Nákupní košík

Napsali o nás

ZBRANĚ & NÁBOJE 11/2005 - Testy zbraní

Revolverové pušky ALFA

Brněnská zbrojovka ALFA - PROJ spol. s r.o. na základě zahraniční poptávky vyvinula variantu revolveru, ke které se v historii rozhodla většina slavných výrobců revolverů. Ze své zavedené konstrukce revolveru vytvořila dlouhou zbraň – tedy revolverovou pušku. Dvě modelové řady těchto zbraní byly nazvány ALFA Hunter a ALFA Carbine.

 

Konstrukčním základem revolverových pušek ALFA jsou známé revolvery Holek a ALFA Steel. O těchto zbraních jsme již několikrát v našem časopise informovali. Lze jen stručně připomenout, že se jedná o moderně konstruované SA/DA revolvery s výklopným válcem a uzavřeným rámem, dobře výrobně provedené a s mnoha novátorskými prvky. Řada revolverů Holek má rám z lehké slitiny a řada ALFA Steel má přísně celoocelovou konstrukci a je určena pro výkonné ráže se zachováním dlouhé životnosti. V modifikacích s rámem z lehké slitiny a celoocelovým, jsou tedy vyráběny také pušky: v ráži 6mm Flobert, 22 LR a 22 WMR mají rám revolveru Holek z lehké slitiny a puška ráže 357 Magnum/38 Special má celoocelový rám revolveru ALFA Steel.


Mechanizmus a odlišnosti

Vnitřní mechanizmus revolverových pušek ALFA je velmi podobný na revolvery Holek a ALFA Steel. Byla zkonstruována nová prodloužená hlaveň, na kterou je nasunut plášť hlavně jako nosič mušky a předpažbí. U malých ráží (6mm,22LR,22WMR) je plášť tvarován do podoby pláště hlavně revolveru Holek jen v místě těsně před rámem a končí asi ve třetině délky předpažbí. Pak má plášť již tvar válcový a tím je designově odlišen od výkonnějšího modelu. Pušky v ráži 357 Magnum totiž mají duralový plášť hlavně, stejného tvaru jako revolvery ALFA Steel a přes celou délku hlavně. Huntery postavené na rámu Holek (menší ráže), mají oproti běžnému revolveru navíc kotevní čepy a otvor pro uchycení originální rychloupínací montáže optického zaměřovače. Montáž garantuje stálost nastřelení i při opakovaném sejmutí a nasazení.

 

Pažbení

Hlaviště pažby má líbivý elegantní design. Připomíná pažbení moderních kulovnic amerického

typu s vysokým hřbetem bez lícnice a téměř in-line uspořádáním. Výrobce doporučuje zvolit co nejnižší montážní oka zaměřovacího dalekohledu, aby měl střelec stálou oporu v pažbě. Výška hřbetu je totiž univerzální jak pro střelbu přes mechanická mířidla, tak i přes poněkud výše umístěný optický zaměřovač.


Co jsme testovali

K otestování nám byla od výrobce zapůjčena revolverová puška ALFA Hunter v ráži 22 LR a také verze ráže 22 WMR. Dále to byla velkorážová ALFA Carbine ráže 357 Magnum. Zpracování zbraní dělalo dobrý dojem. Minimální kontrolovaná spára mezi válcem a hlavní, která se odtlačením od hlavně nezvětšuje a i při zatlačení k hlavni zůstává stejná, byla nastavena u všech zbraní. Časování aretace válce, vůle na západce a uzamčení konzoly válce byly v slušné kvalitě. Čistota opracování vnitřních ploch rámu byly vyšší u pušek r .22 WMR a 22 LR, u 357 Magnum zůstaly viditelné stopy po opracování a několik otřepů. Všechny vnější pohledové plochy však měly čistě opracovaný a leštěný povrch s hlubokým černěním. Pažby vyrobené s bukového dřeva nebo z lamina jsou také velmi čistě opracované. Přirozeně se nacilují a lze s nimi opravdu pohodlně zamiřovat jak přes mechanická mířidla tak i přes optický zaměřovač.

