Nákupní košík

Napsali o nás

Československá a česká Policejní pouta

Pouta řady RALK-SNB

Starší československá policejní pouta. Mezi jednotlivými modely jsou různé odlišnosti (tvar řetízku, tvar otočných ok řetízku), liší se však i tvarem hlavních součástek (tvar ozubeného segmentu, horních čelistí, šíře výřezu pro ruku). Tyto úpravy a změny byly prováděny během výroby, je tedy možné nalézt v rámci jednotlivých modelů různé varianty. Oproti modernímu typu jsou tato stará pouta tvarově odlišná, u moderních modelů byl upraven a pozměněn tvar hlavních součástí. V zámku jsou dvě západky nedělené přepážkou, pouta mají měkká pera. Levně a nepříliš přesně vyrobena, fungují však relativně dobře. Mají poměrně kvalitní a tvrdý materiál. Jejich hrany jsou však velice ostré a hrozí pořezání zápěstí, nedoporučuji je tudíž raději používat. Značena nápisem RALK-SNB - číslo a "Made in Czechosklovakia".


Policejní pouta řady RALK

Standardní pouta Policie ČR, stále používaná. Charakteristická malým tělem zámku, silnými čelistmi a mělkým oblým ozubením točné čelisti. Působí velmi robustně, fungují spolehlivě a snesou poměrně veliké zatížení. Rovněž bez problémů přežijí náročnou službu a nejsou náročná na údržbu. Povrchová úprava je kvalitní.

Zámek má dvojitou západku, oddělenou přepážkou. Tento bezpečnostní prvek není ve světě příliš častý, pouta mají většinou jen jednu západku. Pouta pojmou opravdu všechna zápěstí, díky svému tvaru je velmi obtížné v nich přetočit zápěstí navíc drží zápěstí velmi blízko u sebe. Jedinou nevýhodou je měkčí materiál, stálo by za úvahu jeho tvrzení. I přes občasnou kritiku jsou to však solidní pouta za dobrou cenu.

Na www stránkách některých armyshopů je možné se dočíst, že pouta RALK vyhovují normě NIJ 0307.01. Toto je naprostý nesmysl, tato norma se vztahuje pouze na pouta s aretací zámku, RALK ji nemají a tato norma se na tato pouta tudíž nevztahuje a RALKy jí tak nemohou vyhovět právě pro neexistenci blokování západek.


Policejní pouta řady RALKEM

Moderní česká pouta, komerčně prodávaná. Výrobcem je česká firma Alfa-proj, s.r.o. z Brna. Kvalitou dosahují světového standardu. Charakteristická relativně širokým otvorem pro zápěstí, pojmou opravdu jak velmi tenkou ruku, tak ruku velmi silnou. Na segmentu je výrazné hluboké ozubení, rovněž tělo zámku je větších rozměrů.

V zámku jsou 2 západky dělené přepážkou, pouta mají aretaci zámku se svojí samostatnou pružinou. Takto spolehlivý systém je ve světě téměř unikátní. Aretace zámku se ovládá buď nosem klíčku, nebo zasunutím kulisy prstem - dle modelu. Vyráběna jak v řetízkovém tak pantovém provedení. Každý pár má také vyraženo svoje sériové číslo.

 

Jako zatím jediná česká pouta jsou certifikována dle NIJ 0307.01

 

Na poutech RALKEM bylo v průběhu let děláno několik konstrukčních úprav, modely v současné době vyráběné firmou Alfa-proj pocházejí ze druhé generace. První pouta vyráběná v 90. letech se od dnešních nepatrně odlišovala - otočná očka řetízku měla jiný tvar, řetízek byl delší a měl dva články. Další odlišností bylo značení - pouta nesla ražbu ZH BREN BRNO.


Z našich věznic...

Pouta z československých a českých věznic. K jejich výrobě se přistoupilo pravděpodobně v důsledku požadavku na pouta s vyšším stupněm bezpečnosti a restriktivnosti než nabízela pouta RALK-SNB. Pouta jsou koncipována jako pantová s klíčovou dírkou jen z jedné strany. Zámek je typický ozubeným kolem a skrytými západkami. Jednotlivé modely se v průběhu let vyvíjely, důsledkem toho jsou následující modelové řady, respektive pouta jsem takto roztřídil dle různých technických úprav a odlišností. Toto není tedy žádné oficiální třídění. Starší modely používaly původně plochý klíček, později byla provedena úprava na klíč trubkový. Rovněž jednotlivé modely se nepatrně liší tvarem jednotlivých součástek.

 

Také zde http://www.pouta.org/CR_CZ.htm lze vidět i verze pout vyráběných speciálně pro ženy. Tato pouta vznikla pouze úpravou segmentu standardního modelu, segment byl zesílen a ozubení posunuto více dolů, pouta tak mají menší otvor pro zápěstí.Zpět na seznam všech referencí
Akce
!! 18. - 19.11.2021 prodejna uzavřena !!

Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku bude naše podniková prodejna ve dnech 18. - 19.11.2021 uzavřena. Budeme se na Vás opět těšit od pondělí 22.11.2021.…

více DOVOLENÁ

Ve dnech 2.8. - 13.8.2021 je prodejna ALFAPROJ zavřena.

více Znovuotevření prodejny zbraní

od 10. května se vracíme k běžné otevírací době prodejny zbraní

více
Napsali o nás
Revolvery, flobertky, pistole a zbraně Alfa na videu.

Revolvery, flobertky, pistole a další zbraně Alfa Proj na videu.

více Recenze praktika na revolver Parabuldog

Pavel Faltýsek, 51 let, ředitel gymnázia, o střelbě z revolveru Parabuldog. Postřehy, zkušenosti ostříleného praktika. Zbraň pod drobnohledem zkušeného uživatele bez příkras, spokojenost i čím se dá vylepšit.

více Služební revolver vs. služební pistole

Co když se konstrukčním rozvojem podaří zmenšit náskok samonabíjeích pistolí a navíc, co když budou revolvery používat nejrozšířenější policejní pistolové náboje? Osloví pak více profesionálů? To je otázka, kterou si položil odborník v článku "Nový služební revolver v "devítce".

více