Nákupní košík

Napsali o nás

ZBRANĚ & NÁBOJE 1/2006 - Český policejní revolver

Většina zájemců o zbraně jistě zná současnou hlavní osobní zbraň příslušníka Policie České republiky, protože o této samonabíjecí pistoli proběhlo mnoho informací i mimo odborná média. Málokdo však tuší, jaká zbraň je mezi českými policisty nejvíce rozšířena hned za jejich oficiální služební pistolí. Není to další česká pistole, ale český revolver.

 

Přibližně v polovině roku 2004 brněnská zbrojovka ALFA - PROJ spol. s r.o. vyhlásila speciální akci pro příslušníky našich státních bezpečnostních složek. Firma ALFA - PROJ spol. s r.o. je známá jako výrobce revolverů již i ve světovém měřítku, a proto nechtěla zůstat na českém služebním trhu stranou. V rámci akce byly nabídnuty cenově zvýhodněné revolvery Holek ráže 38 Special a u policistů zaznamenaly slušný úspěch. Nejvíce se prodávaly revolvery Holek s dvoupalcovou hlavní, pak menší množství s třípalcovou a čtyřpalcovou hlavní. Celkem se policisté ze své jistě chvályhodné soukromé iniciativy vybavili téměř 2000 kusy českých revolverů! Revolver Holek 820 r. 38 Special (dvoupalcová hlaveň) se tak stal pravděpodobně druhou nejrozšířenější zbraní v rukou českých ochránců zákona a můžeme jej tak prohlásit (sice neoficiálně), za „český policejní revolver“.


Proč revolver ?

V dnešní éře samonabíjecích pistolí napadne otázka, proč se policisté a občané vybavují pro sebeobranu revolvery ? Možná je odpovědí sama položená otázka: právě pro sebeobranu. Zní to divně, ale logika uplatnění revolverového principu má pořád velké opodstatnění pro specifické účely použití. Revolver, tedy ve skutečnosti opakovací zbraň s otočným válcem, ve kterém jsou umístěny náboje a ty se působením mechanizmu postupně odpalují do hlavně, možná dnes někomu připadá jako „parní stroj“. Právě tento princip ale dává oproti samonabíjecí pistoli několik výhod pro přežití jeho majitele. Sebeobranné situace, zejména rychlé přepadení ze zálohy poskytují napadenému smrtelně málo času na reakci a napadený se tedy musí snažit o svou neustálou technickou převahu. Jednou z metod částečné eliminace momentu překvapení, je mít zbraň neustále připravenou v ruce ke střelbě a v pohotovosti. Jak na to? Vzhledem k tomu, že se naštěstí nenacházíme ve stavu občanské nebo jiné války třeba v „jugoslávském“ stylu a musíme nosit zbraň skrytě, tak jedinou možností je držet zbraň v krizových oblastech v kapse. V případě napadení pak revolver díky svému principu dovoluje výstřel přímo z kapsy a i když se první ranou cíl zrovna nezasáhne, může napadenému získat čas nebo výstražným výstřelem situaci hned ukončit. Revolveru totiž ve funkci kapsa nevadí tolik, jako pohybujícímu se závěru a vyhazované nábojnici v případě samonabíjecí pistole.


Další výhody

Obranný výstřel přímo z kapsy tak lze považovat za možná největší výhodu kompaktního revolveru a v USA se takovým revolverům často přezdívá „strážní andělé“. Další výhodou zejména pro bezpečnostní složky je možnost bezproblémové střelby nesmrtící municí. Náboje s gumovými střelami, dráždivým plynem, malými broky nebo akustické totiž nemají dostatečný tlak pro udělení impulsu závěru samonabíjecí pistole. Revolveru je to jedno a vystřelí spolehlivě i takovéto typy munice. Policista tak může podle situace zvolit revolver s nesmrtící municí na méně odhodlaného útočníka. K tomuto účelu nabízí přímo firma ALFA - PROJ spol. s r.o. svůj vlastní nesmrtící náboj s gumovou střelou použitelný v revolveru r. 38 Special a nazvaný 380 ALFA. Výhodou jsou také kompaktní rozměry a hmotnost dvoupalcového revolveru vzhledem k výkonu a slušnému účinku nábojů 38 Special. Dále možnost výstřelu s velmi nízkým odporem spouště po natažení kohoutu, absence jakýchkoliv manuálních pojistek a přesto vysoká pohotovost k výstřelu spolu se vším již vyjmenovaným, udržují revolvery v první linii sebeobrany. Právě se všemi pozitivy revolverového principu se do první linie hlásily revolvery Holek 820 a podle rekce policistů asi úspěšně.

