Nákupní košík

Napsali o nás

ZBRANĚ & NÁBOJE 4/2005 - Revolverové pušky - rychlé, přesné, ...

Pušky s revolverovým válcem nesehrály v historii vývoje zbraní nějak zásadní roli. Byly spíš epizodou. Zkoušeli je dělat Colt, Smith & Wesson a další renomovaní výrobci a konstruktéři zbraní, ale nikdy se velké oblibě uživatelů netěšily. Důvodů pro to nemuselo být mnoho, ale ty, které existovaly, byly zřejmě zásadní. Přišly zbraně modernější a hlavně rychlejší a tak se s revolverovými puškami setkáváme spíš jako se zajímavými replikami v rukách westernových střelců.

 

MŮŽE ZA TO ANGLIE

Ne ale jenom při těchto příležitostech, protože revolverové pušky nezapadly úplně a i v dnešní době, kdy jsou na trhu zbraně skutečně dokonalé, s moderními a stále vylepšovanými mechanismy pro co nejlepší střelecký efekt i efektivitu, se s nimi můžeme na zbrojní výrobní lince setkat. Například u nás. Jejich vývojem a výrobou se začali zabývat ve firmě Alfa - Proj spol. s r.o. v Brně. Proč?

Důvod byl ryze praktický a požadavek přišel z Anglie, kde po velké změně zákona, kdy byly prakticky všechny krátké střelné zbraně zakázány, hledali výrobek, jenž by splňoval jejich zákonné normy. Ty kromě jiného v době zadání zakázky kladly důraz na nutnost minimální celkové délky zbraně. A tak v Brně na bázi revolverů byly vyvinuty revolverové karabiny a pušky. "Konstrukčně vycházejí z revolverů Holek," informuje Jaroslav Pekařík, technický analytik Alfa - Proj. Karabina ALFA Carbine pak z modelu ALFA steel." Kromě dlouhé hlavně mají tyto zbraně také ještě pod pažbou na rám navařenou ocelovou ostruhu. Ta zaručuje to, že i když střelec pažbu odmontuje tak byla délkou ostruhy stále dodržena , minimální povolená délka zbraně v Anglii.

 

ALFA CARBINE 357 MAGNUM

V Alfa - Proj v Brně tak vyvinuli a vyrobili revolverové karabiny a pušky několika modelů: Model Carbine 357 Magnum se začal dělat v ráži 357 Magnum a zároveň v ráži 38 Special. V současné době ale je firma schopna dodávat na trh tyto zbraně už i v ráži .32 Smith & Wesson a v ráži .22 Long Rifle.

"ALFA Carbine třipětsedmička, určena původně pro britský trh, je dnes i zajímavou alternativou pro lovce, kteří chtějí mít revolverový systém v provedení dlouhé zbraně. Někdo to má prostě rád. Ví, že ta zbraň má rychle šest ran po sobě, že je zbraň stále připravená, že může mít spuštěný kohout a nemá problémy s bezpečností."

ALFA Carbine vychází konstrukčně z revolverů ALFA steel, je celoocelová a využívá všech výhod a konstrukčních odlišností revolverů ALFA steel. Má poměrně krátkou hlaveň (306 mm), což vyhovuje ráži náboje, na který je konstruována.

 

ALFA HUNTER 22 LR

Konstrukčně přímo z revolveru Holek, tedy na rámu z lehké slitiny, je postaven také Model ALFA Hunter, v provedení v ráži 22 Long Rifle. Je určitě zajímavým pro sportovní střelce, ale i pro lovce, kteří chtějí mít devítirannou rychlopalnou malorážku. Odpadá manipulace se závěrem, podstatně nižší než u klasické malorážky je i hmotnost zbraně. Přesnost střelby je zaručena stejně, jako kdyby šlo o malorážku s konstrukcí s nábojovou komorou integrovanou v hlavni.

"Máme totiž ověřeno zkouškami a testy, že i když se jedná o revolverový systém, který se občas jeví jako nevýhodný z hlediska totální přesnosti, jelikož má oddělenou nábojovou komoru, tak díky lícování se podařilo zabezpečit, že tato naše dvaadvacítka střílí stejně přesně jako běžná lovecká malorážka 452 z produkce ČZ, která má nábojovou komoru v hlavni."