Chody spouště u posuzovaných zbraní byly stejné jako u běžných revolverů ALFA a změřený odpor při jednočinném spuštění byl 1,6 kg a při dvojčinném 5,5 kg. Stlačení tlačítka odemykání válce je snadné a vyžaduje jen malou změnu úchopu puškové pažby.Tabulka technických údajů

Model Ráže Délka hlavně Délka zbraně Hmotnost

Kapacita Hledí Úprava
ALFA Hunter 22 WMR 508mm 935mm 2020g 8 ran stavitelné Černění
ALFA Hunter 22 Long Rifle 508mm 935mm 2020g 9 ran stavitelné Černění
ALFA Carbine 357Mag/

38Special

306mm 734mm 2290g 6 ran stavitelné Černění

 

Zbraně a střelivo na střelnici

Na střelnici jsme díky laskavosti výrobce mohli pušky ALFA také prakticky vyzkoušet.V každé zbrani bylo testováno několik různých typů nábojů příslušné ráže, lišící se svými vlastnostmi a určením:

 

22 WMR

Sellier&Bellot – FMJ 2,92g (olověná poměděná střela), sportovní laborace našeho výrobce

CCI MAXI-MAG HOLLOW POINT (2,6g) – lovecká laborace na odstřel drobné škodné od vyhlášeného amerického výrobce nábojů s okrajovým zápalem

CCI MAXI-MAG FMJ (2,6g) – celoplášťová sportovní a zábavní verze

 

22 LR

Sellier&Bellot Club 2,56g - jedna z nejznámějších sportovních laborací našeho výrobce.

CCI Stinger 32grs(2,0g) HP - lehká expanzivní střela, obranná a lovecká vysokorychlostní laborace. Jeden z nejpopulárnějších obranných nábojů r.22 LR v USA.

CCI Blazer 40grs(2,6g) - populární U.S. zábavní a sportovní laborace, velmi rozšířená.

ELEY TARGET RIFLE (2,6g) – terčová laborace pro pušky od elitního výrobce.

Remington Yellow Jacket 33grs(2,14g) – rychlá expanzivní pomosazená střela. Lovecká a obranná laborace.

 

357 Magnum

Sellier&Bellot FMJ 158grs, celoplášť 10,25g - asi nejpoužívanější střelivo 357 Magnum u nás.

Sellier&Bellot SP 158grs, poloplášť 10,25g - nekrytá přední část střely, částečně řízená deformace.

MAGTECH FMC-FLAT 8,1g – celoplášťová laborace pro terčové a výcvikové účely, od stále se zlepšujícího brazilského výrobce.


Systém testu

Test přesnosti střelby s měřením velikosti rozptylového obrazce jednotlivých typů nábojů jsme provedli na vzdálenosti 25 a 50m. Puška Hunter r. 22 LR byla vybavena optickým zaměřovačem Norconia 4x32. Revolverové pušky r.357 Magnum a 22 WMR byly testovány přes otevřená mechanická mířidla. Výsledky měření rozptylu jsou shrnuty v tabulkách. Rozptyl byl posuzován u konkrétního modelu vždy jako průměr kružnice, do které byla umístěna plná kapacita válce. To znamená ALFA Carbine r.357Magnum vždy z šesti výstřelů, ALFA Hunter r.22LR z devíti výstřelů a ALFA Hunter r. 22 WMR z osmi výstřelů. Střílelo se v sedě s oporou s předchozím natažením kohoutu. Následně byly všechny pušky podrobeny trošku vyšší zátěži. Z každé zbraně jsme vyzkoušeli rychlopalbu na protažení spouště (DA) u každého druhu střeliva, celkem 50 ks nábojů za sebou. Vzhledem k možnému loveckému určení zbraní jsme také zkusili výstřel s rychlým zalícením z pochodové pozice.


