou statistiky za rok 2004 a 2005," uzavírá Jaroslav Pekařík.

Revolvery Holek ráže 38 Special a 32 S&W jsou vyráběny v těchto modelech: 820, 830, 840, 841, 861, 720, 730, 731, 741, 761, 763 Sport. Modely 520 a 540 v ráži 380 ALFA jsou odvozené od modelu 38 Special a jsou určeny pro munici s gumovou střelou.

Revolvery Holek ráže 22 WMR a 22 LR se pužívají jako sportovní zbraně. Dělají se v modelech 220, 230, 231, 241, 261, 261 Sport, 291. Modely 330, 331, 341 a 361 je možné dodat s výměnným válce, pro ráži 22 LR.

TEXT: JIŘÍ KNOTEK

FOTO: ILJA ČTVRTEČKA

 

TECHNICKÁ DATA REVOLVERŮ HOLEK

 

Model 820:

Ráže: 38 Special

Délka hlavně: 51 mm

Celková délka zbraně: 176 mm

Hmotnost: 710 g

Kapacita válce: 6 ran

Hledí: pevné

Úprava: černění nebo chrom

 

Model 841:

Ráže: 38 Special

Délka hlavně: 101 mm

Celková délka zbraně: 237 mm

Hmotnost: 810 g

Kapacita válce: 6 ran

Hledí: stavitelné

Úprava: černění nebo chrom

 

Model 241:

Ráže: 22 Long Rifle

Délka hlavně: 98 mm

Celková délka zbraně: 237 mm

Hmotnost: 880 g

Kapacita válce: 9 ran

Hledí: stavitelné

Úprava: černění nebo chrom


Popisky pod foto:

1. Ing. Jaroslav Tabery

2. Revolvery řady Holek. Shora dolů: revolver Holek Model 820 s dvoupalcovou hlavní v chromu, v černém provedení Model 841 ráže 38 Special s čtyřpalcovou hlavní a stavitelným hledím, Model 241 ráže .22 LR.

4. Holek Model 820 ráže 38 Special s dvoupalcovou hlavní - nejprodávanější model v rámci akce pro policii a ozbrojené složky.

5. Čtyřpalcový Holek Model 841.

6. Holek Model 241 ráže 22 LR.

7. Detail ústí hlavně dvaadvacítky Modelu 241

8. Detail vyklopeného válce revolveru Holek Model 241

9. - 10. Holek Model 820 a pohled na systém uzamykání válce, které je realizováno vpředu i vzadu. Vpředu je velice přesně vytvořeno přímo čepem osy válce, jejíž kuželovou plochou se válec uzamyká vpředu přímo v největším bodě namáhání rázu, který se přenáší přímo do válce.

Střelec 1.- Střelec 2- Střelec 3. S dvoupalcovým Holkem se dá střílet poměrně přesně i na relativně větší vzdálenost. Střelec Václav Vůjka svou novou zbraň teprve poznává. Říká, že dobře sedí v ruce a při troše píle se s ní dá rychle sžít.

11. Detail zadního krytu hlavně, který zabraňuje propalování lehkých slitinových rámů.Zpět na seznam všech referencí
Akce
!! 18. - 19.11.2021 prodejna uzavřena !!

Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku bude naše podniková prodejna ve dnech 18. - 19.11.2021 uzavřena. Budeme se na Vás opět těšit od pondělí 22.11.2021.…

více DOVOLENÁ

Ve dnech 2.8. - 13.8.2021 je prodejna ALFAPROJ zavřena.

více Znovuotevření prodejny zbraní

od 10. května se vracíme k běžné otevírací době prodejny zbraní

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více