Uživatel malorážky ALFA Hunter tak tedy neztrácí výhodu přesnosti a navíc získává výhodu devětkrát po sobě rychle vystřelit. Může si vybrat i jednočinný nebo dvojčinný spouštějící mechanismus, je zde párová pojistka, přenosová páka. Takže výhoda i z hlediska bezpečnosti, rychlosti palby, připravenosti zbraně, totožné ovládání s krátkou zbraní. Asi proto si tento systém někteří lovci a sportovní střelci žádají.

Botka na pažbu se na dvaadvacítky kvůli zachování stylovosti nedávají.

Model ALFA Hunter existuje i v ráži o 6 mm ME - Flobert (Model ALFA Hunter 6 mm ME - Flobert), což jsou zbraně s úsťovou energií nižší než 7,5 Joulu a jsou tedy volně prodejné.

 

ODOLNÉ A JEDNODUCHÉ

Revolverové karabiny a pušky z firmy Alfa - Proj mají jednoho společného jmenovatele, kterým je jejich spolehlivost, odolnost a jednoduché ovládání revolverového systému v provedení dlouhé zbraně. Nabízí střelcům vyšší výkon a díky přesné hlavni až trojnásobný účinný dostřel oproti krátké zbrani. V provedení s optickým zaměřovačem zaujmou především lovce a sportovní střelce, kteří vyžadují jistotu každého zásahu.

Revolverové pušky z Alfa -Proj V Brně jsou zbraně univerzální, využitelné jak lovecky (bohužel ne u nás), sportovně i čistě pro zábavu. Jsou zajímavostí obohacující zbraňový sortiment a jejich prioritou je převážně zahraniční trh.

 

TECHNICKÁ DATA REVOLVEROVÝCH KARABIN A PUŠEK

 

Model ALFA Hunter:

Ráže: 6 mm ME-Flobert short

Délka hlavně: 406 mm

Celková délka zbraně: 808 mm

Hmotnost: 1 755 g

Kapacita válce: 9 ran

Hledí: stavitelné

Úprava: černění

Cena:

(Možnost uchycení kolimátoru nebo dalekohledu)

 

Model ALFA Hunter:

Ráže: 22 Long Rifle

Délka hlavně: 508 mm

Celková délka zbraně: 935 mm

Hmotnost: 2 020 g

Kapacita válce: 9 ran

Hledí: stavitelné

Úprava: černění

Cena: 9 500 Kč

(Možnost uchycení kolimátoru nebo dalekohledu)

 

Model Carbine:

Ráže: 357 Magnum/38 Special

Délka hlavně: 306 mm

Celková délka zbraně: 734 mm

Hmotnost: 2 290 g

Kapacita válce: 6 ran

Hledí: stavitelné

Úprava: černění

Cena: necelých 14 000 Kč (záleží na provedení)

 

TEXT: JIŘÍ KNOTEK

FOTO: ILJA ČTVRTEČKA

Popisky pod foto:

17 - 18. Revolverová karabina Model Carbine 357 Magnum určená pro anglický trh je už na pohled velmi efektní zbraň pro lov i sportovní střelbu.

19 - 20. Revolverová puška Model ALFA Hunter 22 LR je elegantní devítiranná rychlá a spolehlivá zbraň. A velice pohledná díky své subtilnosti. Botka na pažbě kvůli zachováni stylovosti chybí. Zbraň se dá osadit i optikou.

21.- 22. Pohled do vyklopeného válce karabiny Carbine, využívajících všech výhod a odlišností revolverů ALFA steel, o kterých budeme psát v příštím čísle.Zpět na seznam všech referencí
Akce
!! 18. - 19.11.2021 prodejna uzavřena !!

Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku bude naše podniková prodejna ve dnech 18. - 19.11.2021 uzavřena. Budeme se na Vás opět těšit od pondělí 22.11.2021.…

více DOVOLENÁ

Ve dnech 2.8. - 13.8.2021 je prodejna ALFAPROJ zavřena.

více Znovuotevření prodejny zbraní

od 10. května se vracíme k běžné otevírací době prodejny zbraní

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více