 

Konstrukce

Revolver Holek 820 byl od počátku navrhován pro minimalizování počtu součástí a maximální jednoduchost, za účelem vysoké spolehlivosti zbraně a technologičnosti výroby. Technologičnost se odráží v konečné ceně, a proto je také velmi důležitá. Rám revolveru a plášť hlavně jsou vyrobeny z lehké slitiny, která nerezaví a umožňuje odlití rámu do formy téměř „na hotovo“. Rám z lehké slitiny navíc obsahuje pro zajištění životnosti zalité ocelové vložky a ocelové lůžko pro dno nábojnice, sloužící zároveň pro uložení úderníku. O tyto vložky se třou součásti spoušťového mechanizmu a nedochází tak k vydírání slitiny. Válec, výklopný držák válce (konzola), hlaveň a součásti spoušťového a bicího mechanizmu jsou vyrobeny z kvalitní zušlechtěné oceli. Nábojový válec má šest komor a otáčí se při pohledu střelce zprava doleva. Uzamčení válce respektive jeho držáku je provedeno velmi pevně ve dvou bodech vpředu a vzadu. Dosedací plocha držáku válce v rámu je velmi rozměrná a rázy z válce při výstřelu se tak do slitinového rámu přenášejí na velké ploše bez zatloukání do rámu. Mechanizmus je uložen pod bočnicí z pravé strany rámu a má všechny pružiny vinuté - není použita žádná choulostivá plochá pružina. Revolver Holek obsahuje velmi spolehlivou pádovou pojistku tzv. přenosovou páku, která dovoluje přenos úderu kohoutu na úderník jen při zmáčknuté spoušti. Takto je pádová bezpečnost povýšena na úroveň, kdy o výstřelu rozhoduje pouze střelec a nikoliv náhoda.


Ovládání je tradiční

Na levé straně rámu nad pažbičkou se nachází odemykací tlačítko nábojového válce. Při jeho zatlačení palcem střílející ruky směrem vpřed lze válec vyklopit vlevo. Válec se naplní šesti náboji a zaklapne zpět do rámu. Nyní lze vystřelit ve dvou spoušťových režimech. Jestliže je kohout spuštěný, tak přímo na promáčknutí spouště s delším chodem a odporem – Double Action (DA). Pokud natáhneme kohout, spoušť se stáhne vzad a následuje výstřel s nízkým odporem a chodem asi 4 mm – Single Action (SA). Po vystřelení nábojů se opět vyklopí válec a tlakem zepředu na tyčku vyhazovače dojde k vyhození prázdných nábojnic. Pak můžeme znovu nabíjet. Čištění se provádí (tak jako u všech moderních revolverů) velmi snadno, po vyklopení a vybití nábojového válce.


Výbava

Odemykací tlačítko a palečník kohoutu jsou zdrsněny šrafováním pro jistější ovládání. Spoušť je ponechána hladká. Ocelová muška vsazená do pláště hlavně je vyměnitelná a umožňuje tak přesné nastřelení. Pevné hledí odpovídá určení zbraně a vytvořeno přímo drážkou v rámu. Tímto řešením se eliminuje možnost zachycení hledím o oděv a je při pádu zbraně téměř nezničitelné. Povrchová úprava revolveru Holek 820 může být matné černění nebo vysoce lesklý tvrdochrom. Příslušníci ozbrojených složek upřednostnili tvrdochrom v 60% z množství odebraných revolverů. Tato povrchová úprava nejen chrání ocelové díly proti korozi a slitinové proti otěru, ale hlavně přispívá ke snadnější celkové údržbě. Jedním z důvodů prý také byla lepší „viditelnost“ chromovaného revolveru a z ní plynoucí vyšší odstrašující účinek ve vhodné situaci. Pažbičky k revolverům Holek byly doporučovány podle katalogu ALFA - PROJ v kompaktním ořechovém provedení model 10, které v bokorysu kopíruje přesně rám rukojeti. Tato pažbička sice nevyniká zvláštním komfortem úchopu, ale nezvyšuje zbytečně rozměry revolveru a je nejvhodnější např. pro nošení v kapse. Její jednoduchý tvar dovoluje rychlý úchop a podobá se pažbičkám klasických „detektivovských“ revolverů kdysi věhlasných amerických firem. Další populární typy pažbiček byly vybírány pryžové dle katalogových čísel model 5 a model 13. Jedná se už o plnohodnotná tvarovaná provedení s oporou pro všechny prsty. Zvláště pažbička model 13 byla i vzhledem k vyšší ceně často dokupována jako příslušenství, protože kryje zadní hřbet rukojeti. Je vybavena kovovou výztuhou a její povrch rychle odvádí vlhkost z dlaně.