Výsledky přesnosti střelby

rozptyl 25 m rozptyl 50m

 

ALFA Hunter r. 22 WMR

Sellier&Bellot FMJ (2,92g) 51 mm 98 mm

CCI MAXI-MAG HP (2,6g) 59 mm 108 mm

CCI MAXI-MAG FMJ (2,6g) 44 mm 92 mm

 

ALFA Hunter r. 22 LR s optickým zaměřovačem 4x32

Sellier&Bellot Club 2,56g 18 mm 39 mm

CCI Stinger 32grs(2,0g)HP 32 mm 69 mm

CCI Blazer 40grs(2,6g) 19 mm 42 mm

ELEY TARGET RIFLE (2,6g) 15 mm 35 mm

Remington HV 36grs(2,3g) 28 mm 60 mm

 

ALFA Carbine r. 357 Mag

Sellier&Bellot FMJ 158gr 40 mm 75 mm

Sellier&Bellot SP 158grs 32 mm 55 mm

MAGTECH FMC-FLAT 8,1g 43 mm 79 mm

 

Náš praktický test lze shrnout takto:

  • během testu se nevyskytla žádná závada na zbrani ani na střelivu
  • nabíjení nábojů a vytahování nábojnic bylo snadné a bezproblémové u všech zbraní a u typů střeliva.
  • zpětný ráz a zdvih při výstřelu z pušky ráže 357 Magnum byl velmi mírný, u ráže 22 LR a 22 WMR téměř nulový.
  • při střelbě je opravdu nutné používat ochranné brýle, vzhledem k přiblížení odfuku ze spáry mezi válcem a hlavní k obličeji střelce.
  • Také hluk výstřelu je v ráži 357 Magnum kvůli odfuku nezanedbatelný a je nutné použít minimálně špunty do uší.
  • v případě pušky ráže 357 Magnum není vhodné držet zbraň nestřílející rukou v blízkosti spáry mezi válcem a hlavní, ruka může být při výstřelu zasažena drobnými částicemi.
  • lze konstatovat vysokou přesnost pušky Hunter ráže 22 LR, která je plně srovnatelná s loveckou malorážkou s válcovým otočně odsuvným závěrem.
  • pušky ALFA ráže 22 WMR a 357 Magnum také vykázaly vysokou přesnost střelby - je potřeba vzít v úvahu, že u nich nebyl použit optický zaměřovač.
  • při rychlopalbě jsme na vzdálenost 25 m ze všech revolverových pušek dosahovali ve stoje bez opory rozptylu pod 150 mm.
  • nacilování zbraní bylo pohotové, ale standardně montovaná mechanická mířidla byla pro rychlý výstřel hůře čitelná.

Využití revolverových pušek

Díky dobré přesnosti střelby lze zejména provedení ráže 22 LR doporučit ke sportovní a zábavní střelbě, kde díky nízké hmotnosti nadchne především juniory a ženy.

K lovu lze revolverové pušky navrhnout s tím, že nabízí lovci vyšší rychlost střelby, kapacitu, vyšší pohotovost zbraně k výstřelu a přesto vyšší pádovou bezpečnost oproti běžné opakovačce. Revolverový mechanizmus totiž již „od přírody“ vykazuje vyšší pasivní bezpečnost a přesto připravenost k výstřelu, než většina mechanizmů klasických opakovaček. Na své si přijde i srdce milovníka zbraní westernového typu v modernějším kabátě a na cenově dostupnější střelivo.


 Zpět na seznam všech referencí
Akce
!! 18. - 19.11.2021 prodejna uzavřena !!

Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku bude naše podniková prodejna ve dnech 18. - 19.11.2021 uzavřena. Budeme se na Vás opět těšit od pondělí 22.11.2021.…

více DOVOLENÁ

Ve dnech 2.8. - 13.8.2021 je prodejna ALFAPROJ zavřena.

více Znovuotevření prodejny zbraní

od 10. května se vracíme k běžné otevírací době prodejny zbraní

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více