Technické údaje revolveru Holek 820 ráže 38 Special

délka hlavně cel. délka výška délka záměrné hmotnost kapacita válce hledí povrch

51 mm 169 mm 118 mm 94 mm 680 g 6 nábojů pevné černění/chrom


Profil v bodech po prohlídce a střeleckém testu revolverů Holek 820

 • Odpor spouště na promáčknutí (DA) byl naměřen 5,1 kg a po natažení kohoutu (SA) 1,8 kg.
 • Chod spouště byl v režimu SA bez drhnutí s bodovou charakteristikou, v DA od počátku s prudkým nárůstem odporu a se 6 mm propadem spouště po výstřelu.
 • Oba zkoušené revolvery střílely se střelivem Sellier & Bellot celoplášť na 15 m stranově čistě, výškově 4-5 cm pod záměrný bod.
 • Rozptyl na 15 m se při střelbě v sedě s oporou pohyboval od 4 do 7 cm z šesti výstřelů, stříleno v režimu SA.
 • Během vystřelení 100 ks nábojů z každého revolveru se nevyskytla žádná závada ve funkci zbraně nebo střeliva.
 • Dílenské zpracování obou revolverů lze hodnotit jako velmi pečlivé, po stránce čistoty povrchu a vůlí v uložení součástí. Tvrdochrom vykazuje na pohledových plochách doslova zrcadlový lesk.
 • Časování aretace válce v návaznosti na výstřel bylo provedeno spolehlivě jak pro SA tak i DA funkci.
 • Úder zápalníku byl silný a vždy do středu zápalky v SA i v DA funkci.
 • Rychlé nacílení a pohotový výstřel na krátkou vzdálenost jsou snadné, pro často trénované rychlé série výstřelů však doporučujeme pažbičku model 13.
 • Rychlopalba na promáčknutí s odporem spouště 5,1 kg vyžaduje trénink, zvláště na vzdálenosti větší než 5 m. Nižší hmotnost, menší rozměry zbraně a krátká záměrná totiž neodpouštějí ani drobné střelecké chyby.
 • Zdvih ústí hlavně při výstřelu je znatelný, zpětný ráz přiměřený hmotnosti zbraně, délce její hlavně a výkonu náboje. Pro delší pohodlné střílení je nutné použít některou s větších. pažbiček, protože kompaktní model 10 ruku rychle unavuje tvrdšími údery rámu do dlaně.
 • Krátce jsme vyzkoušeli různé způsoby nošení včetně nošení „s rukou v kapse“ a revolver Holek 820 se ukázal jako přijatelný a komfortní pro každodenní společnost.
 • Celkově jsme revolver Holek 820 vyhodnotili jako jednu z nejvýhodnějších obranných a služebních zbraní na trhu, z hlediska kvality zpracování a spolehlivosti vůči pořizovací ceně.


Zpět na seznam všech referencí
Akce
!! 18. - 19.11.2021 prodejna uzavřena !!

Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku bude naše podniková prodejna ve dnech 18. - 19.11.2021 uzavřena. Budeme se na Vás opět těšit od pondělí 22.11.2021.…

více DOVOLENÁ

Ve dnech 2.8. - 13.8.2021 je prodejna ALFAPROJ zavřena.

více Znovuotevření prodejny zbraní

od 10. května se vracíme k běžné otevírací době prodejny zbraní

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více